Connect with Us

Soreca për hapjen e negociatave/ Ja 4 kërkesat që duhet të plotësoni, çfarë përfiton Shqipëria

Politikë

Soreca për hapjen e negociatave/ Ja 4 kërkesat që duhet të plotësoni, çfarë përfiton Shqipëria

Publikuar

-

Dy ditë më parë Këshilli Europian vendosi të rekomandojë hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë. Lidhur me këtë vendim ka folur ditën e sotme ambasadori i BE-së në Tiranë Luigi Soreca, i cili tha se si fillim Shqipëria duhet të plotësojë katër kërkesa.

Soreca tha se fushat e bashkëpunimit duhen përqendruar te përparësitë si lufta kundër krimit dhe korrupsionit, ndërsa shpegoi edhe katër kërkesat.

“Duhet të flasim për kuadrin negociues, që është struktura e marrëdhënies mes BE-së dhe Shqipërisë, që do të jetë për vitet në vijim, që do të jenë të gjitha fushat e bashkëpunimit, por duke u përqendruar te përparësitë si lufta kundër krimit dhe korrupsionit. Tani synimi është të përgatisim këtë kuadër dhe ta dorëzojmë me raportin vjetor të KE-së në qershor, më pas do të jenë shtetet anëtare që do të vendosin për miratimin dhe kjo do të ndodhë në Shqipëria do të përmbysë atë kërkesë dhe më pas në gjysmën e dytë të 2020, do të jetë Gjermania që do të ketë Presidencën e BE-së që do të thërrasë konferencën e parë ndërqeveritare. Kushtet apo kërkesat që duhet të përmbushë Shqipëria. Në mënyrë që të ulet në këtë tryezë me BE për konferencën duhet të përmbushë këto;
1. Reforma zgjedhore e miratuar sipas rekomandimeve të OSBE
2. Vazhdimi i reformës në drejtësi, ngritja e Gjykatës Kushtetuese dhe të Lartë
3. Krijimi i organeve të specializuara anti-korrupsion, SPAK dhe BKH
4. Duhet të fuqizojë luftën kundër krimit dhe korrupsionit”, deklaroi ai.

Ambasadori theksoi se janë edhe një sërë kushtesh të tjera që do të shtrihen në kohë, siç është lufta kundër azilit, ndryshimi i ligjit për mediat, çështja e të drejtave të njeriut, pakicave, censusin, apo të drejtat e qytetarëve. Gjithashtu Soreca sqaroi edhe përfitimet e Shqipërisë me hapjen e negociatave.

“Shqipëria do të ketë mundësi të bëhet pjesë e tregut të BE-së para se të bëhet anëtare. Shqipëria do të kenë mundësi që të bëhen pjesë e programeve të rëndësishme për arsimin, transportin, bujqësinë apo fatkeqësive natyrore, vendet negociuese do të kenë mundësi për qasjen në fondin e solidaritetit. Shqipëria e nisi rrugëtimin në 2014, tani iu statusi i nivelit të dytë të udhëtarit dhe tani sa më shpejt të ecin reformat, aq më shpejt do të arrijë në nivelin më të lartë”, nënvizoi ambasadori i BE-së./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta mesazh politikanëve të Kosovës/ Nuk jam aspak i kënaqur me zhvillimet e fundit

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta në një intervistë për “Nova Media”, ka komentuar dhe zhvillimet e fundit politike në Kosovë, ku një ditë më parë u shkarkua kryeministri Albin Kurti, pas mocionit të Isa Mustafës.

Meta u shpreh se nuk është aspak i lumtur me situatën, pasi në këto kohë e gjithë vëmendja duhet të përqëndrohet në luftën kundër Covid-19.

“Nuk jam i lumtur për zhvillimet e fundit në Kosovë, ndërkohë që kemi qenë shumë të lumtur për zgjedhjet e fundit në Kosovë. Sidoqoftë kjo situatë dhe përgjegjësia për të gjetur një zgjidhje i takon udhëheqësve të Kosovës.

Është me rëndësi të mos humbet asnjë minutë në luftën kundër COVID 19 dhe të gjithë të përqëndrohen në këtë drejtim.

Kosova përveç përballimit të pandemisë ka dhe disa sfida tepër të mëdha që imponojnë një unitet si asnjëherë më parë. Përballimi i situatës së krijuar nga pandemia COVID19 duhet të jetë prioriteti numër një për të gjithë udhëheqësit e Kosovës, të cilët duhet të mendojnë se si do të japin një zgjidhje “Pro Kosovë” dhe jo “anti-Kurti”, tha Meta.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ktheu “Ligjin për Pronat”/ Reagon Balla: Keqardhje për Presidentin, nuk ka lexuar opinionet e KE dhe Venecias

Publikuar

-

Nga

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, në një lidhje me “Neës 24” ka komentuar vendimin e presidentit Meta për të kthyer në Kuvend ligjin për pronat.

Balla tha se ndjen keqardhje për Presidentin, pasi sipas tij nuk ka lexuar komentet pozitive të Komisionit të Venecias dhe KE-së, në lidhje me këtë ligj.

“Pikë së pari do doja të sqaroja se ky ligj, për të cilin ndihem i habitur që u kthye në Kuvend, se ky ligj është adresuar dhe konsultuar me partnerët. Është pritur për shumë kohë që të votohet, derisa Komicioni i Venecias dhe ai Europian ka dhënë dakortësinë. Më vjen keq që presidenti nuk i ka lexuar këto opinione të Komisionit të Venecias dhe Komisionit Europian.

Janë mbi 200 mijë familje që mezi presin që po e punojnë mbi 30 vite ta kenë me tapi.

Megjithatë ne do ta shqyrtojmë mirë kthimin e ligjit nga presidenti. Ky është një ligj që rregullon, është faza e fundit e procesit të legalizimeve. Është një ligj, një garanci për investitorët e huaj. Sot është një ditë e çuar dëm. Investiotorët e huaj mezi presin që ky ligj të miratohet.

Komisioni Europian e ka vlerësuar maksimalisht këtë ligj”, tha Balla.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama publikon videon e mjekut që luftoi Ebolan dhe po përballet koronavirusin/ Thumbon opozitën për maskat

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka nxjerrë mesazhin e një mjeku amerikan që ka shërbyer në Afrikën Perëndimore kundër Ebolas.

Rama thotë se këtë video të publikuar në rrjetet sociale duhet ta shohin sidomos ata që i quajnë të vonuara, përpjekjet për shtimin e kapaciteteve në vijën e zjarrit, duke iu referuar këtu opozitës.

Ndërkohë, mjeku dëgjohet të thotë se në Nju Jork ka vetëm 3 javë që ka shpërthyer pandemia dhe akoma janë në fillim të shpërthimit. Gjithashtu ai flet edhe për numrin e maskave që i shpërndahet personeli gjatë këtyre ditëve, ndërsa thekson se janë të pakta dhe sipas tij kjo ndodh në të gjithë Nju Jorkun.

“Nuk jam këtu për të folur për politikë, por për të folur për pacientët dhe realiteti është se ajo që po shohin tani nëpër dhomat e spitaleve është shumë e rëndë. Javën e kaluar, kur shkova në punë folëm për një apo dy pacientë, mes një dyzine të tjerësh që mund të kishin qenë të infektuar me COVID-19. Këtë javë dhe në turnin tim të djeshëm, pothuajse çdo pacient, për të cilin u kujdesa, kishte koronavirus dhe shumë prej tyre ishin në gjendje të rëndë. Shmë të tjerë janë intubuar e shumë u përkeqësuan shumë shpejt.Ndjesia është shumë e ndryshme këtë javë, në krahasim me javën e kaluar dhe sinqerisht, mendoni për faktin që rasti ynë i parë në qytetin e Nju Jorkut ishte më 1 mars, vetëm pak më shumë se tre javë më parë. Të mendosh se do të jemi në gjendje të heqim këto masa kufizuese për Pashkë, në dy a tre javë, më duket tepër deluzive.

Ajo që dimë është se sipas llogarive matematikore, numri i rasteve do vazhdojë të rritet, jemi vetëm në fillim të këtij shpërthimi. Mund ta ndjesh këtë, është e prekshme për vijën e parë në departamentin e emergjencës. Lidhur me materialet, a keni gjithçka që ju duhet? Po marr shumë mesazhe nga infermierë dhe doktorë nga gjithë spitalet e Nju Jorkut me shembuj shumë specifikë të materialeve që u mungojnë. Po, pjesa e furnizimeve është shumë e paktë. Diçka që them shpesh është që kur punoja në Afrikën Perëndimore kundër Ebolës, një gjë për të cilën nuk shqetësohesha ishte a kisha mjaftueshëm mjete mbrojtëse personale. Kolegët e mi, kudo nëpër Nju Jork, janë shumë të shqetësuar për këtë tani. Numri i maskave që u jepet, dissave u jepet një N-95 maskë, që është më e trashë dhe mbron personelin nga marrja e virusit, u jepet një nga këto në javë”, thuhet në deklaratën e mjekut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE