Connect with Us

“Shikoni Italinë dhe Spanjën”/ Tritan Kalo apel të fortë: Ndërgjegjësohuni ose askush nuk do të mund t’iu ndihmojë

Sociale

“Shikoni Italinë dhe Spanjën”/ Tritan Kalo apel të fortë: Ndërgjegjësohuni ose askush nuk do të mund t’iu ndihmojë

Publikuar

-

Mjeku infeksionist, profesor Tritan Kalo i ka drejtuar sërish një apel të fortë ndërgjegjësimi qytetarëve në lidhje me përhapjen e koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, ndërsa publikon foto ku njerëzit rrinë në radhë dhe nuk respektohet aspak distance, Kalo jep alarmin se mund të përsëritet edhe në vendin tonë rasti i Italisë dhe Spanjës.

Profesor Kalo iu drejton një mesazh të fortë qytetarëve, ndërsa thekson se nëse nuk ndërgjegjësohen askush nuk do të mund t’iu vijë në ndihmë, pasi kapacitetet njerëzore dhe spitalore nuk do të mund t’i përballojnë.

“Njësia Administrative nr. 2 e nr. 3, Tiranë….25 Mars 2020, ora 12:45….Në vijë ajrore vetëm 70-80 metra e ndajnë këtë grumbullim njerzish, nga dhjetra vëllezër e motra të tyre të hospitalizuar në Shërbimin e Sëmundjeve Infektive të QSUT “Nënë Tereza”, për Covid-19….Ju lutem, MË shumë RESPEKT, më shumë DASHURI e më shumë VLERËSIM për jetët tuaja…..Me këtë mënyrë të papërgjegjëshme sjelljeje, do t’i shtoni rrezikun vetes suaj që të sëmureni nga Sars-Cov2/Covid 19….KAPACITETET në burime njerzore dhe në infrastrukturën e shtrimeve spitalore kanë një kufi, ato NUKU janë të pakufijëshme kudo në Botë, përfshirë edhe Shqipërinë….NDËRGJEGJËSOHUNI sa ende jemi larg kësaj sprove….Në të kundërt do të mbrijmë në një ditë, që askush nuk do mundet tju vijë në ndihmë….Së paku dëgjoni e shihni se çfarë po ndodh aktualisht në Itali, në Spanjë e gjetkë….A ka Polici Bashkiake të pranishme në këto Njësi vendore???….JEMI të GATSHËM tju ndihmojmë në çdo moment, POR mos i shtyni kufijtë e mundësive të ndihmesës ndaj jush në honet e pamundësisë……..Ju LUTEM!!!!”-shkruan profesor Tritan Kalo./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Sa shpenzon në muaj një familje shqiptare/ Çfarë mbulon kompensimi për COVID-19  

Publikuar

-

Nga

Që kur rastet e para të të infektuarve me Covid-19 u evidentuan në vend, jeta e qytetarëve është kufizuar për të parandaluar dhe për të ngadalësuar përhapjen e virusit në popullatë. Të vetmet aktivitete që aktualisht operojnë janë ushqimoret, furrat e bukës dhe farmacitë, ndërkohë që qarkullimi është kufizuar edhe me një fashë orare.

Ndalimi i aktivitetit ekonomik dhe social, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në pjesën më të madhe të globit, ka bërë që shumë familje të mbyllen në shtëpi. Edhe pse mbetet ende e paqartë sa do të vijojë izolimi, tashmë shumë familje janë në vështirësi për mbulimin e shpenzimeve jetike që kanë.  Ndër to përfshihen shpenzimet për ushqime, shpenzimet për energji elektrike, ujë dhe qira, si dhe shpenzimet e shëndetit.

Qeveria shqiptare ka deklaruar që do të mbështesë të vetëpunësuarit, por edhe gratë e tyre, me një asistencë në vlerën e pagës minimale në Shqipëri, prej 26 mijë lekësh, ose 52 mijë lekë për dy persona. Gjithashtu, pagesa e energjisë elektrike dhe ujit do të vijojë si normalisht, por që qeveria nuk do të aplikojë penalitete në rast të pagesave të vonuara për periudhën e izolimit. Ndërsa për sa i përket qirave qeveria nuk do të ndërhyjë në treg.

Por sa shpenzojnë familjet shqiptare për të mbuluar  këto shpenzime bazike?

Një familje do të marrë një mbështetje prej 52 mijë lekësh, për të vetëpunësuarit dhe bashkëshorten. Kjo shumë është sa 70% e asaj që shpenzon mesatarisht një familje në vend, sipas INSTAT (rreth 76 mijë lekë).

