Connect with Us

“Gazetarët e terrenit dhe ti”/ Andi Përmeti: Të gjithë i detyrohemi një falenderim

Lajme

“Gazetarët e terrenit dhe ti”/ Andi Përmeti: Të gjithë i detyrohemi një falenderim

Publikuar

-

Deputeti i opozitës, Andi Përmeti ka bërë një falenderim publik për gazetarët e terrenit të cilët janë në krye të detyrës gjatë kësaj situate të vështirë që po kalon vendi për shkak të koronavirusit.

Përmeti duke përmendur disa prej gazetrëve dhe duke mos harruar të tjerët në pamundesi njohjeje ose miqesie virtualei ka falenderuar për cdo lajm që sjellin cdo ditë.

Deputeti shprehet se të gjithë ata që presin para televizorit lajmet e sjella nga këta gazetrë, i detyrohen një falenderim.

“Gazetaret e terrenit dhe ti.

(Një falenderim publik)

Sot, në këto ditë të vështira ti rri në shtëpi para televizorit dhe pret të informohesh:

-Sa shkoi numri i personave pozitiv me CoVid?

– A ka persona pozitiv në qytetin tënd?

-Kush shkoi te infektivi me ambulancë?

-Dyshohet se është nga Korça apo nga Durrësi?

-Ne kë lagje banon personi i diagnostikuar me CoVid?

Dhe shumë pyetje të ngjashme me të cilat ti do të qetësohesh shpirtin duke shpresuar që Covid është sa më larg teje dhe të afërmve të tu.

Ti rri ulur, ngrohtë, me një kafe në dore dhe pret të informohesh. Ti pret dhe shpesh akuzon, shpesh anatemon, shpesh përflet lajmin, shpesh i bashkohesh politikës arrogante duke i quajtur kazan, por prapë ti pret dhe pret me sy e vesh nga ata. Po po, nga ata, gazetarët e terrenit, të cilët me durim, kurajo, vetëmohim, qëndrojnë në vijën e parë të informimit në ditët më të vështira që ka njohur bota në dekada.

Ata janë aty, përditë, për ty. Jo në studiot e ngrohta, as në poltronet e rehatshme dhe as në komunikimet me lidhje skype. Ata qëndrojnë në rrugë, në këmbë, në shi dhe në diell, ditën dhe natën. Ata nuk bëjnë editoriale që ti, që merresh me politikë të pëlqejnë vetëm kur të lavdërojnë krahun tënd politik. Ata nuk japin opinione studiove, ku ti shan ata që mbrojnë kundërshtarin tënd politik dhe vlerëson vetëm ata që mbrojnë partinë tënde. Ata nuk flasin për ata që jetën e kanë të lidhur me politikën dhe presin përditë argumentin banal, të parealizueshme kurrë ,se kur ikën një palë e kur vjen pala tjetër. Ata thjesht sjellin lajmin.

LEXO EDHE:  Moskë/ Mbërrijnë trupat e pajetë të gazetarëve të vrarë

Këto ditë ata janë në betejë me CoVid-19 për të të informuar ty që luftën e bën nga divani. Ata qëndrojnë një metër larg çdo personi që intervistojnë, një metër larg çdo individi potencialisht mbartës. Kur virusi u shfaq në Shqipëri, ata qëndruan në dogana, ata qëndruan në aeroport për të sjellë lajmin e parë te ti. Sot, ata qëndrojnë pranë Infektivit, ata qëndrojnë pranë qendrave shëndetësore, ata qëndrojnë ku është lajmi, pavarësisht rrezikut. Ata, po si ti që rri në divan, kanë fëmijë, prindër, gjyshër të cilët duhet t’i takojnë përditë, mbasi po atë dite kanë rrezikuar për të të informuar ty dhe gjithë Shqipërinë. Prandaj sot para televizorit duke pritur pikërisht lajmet e sjella nga ata, ti, unë dhe të gjithë i detyrohemi një faleminderit.

Faleminderit për çdo lajm që na sillni përditë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Platformat më të mira për të mësuar online në 2021

Publikuar

-

Nga

 Në kohët e vështira që jetojmë sot, kemi parë që çdo gjë po rikthehet online. Pjesë e këtij transformimi është padyshim edhe sfera e arsimit, ku edhe pse platforma të të mësuarit online kanë ekzistuar shumë kohë para se pandemia të bëhej pjesë e përditshmërisë sonë, nuk mund të mohojmë faktin që përdorimi i tyre është shumëfishuar gjatë muajve të karantinës si edhe në kohën e tanishme.

