Connect with Us

Ish-ministri paralajmëron Ramën/ Ke ende shumë llogari për të dhënë

Politikë

Ish-ministri paralajmëron Ramën/ Ke ende shumë llogari për të dhënë

Publikuar

-

Ish-ministri i drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ndërsa komenton situatën e rëndë që po kalon Shqipëria për shkak të koronavirusit, thekson se shifrat e te prekurve në raport me popullsinë dhe numrin e të testuarve janë të larta.

“Sa për saktësim:

1. Shifrat e pandemisë tek ne nuk mund të krahasohen në vlerë absolute me shtete me nga 60, 80, 100 milionë a më shumë banorë!

2. Nuk mund të krahasohen as për nga numri i të testuarve, sepse është pa asnjë dyshim më i ulëti këtu tek ne.

3. Në kushtet e testimit të ulët, edhe gjyrmimi mbetet i diskutueshem. Askush se di nëse jeton apo me virusin në trupin apo familjen e tij/saj.

4. Trendi fataliteteve në përqindje, për numrin e të testuarve dhe numrin e të infektuarve mbetet shumë i lartë.”-shkruan Manjani në një postim në rrjetet sociale,

LEXO EDHE:  Ftesa e kryeministrit për opozitën/ Reagon ish-ministri i Ramës

Më tej, ai thekson se për këtë arsye kryeministri nuk ka pse të vetëlavderohet, por paralajmëron se Rama ka ende shumë llogari për të dhënë.

“Ndaj nuk e kuptoj se ç’vend ka për vetlavdërim!!!

Natyrisht e presim që Bosi të vetlavdërohet, asnjë surprizë. Por ka shuuumë llogari për të dhënë. Shumë!

Për vonesën në karantinim; për gjendjen e mjerë spitalore; për maskat e skaduara; për autoambulancat që si kishim; për mungesën totale të koordinimit; etj etj etj…

Vetëm para 2 javësh tha që i kemi të gjitha!

Por paskemi patur thjesht lesht!

Por do kalojë ky virus… Dakord jam me ata që thonë “të kalojë kjo situatë”.

Por është ai që në këtë situatë vetlavdërohet pse “nuk po bëhen mal të vdekurit !!!”-shkruan Ylli Manjani./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Lufta me koronavirusin/ 10 mjekë dhe 20 infermierë nga Shqipëria nisen drejt Italisë

Publikuar

-

Nga

Dhjetë mjekë dhe 20 infermierë nga Shqipëria do të shkojnë në Bergamo të Italisë në kuadër të situatës alarmante të Covid-19. Mjekët do të qëndrojnë në Itali për një muaj dhe do të paguhen nga Shqipëria. Kryeministri Rama tha se “ai nuk mund ta shihte Italinë në atë vështirësi” dhe foli për ndihma sepse “Ne e duam Italinë”.

Mjekët shpëtojnë jetë dhe tani ne po rizbulojmë vlerën më të rëndësishme në botë që është jeta ” komentoi Di Maio i cili do të shkojë në aeroport për të mirëpritur mjekët shqiptarë, të cilët nisen pasditen e sotme me një avion nga aeroporti i Rinasit.

Shqiptarja.com mëson se janë 10 mjekë dhe 20 infermierë që do të qëndrojnë për një muaj në Itali, për të dhënë jo vetëm kontributin e tyre por edhe për të marrë eksperiencën nga mjekësia italiane që po përballon pandeminë me shifra të mëdha të prekurish dhe viktimash.

LEXO EDHE:  Faktet/ Ja si Edi Rama shpërbleu Emiljano Shullazin

LEXO EDHE:  Skandal/ Zbulohen prapaskenat e Reformës në Drejtësi

Kjo ndihmë vjen si pasojë e akordit të arritur mes kryeministrit Edi Rama dhe ministrit të Jashtëm italian Luigi di Maio

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po përhapin epideminë”/ Berisha bën thirrjen urgjente

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaron se kufizimi i orareve të lëvizjes pos jell përhapjen e epidemisë së koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha publikon disa foto ku qytetarët nuk ruajnë distancën.

Berisha iu bën apel qytetarëve të  respektojne me cdo kusht distancat, ndërsa bën thirrjen urgjente për qeverinë që të ndryshojë oraret e kufizimit.

“Paniku dhe oraret e tjera te kufizuara te Edvin PPP Maskes perhapin epidemine!

LEXO EDHE:  Ftesa e kryeministrit për opozitën/ Reagon ish-ministri i Ramës

LEXO EDHE:  Rama po mbron Dakon/ Largimi i tij, garanci për luftën ndaj krimit

Ju bej thirrje qytetareve te respektojne me cdo kusht distancat.
Kerkoj ndryshimin urgjent te orareve per tju dhene qytetareve mundesine e furnizimit jo ne panik. Sb”-shkruan Berisha.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kush është Natali Blushi, vajza e Benit me pasuri 500 milionëshe vetëm 20 vjeçe

Publikuar

-

Nga

Vajza e një politikani të njohur në Shqipëri edhe pse vetëm 20 vjeçe do gëzonte një pasuri qindra mijë dollarë. Gjysëm miliardi lekë një ambient biznesi për vajzën e Ben Blushit, një histori skandali kjo, e cila pritet të zbardhet pas hetimeve në SPAK.

Prona në Korçë

Ben Blushi ka paguar vetëm 30 mijë euro për një pasuri 500 milionëshe në qendër të Korçës, dhe gjithçka e ka bërë në emër të vajzës së tij.

Në datën 16 shkurt 2020, CNA.al raportoi në lidhje me një pronë të ish-politikanit Ben Blushi, në qytetin e Korçës, blerë me vlerë qesharake në vitin 2015 në emër të vajzës së tij.

Bëhet fjalë për një sipërfaqe prej 200 m2 nga të cilat 140 m2 në katin e parë të një godine, në një nga ajkat e qytetit të Korçës. Sipas deklarimeve të pasurisë, ambienti është blerë në emër të vajzës së tij Natali Blushi, por paratë janë paguar nga llogaria e Ben Blushit.

Gjithashtu ka marrë edhe një garazhd 60 metër katëror, i cili shërben ambientit prej 140 metër katëror.

Të dyja ambientet janë të lidhura së bashku dhe më pas atje është ndërtuar Pub Republika, një nga më të famshmit e Korçës, që administrohet nga njerëz të afërt të Blushit .(Lexo këtu )

LEXO EDHE:  Skandal/ Zbulohen prapaskenat e Reformës në Drejtësi

Natali Blushi, një milionere e re

Ambienti kthehet në një biznes dhe vajza e Ben Blushit, bëhet aksionere në një kompani e cila hap një SNAK bar, që quhet Republika Pub, një nga më të frekuentuarat në Korcë.

LEXO EDHE:  Skandal/ Zbulohen prapaskenat e Reformës në Drejtësi

Dy muaj më parë Natalia tashmë 25 vjeçe e shet 30 milionë aktivitetin e saj, por duke mbajtur në pronësi një pasuri 500 milionëshe .(Lexo ketu)

Rasti i Natali Blushit është fakti i gjallë kur një fëmijë politikani pa asnjë ditë punë në moshën 20-vjeçare, kur është vetëm studente gëzon një pronë gjysëm miliardi që babai i saj e ble vetëm 30 mijë euro.

Më pas zhvillohet një biznes që sjell miliona dhe shitet po dhjetra milionë. Asgjë nuk ndalet këtu, janë jo pak por vetëm qeraja me një vlerë mbi 100 milionë lekë në 5 vite, duke shlyer 4 herë më tepër vlerën e blerjes së objektit./ CNA.al

 

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE