Connect with Us

Rikthimi i aktivitetit parlamentar/ ISP: Mirëpresim vendime të njëjta nga të gjitha institucionet qendrore

Politikë

Rikthimi i aktivitetit parlamentar/ ISP: Mirëpresim vendime të njëjta nga të gjitha institucionet qendrore

Publikuar

-

Instituti i Studimeve Politike mirëpret vendimin e Kuvendit për të rikthyer akvititetin parlamentar.

Sipas reagimit të ISP, vendi ndodhet në një situatë të jashtëzakonshme dhe parlamenti duhet të ushtrojë përgjegjësitë kustetuese për vendimmarrjen me transparencë ligjore, kërkesën e llogaridhënies ndaj institucioneve si dhe kontrollin paralamentar mbi pushtetin ekzekutiv.

ISP thekson se “parlamenti duhet të jetë funksional edhe për të kërkuar vazhdimisht sqarime, informacion dhe llogari për institucionet ekzekutive si dhe për të shqyrtuar dhe vlerësuar masat e jashtëzakonshme, proces i cili në Shqipëri ende s’ ka ndodhur.”

ISP mirëpret vendime të njëjta nga të gjitha institucionet qendrore për të ushtruar edhe në kushte emergjente funksionet dhe përgjegjësitë e tyre kushtetuese.

LEXO EDHE:  Rregullat e të folurit ne publik

“Situata ku jemi nuk duhet të jetë alibi për të vonuar apo injoruar detyrimet kushtetuese, ligjore sidomos parakushtet e BE për Shqipërinë dhe në këtë drejtim parlamenti dhe pushteti ekzekutiv kanë një rol thelbësor dhe të pazëvendësueshëm.
ISP apelon Kuvendin, qeverinë dhe institucionet e tjera që në respeck të tansparencës dhe llogaridhënies të zhvillojë seanca transparente në cdo strukturë të tyre vendimmarrëse me qëllim që qytetarët të kenë mundësi të monitorojnë dhe informohen realisht mbi punimet, axhendën, debatet dhe vendimmarrjet gjatë kësaj periudhe të emergjencës”, thuhet në reagimin e ISP./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama i uron shërim të shpejtë Alimadhit/ Ndiq këshillat e mjekëve, mos u mbistreso nga strategjia e luftës

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me lajmin se deputeti Adriatik Alimadhi është prekur nga koronavirusi.

Në një postim në rrjetet sociale, ndërsa i uron shërim të shpejtë kreut të Ballit Kombëtar, Kreu i qeverisë thotë se i mirëkupton akuzat e tij, duke i quajtur fjalë të tepërta në kushtet që ai dhe bashkëshortja e tij ndodhen, të dy pozitiv me koronavirus.

“I uroj shëndet e shërim të shpejtë zotit Alimadhi dhe i mirëkuptoj fjalët e tij të tepërta në kushtet në të cilat ndodhet, duke iu lutur të ndjekë këshillat e mjekëve e mos mbistresohet për strategjinë e luftës, të cilën e vendosin ekspertët e shkëlqyer që kemi jo ne politikanët!”, shkruan Rama.

LEXO EDHE:  Tension në Kuvend/ Ruçi largon mediat

LEXO EDHE:  Pas tradhtisë, gruaja e detyron të qëndrojë në publik i zhveshur/ Ja çfarë i ndodhi këtij burri

Kujtojmë këtu se Alimadhi, e bëri publik përmes një postimi në rrjetet sociale që doli pozitiv  ndaj Covid-19, dhe kritikoi kryeministrin Edi Rama, se po bën propagandë pasi situata sipas tij është ndryshe nga sa thuhet.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Jemi në luftë dhe luftë pa viktima nuk ka”/ Rama: Duhet të shmangim fatalitetet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ndërsa ka folur në lidhje me situatën në vend për shkak të përhapjes së koronavirusit, ka ritheksuar se jemi në një situatë lufte dhe se luftë pa viktima nuk ka.

“Kjo është një luftë dhe luftë pa viktima nuk ka. Unë mendoj të bëjmë këtë që po bëjmë dhe të ulim në maksimum numrin e viktimave dhe peshën e dhimbjeve. Po bëjmë atë që duhet në kohën e duhur uroj dhe lutem ta bëjmë kështu deri ne fund që të shmangim fatalitete”-tha Rama në një lidhje live për Vizion Plus.

