Connect with Us

95 raste të reja me koronavirus në Greqi/ Në total 32 viktima

Kosova & Rajoni

95 raste të reja me koronavirus në Greqi/ Në total 32 viktima

Publikuar

-

Dalin shifrat e të prekurve dhe viktimave në Greqi. Mësohet se deri më tani janë regjistruar 32 viktima nga koronavirusi.

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë në shtetin fqinj Sotiris Tsiodras, tha për mediat se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 95 raste të reja të infektuarish, duke e dërguar shifrën totale në 1,061.

Media greke “Kathimerini” shkruan se mosha mesatare e të prekurve është 66 vjeç. Ndërkohë Tsiodras bëri me dije se 69 persona janë në kujdes intensiv./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Dy raste të tjera me koronavirus në Kosovë/ Shkon në 90 numri i të infektuarve

Publikuar

-

Nga

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) konfirmon dy raste të tjera të prekurish me koronavirus në Kosovë.

Mësohet se deri më tani numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në 90.

IKSHPK deklaron se në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1029 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2. Deri më sot janë kontaktuar dhe janë nën mbikëqyrje 1.875 kontakte të rasteve.

LEXO EDHE:  Aksident me 2 të vdekur dhe 4 të plagosur në Durrës

LEXO EDHE:  Foto-Zbardhen detaje nga masakra e Borshit/Ja kush është viktima, kapet një nga autorët

Ndërkohë, autoritetet kosovare i bëjnë thirrje qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi dhe të mbajnë distancë nga të tjerët, pasi kjo mund t’jua shpëtojë jetën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kongresisti amerikan kritika administratës “Trump”/ Po përdor taktika të ashpra ndaj Kosovës, tarifat janë mjet legjitim

Publikuar

-

Nga

Kongresisti Eliot Engel, kryesues i Komitetit për Marëdhënie me Jashtë në Dhomën e Përfaqësuesve, e ka shprehur shqetësimin e tij rreth qasjes së administratës “Trump” në lidhje me Kosovën.

Përmes një deklarate, ai po ashtu ka thënë se tarifat janë mjet legjitim i secilit shtet.

“Të thuhet se SHBA-ja dhe Kosova kanë raport të ngrohtë dhe të afërt, do të ishte nënvlerësim i thellësisë së lidhjeve tona. SHBA-ja e ka udhëhequr fushatën për ta ndalur spastrimin etnik gjenocidal të Milosheviqit dhe ka qenë mikja më me ndikim dhe më konsekuente e Republikës sovrane dhe të pavarur të Kosovës. E kam vizituar Kosovën shumë herë dhe mund të them me bindje se amerikanët nuk priten më ngrohtësisht diku tjetër në botë.

Kam qenë krenar të jem partner i qeverive të Kosovës, të udhëhequra prej partive të ndryshme politike. Nuk marr anë rreth asaj se kush duhet ta udhëheqë Kosovën. Është ky vendim i popullit të Kosovës. Gjithnjë do të punoj me atë që e zgjedhin ata.

Prandaj, po shqetësohem gjithnjë e më shumë me taktikat e ashpra që po i përdor administrata Trump karshi Prishtinës. Departamenti i Shtetit ka kërkuar tash e sa kohë që Kosova t’i heqë tarifat. Por, kjo administratë përdori ndëshkime ekonomike vetëm pak javë pasi që mori postin Qeveria Kurti. Në vend ta linte Qeverinë e re, e cila po përballej me pandeminë, që t’i plotësonte radhët e agjencive të veta dhe t’i vendoste procedurat e brendshme, SHBA-ja i kontribuoi një krize politike në Prishtinë, rreth tarifave mbi Serbinë.

Ka shumë arsye se përse Kosova duhet t’i heqë tarifat, në rend të parë shkaku që ato më shumë po e dëmtojnë sesa që i ofrojnë ndonjë levë për arritjen e ndonjë marrëveshjeje paqësore me Serbinë. Sido që të jetë, tarifat janë mjet legjitim i një shteti sovran. Si të tilla, ato janë vënë anembanë botës nga presidenti Trump, si kundër miqve ashtu edhe armiqve, për shkaqe ekonomike dhe politike.”-u shpreh Engel.

Më tej në deklaratë ai thotë se në vend të përdorimit të taktikave të rrepta me një shtet mik, që mbështetet tek përkrahja jonë, SHBA-ja është dashur të punojë me durim me Qeverinë tani në largim të Kosovës, si ishte munduar të punojë me Qeverinë e mëparshme të Kosovës, për përmirësimin e politikave që promovojnë mirëqenien dhe paqen afatgjatë.