Në këtë artikull do të shohim disa nga platformat më të mira të të mësuarit në botë, si edhe në Shqipëri, të cilat i vijnë në ndihmë çdo personi që dëshiron të mësojë, nga studentët, tek gjithë pjesa tjetër.

Khan Academy

Khan Academy është një ndër platformat lider në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e cila përmban mësime online tërësisht falas për të gjithë personat që dëshirojnë të mësojnë duke përdorur këtë platformë. Kjo platformë njihet më tepër për mësimet që posedon në matematikë, sidomos për maturantët amerikanë që duan të përgatiten për provimet SAT.

EdX.org

Platforma EDX.org njihet për kurset falas në nivel universiteti. Kjo platformë është krijuar nga Harvard në bashkëunim me MIT dhe kualiteti i kurseve që përmban kjo platformë është mbreslënës. Në këtë platformë personat e interesuar mund të ndjekin mbi 2,500 kurse të cilat janë me tematika të ndryshme, kështu që gjithnjë do të mund të gjejnë diçka që u intereson.

Udemy

Kjo listë nuk mund të mos përfshinte edhe platformën Udemy, e cila është platforma lider për kurset online në gjithë botën. Dy platformat e lartëpërmendura mund të përdoren falas, ndërkohë që për të përdorur Udemy personat e interesuar duhet të paguajnë për kursin që ata zgjedhin të ndjekin. Kurset në këtë platformë ama janë të kualitetit maksimal dhe për ta vërtetuar këtë ju mund të hapni një kurs dhe të lexoni mijëra vlerësime që kanë dhënë përdoruesit e tjerë që e kanë ndjekur këtë të fundit.

Këto ishin disa nga platformat lider në botë, por edhe në vendin tonë ka disa platforma që mundësojnë të mësuarit online dhe të cilat janë të kualitetit shumë të lartë. Është një aspekt shumë i mirë ky edhe për vendin tonë, pasi jo të gjithë shqip-folësit mund të kuptojnë dhe të komunikojnë në gjuhën angleze, kështu që këto platforma janë një plus me të vërtetë i madh për ne.

Almooc.com

LEXO EDHE:  300 viktima nga koronavirusi/ Danimarka rihap çerdhet dhe shkollat fillore

LEXO EDHE:  SHBA ashpërson masat kundër COVID-19

Platforma shqiptare Almooc ofron për përdoruesit Shqiptarë kurse në një sërë disiplinash. Disa nga këto disiplina janë: Anglisht, matematikë, fizikë, programim, TIK, etj. Platforma numëron mbi 63,000 studentë dhe është lider për kurset e programimit në shqip të cilat ofrohen falas.

PortaliStudentor.al

Portali online për nxënësit dhe studentët PortaliStudentor.al, është një portal i krijuar në vitin 2018 dhe që ka gjetur një përdorim masiv nga maturantët të cilët merrnin notat e provimeve të maturës pranë këtij portali.  Arsyeja pse maturantët zgjodhën këtë portal për të marrë notat e tyre është sepse ai i thjeshtësonte punën duke u afishuar maturantëve notat vetëm në bazë të ID së tyre. PortaliStudentor.al numëron më shumë se 6000 studentë dhe nxënës shqiptar të regjistruar, tani që provimet e matures shteterore janë afër, ata mund të përgatiten për provimet, të mësojnë online nëpërmjet materialeve të ndryshme, si edhe të kryejnë provimet e maturës online për t’u praktikuar.

Ky portal ka arritur gjithashtu që të ofrojë kurs gjermanisht online, si edhe kurse programimi online, gjithashtu edhe kurs per maturen shteterore.

Sputnik.al

Platforma sputnik.al është një platformë tjetër shumë e mirë shqiptare e cila ofron kurse në matematikë, informatikë, dhe gjuhë. Platforma gjithashtu mundëson zgjedhje ushtrimesh të ndryshme për lëndët e gjimnazit dhe kjo e bën një platformë të shkëlqyer për pjesën e të mësuarit online.