I pyetur nga gazetari nëse do të bëhen testime masive, Rama tha se “Nuk janë shumë vende që kanë bërë testime, por janë shumë pak vende. Strategjinë e përcaktojnë ekspertët, kemi ekspertë të nivelit të lartë dhe do të vazhdojnë strategjinë e shumicës së botës”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

MEPJ bën njoftimin e rëndësishëm për shqiptarët e mbetur jashtë vendit/ Numrat ku mund të kontaktoni

Publikuar

-

Nga

Ministria e Jashtme ka bërë sot një njoftim të rëndësishëm për shqiptarët, të cilët për shkak të mbylljes së kufijve, kanë mbetur të bllokuar në shumë vende të botës.

Në një njoftim zyrtarë, MEPJ bën të ditur se nëpërmjet Njësisë së Krizës, në bashkëpunim dhe me Përfaqësitë shqiptare në botë, është duke punuar për të mundësuar rikthimin qytetarëve, sipas kategorive si më poshtë:

– Qytetarët shqiptarë me qëndrim mbi 90 ditë në vendet ku ata tashmë janë bllokuar;

– Studentët shqiptarë në vendet ku ata studiojnë, si dhe rastet humanitare.

Për të gjithë qytetarët që ndodhen në këto kushte, dhe kanë nevojë për ndihmë apo informacion MEPJ vë në vëmendje sërish numrat e emergjencës të vënë në dispozicion:

Përfaqësia                     Nr. Emergjence

ABU-DHABI                +971 58 570 5112

ANKARA                      +905495611985

ATHINË                       +30 694165 8183

BEOGRAD                   00 381 63 30 95 98

BERLIN                       0049 1798215905

BERNË                        +41774099729

BRATISLAVË            00421 904 801 391/ 00421 944 223 941

BRAZIL                      55 61 99114 6568

BUDAPEST               +36 30 201 3676

BUKURESHT           +40784932223

HAGË                        0031616275159

IZRAEL                    00972 (0) 54 904 2813

KAJRO                     201060300388

KATAR                     +97470277222

KANBERA              + 61 450 977 145

KOPENHAGEN     +4591636640

KUVAJT                  96594048219

LONDËR               +44 (0) 75 18662630

MADRID              +34 606 376 830

LEXO EDHE:  “Gruas sime ju i hani atë që s’thuhet”/ Rama kërkon falje nga Korça

LEXO EDHE:  Kiev: Raportohet për shpërthim afër Parlamentit

MOSKË                 +7 929 968 05 38

OTAVË                 +1 613 864 7575

PARIS                    +33 1 47 23 31 51

PEKIN                    +86 13810476221

PODGORICË         38267288757

PRAGË                   +420 775 041 553

PRISHTINË           00383 45 618 618

RIAD                     +966501905586 /966532405751

ROMË                  +39 3420498192

SHKUP                  38975376896

SLLOVENI            38631240760

SOFJE                  +359 89 4311493

STOKOLM           +46 73 57 42 350

TOKIO                   03-3543-6861

VARSHAVË           +48 501194910

VATIKAN              +39 06 39721599

VJENË                    +00436767886324

ËASHINGTON      +1 347 241 4434/ +1 202 758 9526

ZAGREB                    00385 91 53 07 477

KONSULLATA BARI       +39 080 2055842

KONSULLATA JANINË    0030-6947072353

KONSULLATA MILANO   +39 3497834666

KONSULLATA  MYNIH    +4915237913997

KONSULLATA SELANIK  0030 6983661224

KONSULLATA STAMBOLL  00905396566219

MISIONI BE BRUKSEL          0032485401237

MISIONI GJENEVË               +41 79 151 85 04/+4122 7311143

MISIONI NATO                      +32 2 707 2782

MISIONI OKB NJU JORK     +1 347 241 4434/ +1 202 758 9526

MISIONI OSBE-VJENË         +43 1 328 8710

MISIONI STRASBURG          +33 3 88 36 02 06

MISIONI  UNESCO                  +33 (0) 1 45 68 32 44 +33 (0) 6  15 63 09 67

LEXO TE PLOTE