Connect with Us

“Një surprizë mjaft inkurajuese”/ Tritan Kalo publikon videon: Me siguri që do t’ia dalim mbanë

Shëndeti

“Një surprizë mjaft inkurajuese”/ Tritan Kalo publikon videon: Me siguri që do t’ia dalim mbanë

Publikuar

-

Akuzat për fshehjen e numrit të viktimave/ Tritan Kalo “shpërthen” ndaj politikës: Nuk u ngopët ende ju “ish-brekëgrisur”

Mjeku i Infektivit, Tritan Kalo teksa ka publikuar një suprizë që i është bërë në këto momente të vështira për vendin, shprehet se shqiptarët do ta kalojnë këtë periudhë dramatike të krijuar nga koronavirusi.

Kalo shkruan se me mirëbesim reciprok, me thjeshtësi dhe larg politizimeve e militantizmave të pabukta, do ja dalim.

Ai shpreh falënderim për të gjithë heronjtë që po përballen në këtë betejë ndaj më tinzarit armik Sars-Cov2.

“NJË SURPRIZË mëse inkurajuese në këto kohë Covidiane-19, nga i supertalentuari Peon Sadiku, djali i mjekut të shquar Rabit Sadiku, mjeshtrit të Akupunkturës në Trojet Arbërore nga qyteti i Gjilanit, të Shqipërisë së andej Drinit…..Ju jam shumë MIRËNJOHËS….NE KURDOHERË JEMI VETËM NJË DHE TË PANDARË, ndaj PO së BASHKU ne do tia dalim mbanë…..HERONJ në këtë betejë ndaj më tinzarit armik Sars-Cov2, të cilët janë po ashtu edhe heronjtë e mi, janë të gjithë : MANTELBARDHËT, Infermjerët, Imazheristët, Farmacistët, Laborantët, Administratorët, Sanitaret, Shoferët, Policët, Ushtarakët, Furrtarët, Punonjësit e shërbimeve, etj, të cilët sakrifikojnë ditë e natë, për tju siguruar kushtet optimale të prekurve nga Covid-19….SUP më SUP, me MIRËBESIM reciprok, me OPTIMIZËM, me THJESHTËSINË që na imponon profesionalizmi ynë larg POLITIZIMEVE e MILITANTIZMAVE të pabukta, NE ME SIGURI QË DO TIA DALIM MBANË!!!”, shkruan Kalo./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mos e hiqni nga dieta juaj/ Ky produkt zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Publikuar

-

Nga

Mos e hiqni nga dieta juaj/ Ky produkt zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Ju e dini që një zemër e shëndetshme përfshin më shumë sesa thjesht ushtrime të shumta. Por kur bëhet fjalë për krijimin e një diete që mund të ndihmojë në rritjen e shëndetit tuaj kardiovaskular, ju mund të anashkaloni një artikull të rëndësishëm ushqimor. Në fakt, nmund të zvogëloni ndjeshëm rrezikun e sëmundjes së zemrës duke ngrënë një ushqim në veçanti dy herë në javë.

Të konsumosh kos më shumë se dy herë në javë zvogëlon rrezikun e sëmundjes së zemrës. Marrja e racioneve të rekomanduara mund të ulë rrezikun e sëmundjes koronare të zemrës me 20 përqind.

Studiuesit nga Universiteti i Bostonit dhe Shkolla Mjekësore e Harvardit ekzaminuan të dhënat shëndetësore të më shumë se 55,000 grave me presion të lartë të gjakut midis moshave 30 dhe 55 dhe 18,000 burrave midis moshave 40 dhe 55. Secili pjesëmarrës mbajti një regjistër të dietës së tyre ditore dhe çdo diagnozë mjekësore, përfshirë sulmin në zemër, goditjen në tru ose gjendje të tjera.

LEXO EDHE:  Profesor Kalo mesazh qeverisë/ Lirimi të bëhet me ritme më të shpejta

LEXO EDHE:  "Mirë që u kujtova si ngjaj e lyer"/ Enca bëhet "gocë për shtëpi": Se di si do mësohem me jetën e rrëmujshme

Studimi tregoi se pasi konsumuan dy herë në javë kos, 19 përqind e burrave kishin më pak të ngjarë të pësonin një sulm në zemër sesa ata që nuk konsumuan produktin e qumështit. Gratë panë një rënie edhe më të madhe, duke qenë 30 përqind më pak të ngjarë të përjetojnë urgjencën kardiake. Por si burrat ashtu edhe gratë që hanin kos rregullisht panë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes koronare të zemrës për 20 për qind.

