Connect with Us

Beteja me koronavirusin/ Gjermania bën një tjetër hap para për të rikthyer normalitetin

Bota

Beteja me koronavirusin/ Gjermania bën një tjetër hap para për të rikthyer normalitetin

Publikuar

-

Ndërsa pothuajse gjithë bota është tashmë në luftë me Covid-19, shkencëtarët në Gjermani po përgatiten të kryejnë një test për të zbuluar se kush ka imuniteti për të luftuar koronavirusin e ri.

Rezultatet mund të ndihmojnë që jeta në Gjermani të kthehet në normalitet.

Studiuesit në Gjermani mund të fillojnë testimin masiv për imunitetin kundër koronavirusit të ri që në prill, njoftoi Der Spiegel.

Sipas Der Spiegel, rezultatet e testit do të tregojnë se sa njerëz janë infektuar dhe sa kanë zhvilluar antitrupa për të trupit për të luftuar virusin.

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Sazan Guri tregon atë çfarë “fshihet” nga mjekët, këshillat për qytetarët

Der Spiegel raportoi se Gerard Krause nga Qendra Helmholz për Kërkime të Infeksionit po koordinon përpjekjet e testimit, së bashku me disa prej organeve shkencore dhe shëndetësore të vendit, përfshirë institutin Robert-Koch.

Nëse studiuesit do të marrin leje nga autoritetet shëndetësore të qeverisë, ata do të kryejnë testet e para duke përdorur mostra gjaku nga 100,000 njerëz me teste që përsëriten periodikisht. Rezultatet e para mund të dalin deri në fund të muajit tjetër.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Konfirmohet me koronavirus Isa Mustafa/ Pak ditë më parë takoi Ramën

Publikuar

-

Nga

Konfirmohet me koronavirus Isa Mustafa

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa është prekur nga Covid-19.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë Isa Mustafa, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ku shkruan se ditët në vijim do të jetë i izoluar.

“Të nderuar miq
Sot, pas analizave te kryera, kam rezultuar pozitiv me Covid-19.
Përveç një plogështie, nuk vërej ndonjë shqetësim tjetër shëndetësor. Anëtarët e tjerë të familjes nuk janë të prekur.
Ditet në vijim to të jem i izoluar.
Apeloj te të gjithë për kujdes maksimal! IM”-shkruan Isa Mustafa.

LEXO EDHE:  Manastirliu në laboratorin e ISHP/ Forcojmë kapacitetet, realizohet analiza e plotë për koronavirusin e ri

LEXO EDHE:  “Jemi larg imunitetit të tufës”/ Mjeku infeksionit: Epidemia e Covid-19 do të zgjasë më shumë  

Kreu i LDK, pak ditë më parë takoi kryeministrin Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Zgjedhjet në SHBA/ Sondazhet nxjerrin fitues Joe Biden përballë Trumpit

Publikuar

-

Nga

Kandidati demokrat Joe Biden është në avantazh me 4 pikë përqindje përballë, Presidentin Trump, sipas një sondazhi të realizuar nga Hill-HarrisX.

Sipas shifrave të dala nga ky sondazh, 43 për qind e votuesve të regjistruar, thanë se do të mbështesin Biden për president nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot, ndërsa 39 për qind e votuesve në sondazhin 3-4 korrik thanë se do të votojnë për Trump.

LEXO EDHE:  Thirrja e specialistes/ Kujdes nga këta objekte, koronavirusi mund të qëndrojë deri në tre ditë

LEXO EDHE:  Foto-Italia në shtetrrethim/ Qytetet fantazëm dhe frikë

Pesë përqind e votuesve thanë se preferojnë dikë tjetër, ndërsa një përqindje shtesë prej afro 5 për qind e votuesve thanë që nuk planifikojnë të votojnë në zgjedhje.

Anketa  zbulon se epërsia e Biden është ngushtuar me 10 pikë nga përplasja e muajit të kaluar, ku Trump po sumonte ish-Zëvendës Presidentin demokrat. /CNA.al

Sondazhet e ditëve të para të korrikut

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Njeriu i Merkel/ Parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit pa asnjë ndryshim

Publikuar

-

Nga

Njeriu i Merkel/ Parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit pa asnjë ndryshim

Nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU në Budestagun gjerman, Johann Wadephul ka shprehur keqardhjen se marrëveshja e 5 qershorit nuk është kodifikuar ende.

Përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”, Wadephul shton se aprovimi i reformës zgjedhore dhe zbatimi i saj është kyç për rrugën e integrimit të Shqipërisë në BE.

Shpreh keqardhjen që marrëveshja e 5 qershorit nuk është kodifikuar akoma. Aprovimi me konsensusin e partive politike i reformës zgjedhore, pa asnjë ndryshim, si dhe zbatimi i saj është kyç për rrugën e Shqipërisë drejt BE. Nxis të gjitha palët, e në veçanti deputetët, ta finalizojnë këtë kriter të rëndësishëm. Forca Shqipëri!/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE