Connect with Us

Gati e pabesueshme/ 101-vjeçari italian që i mbijetoi gripit spanjoll, mposht edhe koronavirusin

Bota

Gati e pabesueshme/ 101-vjeçari italian që i mbijetoi gripit spanjoll, mposht edhe koronavirusin

Publikuar

-

Një italian 101-vjeçar i cili i ka mbijetuar gripit të vitit 1918, një Lufte Botërore tani ka arritur të mposhtë edhe koronavirusin.

Një pacient i njohur si “Mr. P” u shtrua javën e kaluar në Spitalin Inrmi në Rimini, Itali pasi rezultoi pozitiv ndaj COVID-19.

Z. P lindi në 1919, kur pandemia e gripit të vitit 1918 vrau rreth 600,000 italianë, ishte ende në qarkullim.

Mbrëmjen e së mërkurës, 101 vite më vonë, z. P doli nga spitali për të shkuar në shtëpi pasi arriti të mundë koronavirusin.
Nënkryetarja e Komunës së Riminit, Gloria Lisi, dha një deklaratë për gazetën lokale Remini Today për burrin 101-vjeçar.

“Duke pasur parasysh përparimin e virusit, nuk mund të quhej as një ‘histori si shumë të tjera’ nëse nuk do të ishte për një detaj që bën që ky person të kthehej te të dashurit e tyre është me të vërtetë të jashtëzakonshme. Zoti P., nga Rimini, lindi në 1919, në mes të një pandemie tjetër tragjike botërore. Ai pa gjithçka, uri, dhimbje, përparim, krizë dhe ringjallje. Pasi e kaloi pengesën 100 vjeccari ai ka vënë para tij ktë sfidë të re, të padukshme dhe të tmerrshme në të njëjtën kohë.
Javane ë kaluar zoti P. u shtrua në spital në Rimini pas testimit poztiv për Covid-10. Pas disa ditësh ai u bë histori për mjekët, infermierët dhe pjesën tjetër të personelit të kujdesit shëndetësor që e trajtuan atë.

LEXO EDHE:  Shkon në 63 numri i personave me COVID-19 në Kosovë

Një shpresë për të ardhmen e gjen veten në trupin e një personi mbi një shekull, pasi kronikat e trishtuara të këtyre javëve tregojnë mekanikisht çdo ditë për një virus që po tërhiqet sidomos tek të moshuarit. Megjithatë, zoti P. e mposhti atë. Familja e solli në shtëpi mbrëmjen e djeshme, për të na mësuar që edhe në moshën 101-vjeçare, e ardhmja nuk duhet të shkruhet akoma ”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Lajm i madh për Maqedoninë e Veriut/ Anëtarësohet zyratrisht në NATO

Publikuar

-

Nga

Republika e Maqedonisë së Veriut, sot, është bërë anëtarja më e re e NATO-s.

Lajmi është bërë i ditur nga Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përmes një postimi në Twitter.

“Mirësevjen në NATO, Maqedoni e Veriut! Ishte një rrugë e gjatë, por të gjitha përpjekjet janë shlyer. Procesi zyrtar i pranimit tani është i plotë, dhe ne jemi të kënaqur që kemi anëtarin e 30-të të Aleancës sonë”, shkruan Stoltenberg

LEXO EDHE:  U dyshua për koronavirus/ Dalin përgjigjet e analizave të gruas që ndërroi jetë në Korçë

LEXO EDHE:  Koronavirus mbërrin në Itali/ Konfirmohen dy kinezë të prekur

Aleatët e NATO-s e kanë nënshkruar Protokollin e pranimit të saj në shkurt të vitit 2019./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi gjunjëzon Italinë/ 969 humbje jetësh në 24 orë!

Publikuar

-

Nga

Italia ka shënuar shënon pikun e viktimave duke arritur 969 humbje jetësh në 24 orë.

Fatkeqësisht në shtetin fqinj, në 24 orë janë shënuar 969 viktima si pasojë e infeltimit nga koronavirusi.

Ndërkohë bëhet me dije se numri i të infektuarve është ulur në 4 401 nga 4 492 që ishte një ditë më parë.

LEXO EDHE:  Zbulohet një armë e re kundër kancerit/ Ja cila është ajo

LEXO EDHE:  Pëllumb Pipero i shqetësuar/ "Disa të konfirmuar me koronavirus kanë qenë të shtruar te Sanatoriumi"

Kjo është shifra më e lartë e regjistruar deri më tani, ndërsa Italia është kthyer në vatrën më të rrezikshme të përhapjes së koronavirusit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Azilkërkuesit duhet të ndihmojnë për korrjen në Bavari

Publikuar

-

Nga

Ministri i Brendshëm i Bavarisë Joachim Herrmann u ka kërkuar autoriteteve të imigracionit që të nxjerrin menjëherë leje të posaçme pune për azilkërkuesit që do të punojnë për të korrat. Meqenëse është në interes publik që të fitojmë ndihmës për korrjet, zyrat duhet të përdorin hapësirën e tyre ligjore,tha ai.

Azilkërkuesit do të kishin kështu mundësinë që të punojnë si dhe një pavarësi financiare, tha Herrmann. Këshilli bavarez për refugjatët e kritikoi këtë veprim si “shfrytëzim të jashtëzakonshëm oportunist”. Një zëdhënëse theksoi se vërtet përshëndetet lehtësimi i qasjes në tregun e punës për refugjatët. Por kjo mund të bëhet vetëm me pagë të drejtë, me masa mbrojtëse gjithëpërfshirëse dhe në plan afatgjatë.

Për shkak të mbylljes së kufijve, shumë fermerë kanë frikë se këtë vit do të kenë shumë më pak punëtorë të huaj për korrjet se zakonisht./DW

LEXO TE PLOTE