Një studim i fundit gjithashtu zbuloi se pirja e qumështit rregullisht mund të jetë e mirë për zemrën tuaj. Kërkime të reja zbuluan se qumështi është një tjetër produkt shumë i mirë për shëndetin kardiovaskular./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Asnjëherë mos pini më shumë se 28 filxhanë kafe në javë/ Ja çfarë thotë studimi

Publikuar

-

Nga

Asnjëherë mos pini më shumë se 28 filxhanë kafe në javë/ Ja çfarë thotë studimi

Shumë prej nesh nuk mund ta kalojnë ditën pa një filxhan kafe. Ka një arsye për këtë, natyrisht. Kafeina është një stimulues natyral që mund t’ju ​​ndihmojë të qëndroni vigjilent dhe të parandaloni shfaqjen e lodhjes, siç vë në dukje Healthline.

Por mbështetja te kafeja nganjëherë do të thotë të pish disa filxhanë çdo ditë dhe ndërsa kjo mund të jetë mirë deri në një pikë, konsumimi i tepërt i kafesë mund të ketë pasoja të rënda shëndetësore. Një studim ka përcaktuar sasinë maksimale të kafesë që duhet të pini brenda një jave.

Njerëzit nën 55 vjeç nuk duhet të pinë më shumë se 28 filxhanë kafe në javë. Një studim i vitit 2013 i botuar në revistën Mayo Clinic Proceedings analizoi sesi konsumi i kafesë ndikon në shëndetin e njerëzve, në varësi të sasisë që ata konsumojnë. Studiuesit vëzhguan më shumë se 43,700 individë përgjithësisht të shëndetshëm që do të thotë se ata nuk kishin një histori paraprake të sulmit në zemër, goditje në tru ose kancer për një mesatare prej 17 vjetësh.

Gjatë periudhës së studimit, ndodhën 2.512 vdekje. Bazuar në këto rezultate, burrat dhe gratë nën moshën 55 vjeç që pinë më shumë se 28 filxhanë kafe çdo javë kishin një rrezik dukshëm më të lartë të vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet sesa ata që nuk pinë kafe, me një rrezik më shumë se 50 për qind.

LEXO EDHE:  Rritet sërish numri i të prekurve me koronavirus në Kinë

LEXO EDHE:  Greva e urisë në uzinën e Ballshit/ Pas 18 ditësh dalin burrat, “ngujohen” gratë

Sipas studimit, nuk kishte rezultate anësore me konsum më të lartë të kafesë për gratë 55 vjeç e lart, por kishte për burrat. Studiuesit zbuluan se burrat e të gjitha moshave kishin një rrezik prej 21 përqind të rritur të vdekshmërisë së të gjitha shkaqeve kur pinin më shumë se 28 filxhanë kafe çdo javë. Studiuesit kanë debatuar nëse kafeja është e mirë për të rriturit.

Kafeina është shpallur për përfitimet e saj shëndetësore në të kaluarën, por konsumi i tepërt ka qartë rreziqet e tij. Sipas studimit, kafeja ka efekte të mundshme anësore për shkak të aftësisë së kafeinës për të stimuluar çlirimin e hormonit epinefrin, për të frenuar aktivitetin e insulinës dhe për të rritur presionin e gjakut dhe nivelet e homocisteinës.

Studiuesit për studimin e vitit 2013 thonë se gjenetika mund të luajë gjithashtu një rol pse kafja mund të jetë e dëmshme gjë që mund të shpjegojë pse preken burrat e të gjitha moshave, por jo gratë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Vaksina e Novavax/ 93% efikase kundrejt të gjitha varianteve të Covid

Publikuar

-

Nga

Vaksina Novavax/ 93% efikase kundrejt të gjitha varianteve të Covid

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

Sipas laboratorit Novavax, vaksina që ai po zhvillon kundër Covid është më shumë se 90% efektive kundër të gjitha varianteve Sars-CoV-2 aktualisht në qarkullim.

Këto të dhëna vijnë nga prova klinike kundrejt placebo (Parandalimi-19) e kryer nga laboratori, mbi gati 30,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara dhe Meksikë.

Rezultatet tregojnë efikasitet 100% kundër formave të moderuara dhe të rënda të infeksionit, dhe 90.4% në përgjithësi.

Renditja e rasteve që kanë ndodhur demonstron një efikasitet prej 93% kundrejt të gjitha varianteve shqetësuese dhe me interes aktualisht në qarkullim, me një efikasitet prej 91% në popullatat me rrezik të lartë (mbi 65 vjeç, bashkë-sëmundje, ekspozim i shpeshtë) .

LEXO EDHE:  “8 efektivë të prekur nga koronavirusi”/ Ardi Veliu flet për gjendjen e tyre shëndetësore

LEXO EDHE:  Video/ Arinjtë e murrmë shfaqen në zonën e mbrojtur "Guri i Nikës"

Vaksina e zhvilluar nga Novavax, e quajtur NVX-CoV2373, thuhet se është “nën-njësi”, e bazuar në nanopjesërat e proteines rekombinante.

Ndryshe nga vaksinat e tjera, nuk ka nevojë të ruhet në temperatura shumë të ftohta, por vetëm ndërmjet 2 dhe 8 ° C, gjë që mund ta bëjë më të lehtë transportimin dhe administrimin në vendet më të prekshme.

LEXO TE PLOTE