Sipas tij, qasja e rreptë ndaj një demokracie të vogël është vepër bullizmi, e jo e një partneri të matur.

LEXO EDHE:  Sulm në kampin e refugjatëve/38 të vdekur

LEXO EDHE:  Ishte zhdukur prej disa ditësh/ I moshuari gjendet i mbytur në kanal

Më tej, ai thekson se “sidoqoftë, do të vazhdoj të punoj me atë Qeveri që e zgjedh populli i Kosovës, tani dhe në të ardhmen.”

Engel deklaron se presioni i vënë mbi Prishtinën për tarifat e saja është tejet i jobalancuar.

“Diplomatët serbë janë duke e shëtitur globin, për t’i nxitur shtetet që ta çnjohin Kosovën dhe Serbia është duke i thelluar raportet e saja me Moskën teksa po blen sasi të konsiderueshme armatimi rus. Në të vërtetë, sipas Ligjit të Sprapsjes së Kundërshtarëve të Amerikës përmes Sanksioneve (CAATSA), i miratuar nga Kongresi pas ndërhyrjes ruse në zgjedhjet e 2016-tës, këto blerje armësh lypsin prej Administratës që të vëjë sanksione mbi Serbinë. As që i kemi vënë këto sanksione dhe as nuk e kemi nxitur Serbinë më fuqishëm që t’u japë fund përpjekjeve të veta për çnjohje.

Diçka nuk është në rregull me politikën amerikane dhe ne duhet ta korrigjojmë. Duhet ta fillojmë me ribalansimin e qasjeve tona karshi Serbisë dhe Kosovës. Duhet të bashkëpunojmë me aleatët tanë evropianëë, për t’i trajtuar të dyja shtetet si partnere të pavarura dhe sovrane, duke përdorur standarde të njëjta për të dyja palët, teksa mundohemi t’i rifillojmë bisedimet paqësore. Kur ligji i SHBA-së thotë se duhet t’i vëmë sanksione Serbisë shkaku i lidhjeve të saja të sigurisë me Rusinë, atëherë duhet ta bëjmë.

Krahas kësaj, SHBA-ja duhet ta rinisë menjëherë ndihmën e saj përmes MCC-së. Modeli i MCC-së bazohet në indikatorë objektivë, të bazuar tek të dhënat dhe një fundament të arritur në marrëveshje midis SHBA-së dhe shteteve pranuese. Përdorimi i kësaj ndihme si detyrues për veprime që nuk lidhen me MCC-në apo misionin e saj e kthen këtë agjenci në një mjet tjetër për ushtrim trysnie – duke e shndërruar pikërisht në atë që është synuar të mos jetë”-përfundon deklaratën Engel.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kurti i përgjigjet Grenellit/ E kam parë në sy, nuk i kam premtuar heqjen e taksës 100%

Publikuar

-

Nga

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas deklaratave të Richard Grenell, cili tha se i ishte premtuar heqja e taksës 100%.

Përmes një postimi në Facebook, Kurti shkruan se Grenellin e ka parë në sy dhe kurrë nuk i ka premtuar heqjen e taksës 100%.

“Me ambasadorin amerikan në Berlin, z. Richard Grenell, jam takuar dy herë. Takimi i parë ishte më 9 tetor 2019, në ora 13:45, në Ambasadën e ShBA-ve në Prishtinë. Takimi i dytë ishte më 23 janar 2020, në ora 10:30, në selinë qendrore të LVV. Në takimin e parë me mua ishte z. Glauk Konjufca. Në takimin e dytë me mua ishin z. Glauk Konjufca dhe znj. Fitore Pacolli-Dalipi. Të dy herët, z. Grenell e kam shikuar në sy. Por, asnjëherë nuk i kam thënë që do ta heqim tarifën 100% pa reciprocitet. Është për t’u përshëndetur dhe inkurajues deklarimi i qartë i sotëm i Ambasadorit Grenell kundër planeve për shkëmbim territorial”, shkruan Kurti.

LEXO EDHE:  Aksident me 2 të vdekur dhe 4 të plagosur në Durrës

LEXO EDHE:  Fondet e zeza nga Greqia/ Kush e shkroi listën e turpit

Kujtojme se sot në një intervistë , Grenell tha se Kurti i ka premtuar heqjen e taksës, por nuk e ka bërë një gjë të tillë.

LEXO TE PLOTE