Connect with Us

Koronavirusi/ Trump nënshkruan paketën prej 2.2 trilionë dollarësh

Bota

Koronavirusi/ Trump nënshkruan paketën prej 2.2 trilionë dollarësh

Publikuar

-

Presidenti Donald Trump nënshkroi të premten paketën e stimulimit ekonomik prej 2 trilionë dollarësh, duke vënë në lëvizje një mbështetje të fuqishme financiare për miliona amerikanë të goditur rëndë nga epidemia e koronavirusit.

Presidenti e nënshkroi ligjin pak orë pasi mbërriti në Shtëpinë e Bardhë, menjëherë pas miratimit në Dhomën e Përfaqësuesve.

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi të premten paketën e stimujve ekonomikë prej 2.2 trilionë dollarësh, më masivja në historinë amerikane, për të ndihmuar individë dhe kompanitë të përballojnë pasojat ekonomike shkaktuar nga epidemia e koronavirusit dhe për të mbuluar koston e paisjeve të domosdoshme mjekësore për të cilat spitalet kanë nevojë ugjente.

Senati me shumicë republikane e miratoi të mërkurën në darkë paketën dhe Presidenti Donald Trump pritet ta nënshkruajë me shpejtësi.

Legjislacioni i miratuar siguron miliarda dollarë fonde për spitale, biznese të vogla, industri që janë dëmtuar rëndë si edhe pagesa direkte për amerikanët me të ardhura të pakta dhe të klasës së mesme në një përojekje për të mbajtur nën kontroll dëmin masiv ekonomik dhe për të zbutur ndikimin e tij.

LEXO EDHE:  Ja pse Evropa ka nevojë për Amerikën

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi synonte miratimine ligjit të premten përmes që manovre proceduriale që do të shmangte ardhjen e shumë ligjvënësve nga shtete të ndryshme për të votuar personalisht në Uashington.

Por republikani Thomas Massie nga shteti jugor i Kentakit e kundërshtoi miratimin vetëm me votë me zë, duke thënë se ishte i shqetësuar se sa shumë do ta shtonte borxhin publik, paketa.

Presidenti Trump kishte paralajmëruar të premten kongresmenin republikan të mos ta pengonte miratimin e paketës.

Një numër ligjvënësish erdhën në Uashington nga i gjithë vendi për të plotësuar një kuorum të nevosjshëm dhe kapërcyer kundërshtimin e kongresmenit Massie.

Shumë ligjvënës e pranuan se megjithëse do të votonin pro paketës, projekt-ligji kishte shumë defekte.

Paketa masive financiare synon të hedhë një sasi të madhe parash në ekonominë amerikane, për të kapërcyer rënien e thellë shkaktuar nga pandemia.

Zoti Trump u tha gazeterëve të mërkurën dhe do të vepronte me shpejtësi pas miratimit nga Dhoma e Përfaqësuesve./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Gati e pabesueshme/ 101-vjeçari italian që i mbijetoi gripit spanjoll, mposht edhe koronavirusin

Publikuar

-

Nga

Një italian 101-vjeçar i cili i ka mbijetuar gripit të vitit 1918, një Lufte Botërore tani ka arritur të mposhtë edhe koronavirusin.

Një pacient i njohur si “Mr. P” u shtrua javën e kaluar në Spitalin Inrmi në Rimini, Itali pasi rezultoi pozitiv ndaj COVID-19.

Z. P lindi në 1919, kur pandemia e gripit të vitit 1918 vrau rreth 600,000 italianë, ishte ende në qarkullim.

Mbrëmjen e së mërkurës, 101 vite më vonë, z. P doli nga spitali për të shkuar në shtëpi pasi arriti të mundë koronavirusin.
Nënkryetarja e Komunës së Riminit, Gloria Lisi, dha një deklaratë për gazetën lokale Remini Today për burrin 101-vjeçar.

“Duke pasur parasysh përparimin e virusit, nuk mund të quhej as një ‘histori si shumë të tjera’ nëse nuk do të ishte për një detaj që bën që ky person të kthehej te të dashurit e tyre është me të vërtetë të jashtëzakonshme. Zoti P., nga Rimini, lindi në 1919, në mes të një pandemie tjetër tragjike botërore. Ai pa gjithçka, uri, dhimbje, përparim, krizë dhe ringjallje. Pasi e kaloi pengesën 100 vjeccari ai ka vënë para tij ktë sfidë të re, të padukshme dhe të tmerrshme në të njëjtën kohë.
Javane ë kaluar zoti P. u shtrua në spital në Rimini pas testimit poztiv për Covid-10. Pas disa ditësh ai u bë histori për mjekët, infermierët dhe pjesën tjetër të personelit të kujdesit shëndetësor që e trajtuan atë.

LEXO EDHE:  Dyshohet për të prekurin e parë me koronavirus në Kosovë/ Një person shkon në spital

LEXO EDHE:  Pezullohet puna në Degën e Thesarit Fier/ 4 punonjës të infektuar

Një shpresë për të ardhmen e gjen veten në trupin e një personi mbi një shekull, pasi kronikat e trishtuara të këtyre javëve tregojnë mekanikisht çdo ditë për një virus që po tërhiqet sidomos tek të moshuarit. Megjithatë, zoti P. e mposhti atë. Familja e solli në shtëpi mbrëmjen e djeshme, për të na mësuar që edhe në moshën 101-vjeçare, e ardhmja nuk duhet të shkruhet akoma ”.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Lajm i madh për Maqedoninë e Veriut/ Anëtarësohet zyratrisht në NATO

Publikuar

-

Nga

Republika e Maqedonisë së Veriut, sot, është bërë anëtarja më e re e NATO-s.

Lajmi është bërë i ditur nga Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përmes një postimi në Twitter.

“Mirësevjen në NATO, Maqedoni e Veriut! Ishte një rrugë e gjatë, por të gjitha përpjekjet janë shlyer. Procesi zyrtar i pranimit tani është i plotë, dhe ne jemi të kënaqur që kemi anëtarin e 30-të të Aleancës sonë”, shkruan Stoltenberg

LEXO EDHE:  Pezullohet puna në Degën e Thesarit Fier/ 4 punonjës të infektuar

LEXO EDHE:  Trump: Clinton e paaftë për të udhëhequr

Aleatët e NATO-s e kanë nënshkruar Protokollin e pranimit të saj në shkurt të vitit 2019./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi gjunjëzon Italinë/ 969 humbje jetësh në 24 orë!

Publikuar

-

Nga

Italia ka shënuar shënon pikun e viktimave duke arritur 969 humbje jetësh në 24 orë.

Fatkeqësisht në shtetin fqinj, në 24 orë janë shënuar 969 viktima si pasojë e infeltimit nga koronavirusi.

Ndërkohë bëhet me dije se numri i të infektuarve është ulur në 4 401 nga 4 492 që ishte një ditë më parë.

LEXO EDHE:  Në prag të takimit historik Trump-Kim

LEXO EDHE:  Audio-mesazhi për koronavirusin që “çmendi” rrjetin”/ Prokuroria nis hetimet

Kjo është shifra më e lartë e regjistruar deri më tani, ndërsa Italia është kthyer në vatrën më të rrezikshme të përhapjes së koronavirusit./CNA.al

LEXO TE PLOTE