Platforma ka gjithashtu edhe kanalin e saj ne YouTube, nëpërmjet të cilit përdoruesit mund të mësojnë duke ndjekur video-mësimet që gjenden aty. Nuk ka dyshim që mësimi online është e ardhmja, sidomos të mësuarit nga këto platforma ku çdokush mund të mësojë nga rehatia dhe komforti i shtëpisë së tyre./Igli Hoxha

LEXO TE PLOTE

Lajme

Diell dhe rritje temperaturash/ Parashikimi i motit për sot

Publikuar

-

Nga

Mot i qënRritje temperaturash dhe vranësira kalimtare/ Ja si parashikohet dita e sotmedrueshëm dhe me diell/ Ja si parashikohet të jetë dita e sotme

Dita e sotme do të vijojë me mot të kthjellët në të gjithë vendin tonë.

Sipas MeteoAlb, parashikohet që edhe pasditja dhe nata të vijojnë në të njëjtat kushte për pjesën më të madhe të vendit, ndërsa kalime vranësirash do ketë në Veri-Verilindje dhe Juglindje të vendit.

Temperaturat e ajrit rriten sërisht në vlerat minimale dhe maksimale duke luhatur vlerat ditore nga -1°C mëngjesi deri në 17°C mesdita.

LEXO EDHE:  SHBA ashpërson masat kundër COVID-19

LEXO EDHE:  "Të rinjtë korçarë marrin mijëra euro në muaj"/ Andi Përmeti sfidon publikisht Ramën

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Historia që po trondit Gjirokastrën

Publikuar

-

Nga

Nga Telnis Skuqi

Një nga shumë ish-reporteret e televizonit Alpo, më tregoi dramën e saj personale, disa muaj më parë.

“Ai nuk e meriton të jetë pjesë e komunitetin tonë”, – më shkruajti ish-reporterja, S.G, sot një studente e vitit të dytë në master në Tiranë. Si fillim, ajo më kërkoi t’i ruaj identitetin e saj.

“E kam pasur ëndërr të isha gazetare, prandaj vendosa të punoja qysh gjimnaziste në Alpo TV”, – nis rrëfimin ajo. Prindërit e saj e kishin mbështetur, madje ata kishin bashkëbiseduan me administratorin i televizionit, A. P. Sipas saj, ai  ishte treguar i gatshëm ta punësonte në redaksinë e lajmeve.

“Ai kishte një sjellje shumë të çuditshme ndaj vajzave të mitura”, – më thotë ajo.
“Në fillim më prekte në faqe. Sinqerisht mendoja se ishte thjeshtë një veprim inkurajimi, por shpejt ai shfaqi anën e tij më të zezë”, – më rrëfen ajo.
“Ai më shkatërroj jetën! Ai më lëndoi shumë vetëm sepse unë isha e mitur”, – thotë ajo.

Për të, televizoni që administron ishte thjeshtë një karrem për vajzat e mitura.

“Përmes televizoni ai joshte vajzat gjimnaziste dhe më pas ngopte epshet e tij. Ai është i sëmurë. Ai është mostër”, – vazhdonte të shkruaj ajo në inboxin tim në facebook.

LEXO EDHE:  “Të rinjtë korçarë marrin mijëra euro në muaj”/ Andi Përmeti sfidon publikisht Ramën

LEXO EDHE:  Rezultoi pozitiv me koronavirus/ Ndërron jetë 45-vjeçari në Shkodër

“E kam njohur personalisht dhe e di se çfarë njeriu është. Këto ngacmime nuk i bënte vetëm me mua, por me të gjithë shoqet e mia që punonin në Alpo TV”, – tha ajo dhe sakaq shtoi: – “Ai është njeri shumë i keq!”.

Pavarësisht dramës personale, studentja e vitit të dytë në master nuk e ka humbur refleksin e reporteresh. Ajo e di që prova është arma më e fortë për të faktuar të vërtetën e saj.

“Personalisht disponoj të paktën pesë video me sekuenca të shkurta, por jam e gatshme të të ofroj një prej tyre. Unë nuk dua hakmarrje, por dëshiroj të shpëtoj vajza të tjera nga ky përbindësh”, – përfundoi rrëfimin ajo.

(Shënim: Iniciali S.G. është një trillim gazetaresk dhe i rastësishëm, me qëllim për të ruajtur identitetin e plotë të vajzës së lënduar, si dhe për të respektuar Kodin e Etikës së Gazetarisë)

LEXO TE PLOTE