Connect with Us

Epidemiologia shqiptare në SHBA këshilla kundër Covid-19/ Kjo është e vetmja armë që kemi në dorë

Shëndeti

Epidemiologia shqiptare në SHBA këshilla kundër Covid-19/ Kjo është e vetmja armë që kemi në dorë

Publikuar

-

Epdemiologia shqiptare në Florida, Erta Cenko tha se në kushtet kur Covid-19, ka ende gjëra të panjohura dhe nuk ka një kurë për shërimin e saj, e vetmja gjë që kemi në dorë për shkëputur zinxhirin e transmetimit, është izolimi dhe distanca fizike që sipas saj duhet të jetë 1,5 metër.

Në një lidhje live me Ilva Now, teksa solli shembullin e Italisë, vendi ku numri i vdekjeve është shumë i madh në krahasim me SHBA, që ka numrin më të madh të të prekurve, Cenko solli në vëmendje një studim që e lidhte këtë me tre faktorë: Fakti që Italia është në vendin e dytë në botë për popullsinë më jetëgjatë, stili i jetesës në Itali, ku ndryshe nga SHBA të rinjtë kanë marrëdhënie të ngushta me më të moshuarit dhe takohen shpesh me ta, dhe e treta fakti që masat nuk u morën në kohën e duhur dhe situata nuk u mor seriozisht.

LEXO EDHE:  SHBA-BE ultimatum për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese/ KED mblidhet për verifikimin e kandidatëve

Mjekja shqiptare theksoi faktin se ka kërkime shkencore për vaksinën kundër virusit, por ka ende shumë pikëpyetje.

“Nëse virusi pëson mutacion, çdo avancim për kurën apo vaksinën do dështojë. E vetmja mënyrë për të shkëputur zinxhirin është izolimi. Edhe mbajtja e distancës është shumë e rëndësishme. Distanca dhe izolimi janë mënyrat e duhura për t’u mbrojtur. Lexoj lajme që flasin për përdorimin e disa votaminave, kjo nuk është e vërtetë. Disa nga këto lajme mund të jenë edhe të dëmshme. Ato mund ta rrisin imunitetin, por nuk do thotë se nuk infektohemi”, – shpjegoi mjekja.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

I mituri humb jetën nga Covid/ Mjeku Alimehmeti thirrje prindërve: Të vaksinohen fëmijët

Publikuar

-

Nga

A duhet të bëjnë fëmijët vaksinën anti Covid apo jo? Kjo është pyetja më e shpeshtë dhe diskutimi që ka hapur debat shumë herë.

Por duke iu referuar rastit të sotëm, ku një i mitur 5 vjeç humbi jetën nga Covid, duke pasur edhe sëmundje bashkëshoqëruese, ka reaguar mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti.

Në një intervistë për MCN, Alimehmeti pohon se një gjë e tillë është e pashmangshme, sepse bëhet fjalë edhe pse për mosha të vogla, por më risk për shëndetin.

Ngushëllime për familjen e të voglit, por sa i takon pjesës a mund të përfitojnë të gjithë, kjo nuk ndodh as në moshat më të mëdha dhe ka një përqindje më të vogël të rasteve. Moshat e vogla janë më pak të riksuara, dhe ja ky është rasti qe përmendem, pra të vaksinohen të gjitha moshat që janë në risk. Kjo nuk duhet të na bëj që të heqim sytë nga ajo që shohim në përditshmëri, sepse fëmijët e vuajnë më pak.

Nëqoftëse kemi të bëjmë me fëmijë që janë të sëmurë, dhe këtë e din vetëm mjeku dhe prindi i fëmiut, mund të përfitojnë dhe kanë të gjitha të dhënat që mund ti marrim parasysh, porsa i takon fëmijëve që kanë një listë të sëmundjeve, patjetër që do duhen të vaksinohen sepse risku i tyre është më i lartë, nuk po flasim këtu për fëmijë të shëndetshëm”, tha ai.Duke qenë se Shqipëria ka miratuar edhe dozën e tretë të vaksinimit, epidemiologu Alimehmeti, thotë se për të marrë dozën e tretë varet nga në sërë faktorësh, siç janë nevoja për ta marrë, ecuria e sëmundje, në çfarë forme e kanë kaluar virusin, etj.

LEXO EDHE:  A e ka ndryshuar Trump, kursin e politikës së jashtme amerikane?

LEXO EDHE:  Shtetet e vogla dhe fuqia e butë/ Si duhet të sillet Kosova në arenën ndërkombëtare

Nuk po flasim për popullatën skeptike, por duhet marrë parasysh se sa i përket dozës së tretë, jo të gjithë njerëzit e kanë seriozisht nevojën, duhet marrë parasysh disa elemente, sesa janë të sëmurë, si e kanë kaluar covidin. Sidomos moshat mbi 65 vjeç, të cilët kanë pak muaj që e kanë marrë dozën e dytë, dhe do ti shtojmë edhe moshat që kanë sëmundje të rrezikshmërisë së lartë, sidomos nëse nuk e kanë kaluar virusin. Nga pikëpamja e riskut është më e ulët. Pra është shumë e thjeshtë, kur ne kemi efektivitet prej 92 %, tani këtu flasim për 8 %, psh, ndër 11 vdekje, vaksina shpëton 10 përmes saj, kjo tani varet edhe nga trupi i njeriut, studimet bëhen për mesataren, por ka të bej edhe me faktorin individual”, deklaroi Alimehmeti.

Mjeku thotë se metoda e vetme efikase është vaksinimi, dhe se nuk ka metodë tjetër që na tregon si të dalim nga emergjenca.

Nëse do të ikte pandemia, dhe të ishim jashtë xhirimit komunitar të virusit, porse në nuk e kemi në dorë këtë. Në krahun tjetër, kur koronaviurusi nuk xhiron fort, dhe këtë e tregoj edhe Kosova, ju e patë që atje kishte ngurrim të madh gjatë fillimit të vaksinimit, porse kur gjatë verës rastet dhe vdekshmëria u rritën, u shtyn për tu vaksinuar dhe tani Kosova është vendi i parë në rajon përsa i takon vaksinimit. Nuk kemi një metodë sesi të dalim nga emergjenca, karantinën se do askush, dhe është me kosto efikase të bëjmë vaksinën dhe të imunizohen të gjithë”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

I përhapur në 27 vende/ 5 fakte që duhet të dini mbi variantin e ri ‘Delta’

Publikuar

-

Nga

Si të shpjegojmë shpejtësinë e rrufesë me të cilën përhapet varianti Delta?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe

Varianti i ri Delta- s, duket më i transmetueshem, por jo më i rrezikshem, në një kontekst të rasteve në rritje të COVID-19.

I identifikuar në korrik në Mbretërinë e Bashkuar, tani është i pranishëm në 27 vende. Ky nënvariant i Delta-s shumë ngjitës, i cili fillimisht u shfaq në Indi dhe që kishte shkaktuar një rifillim të epidemisë në fund të pranverës dhe fillim të verës, quhet “AY4.2”.

Varianti AY4.2 përbënte 6% të rasteve totale në MB javën e kaluar, tha Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar në buletinin e saj javor, e klasifikoi atë si një variant nën hetim.

LEXO EDHE:  Amerika nuk mund të shërohet dot me “recetat” e të majtës radikale

LEXO EDHE:  Nënpresidentja Kamala Harris, vizitë në Guatemalë e MeksikëAi nuk paraqet nje variant shqetesues per momentin.

Ky variant nuk duket se shkakton një version më të rëndë të sëmundjes ose nuk i bën vaksinat e shpërndara aktualisht më pak efektive.

Vala aktuale i atribuohet nga disa shkencëtarë, mungesës së kufizimeve, rënies së imunitetit të personave fragil të vaksinuar shumë herët në Mbretërinë e Bashkuar, por edhe vaksinimit të dobët të adoleshentëve.

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Helmimi/ Manastirliu zbret në Krujë, qetëson qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ministrja Ogerta Manastirliu ka reaguar lidhur me helmimin e qytetarëve në qytetin e Krujës, teksa ka deklaruar se situata nuk ka qenë e rënduar dhe se shumica e të helmuarve, pas marrjes së ndihmës mjekësore janë dërguar në shtëpi.

Ajo ka shprehur se nga dita e diel e deri më sot, rreth 370 qytetarë janë paraqitur në qendra spitalore për marrjen e ndihmës mjekësore dhe se hetimet janë përqëndruar në disa pista.“Kam folur me mjekët për gjendjen shëndetesore. Situata paraqitet  e qëndrueshme dhe pa probleme serioze. Me shume se 200 qytetarë janë paraqitur ne siptalin e Krujës dhe janë trajtuar nga shërbimi mjekësor. Qytetarët pasi kanë marrë shërbimin janë drejtuar për në shtëpi, pasi është parë se gjendja është e qëndrueshme. Aktualisht ka disa qytetarë që po marrin akoma shërbimin mjekësor.

LEXO EDHE:  Amerika nuk mund të shërohet dot me “recetat” e të majtës radikale

LEXO EDHE:  SHBA, moratorium i ri kundër dëbimeve në kushtet e pandemisë

Sa i përket shkakut, po bashkëpunojmë për të kryer investigime për të gjitha pistat e mundshme. Ekspertët tanë po vazhdojnë të investigojnë. Janë marëe të gjitha mostrat laboratorike dhe po vazhdojnë hetimet. Në momentin që do kemi rezultatet përfundmitare do të bëjmë publik raportin”, tha Manastirliu për mediat./CNA.al

LEXO TE PLOTE