Shpenzimet për ushqime dhe pije joalkoolike zënë peshën më të madhe në totalin e shpenzimeve që një familje mujore bën gjatë një muaji për të plotësuar nevojat që ka. Sipas INSTAT një familje shpenzon mesatarisht në një muaj 33,400 lekë për ushqime, ndërsa shpenzimet mesatare për banesën, ujin, energjinë elektrike janë rreth 8,000 lekë në muaj.

Gjatë kësaj periudhe familjet nuk mund të shmangin as shpenzimet për shëndetin, ku INSTAT përllogarit që çdo muaj shpenzojnë 3,100 lekë. Komunikimi mbetet gjithashtu i domosdoshëm në këtë periudhë kur të gjithë janë të izoluar dhe për të shpenzohet mesatarisht 2,800 lekë në muaj. Në total duhen rreth 47 mijë lekë në muaj për të mbyllur të gjitha këto shpenzime, pra nga shuma që do të merret ndihma teprojnë më pak se 5 mijë lekë kur heq shpenzimet e domosdoshme, duke u lënë shumë pak mundësi subjekteve të vogla që të paguajnë qiratë apo të mendojnë për taksat bashkiake, nga të cilat vetëm tarifa e hapësirës është pezulluar aktualisht.

LEXO EDHE:  TEC-i vrasës në Korçë/ Qytetarët kundër projektit

LEXO EDHE:  “Shëndetësia falas”/ Qytetari i përvishet Ramës

Nga ana tjetër, përllogaritjet e INSTAT masin një mesatar të të gjitha familjeve. Situata do të jetë më e vështirë për familjet që jetojnë me qira. Jo të gjithë e kanë luksin që të jetojnë në pronën e tyre, sidomos familjet në kryeqytet, të cilat përballen edhe me qira të larta do ta kenë të vështirë që të përballojnë izolimin. Në Tiranë, qiratë e shtëpive fillojnë nga 25 mijë lekë, ndërsa Brenda unazës së Tiranës është e pamundur që të gjesh poshtë 30 mijë lekëve.

Kosto e jetesës në Tiranë është gjithashtu më e lartë, ku duhen për tëmbyllur muajin mesatarisht 89 mijë lekë, nga të cilat 40% për ushqime, pra rreth 35 mijë lekë. Edhe shpenzimet për ujë e drita janë më të larta në Tiranë, me rreth 12% të totalit ose rreth 11 mijë lekë, duke mos tepruar shumë për shpenzime të tjera të domosdoshme, apo për të mundësuar përmbushjen e detyrimeve të tjera për vijimësinë e biznesit, deri kur të rifillojë aktiviteti ekonomik normal.

Si ndahet shporta e shpenzimeve të familjeve

Në një situatë normale, një familje në Shqipëri shpenzon mesatarsiht 75,935 lekë, sipas të dhënave të INSTAT në Anketën e Buxhetit të Familjeve 2018. Rreth 44% të këtyre shpenzimeve e zënë shpenzimet për ushqime dhe pije jo-alkoolike, ndërsa në vend të dytë renditen shpenzimet për banesë, energji elektrike dhe ujë, me rreth 10.5% të totalit. Pas tyre peshën më të lartë e zënë shpenzimet për transport me një peshë prej 6.8%, ndjekur nga shpenzimet për mobilije dhe pajisje shtëpiake prej 5.8%, restorante dhe hotele 4.7%, veshje dhe këpucë 4.3%, komunikim 3.6%, pije alkoolike dhe duhan 3.5%, arsim 3% dhe argëtim 2.7%.

Në vitin 2018, qarku i Tiranës paraqet shpenzimet mesatare më të larta mujore për konsum. Një familje në qarkun e Tiranës shpenzon për konsum mesatarisht 88.691 lekë në muaj. Qarqet që paraqesin shpenzimet mesatare më të larta për konsum, pas qarkut të Tiranës, janë Durrësi me 75.744 lekë dhe Korça, me 74.319 lekë në muaj për familje. Qarqet me nivel më të ulët të shpenzimeve mesatare mujore për konsum janë qarku Dibër me 58.461 dhe Elbasan, me 63.847 lekë në muaj për familje./ Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Çmendet” moti/ Pranverë me reshje dhe temperatura nën zero

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme moti parashikohet kryesisht i vranët. Reshjet e shiut të vazhdueshme do të nisin që prej orëve të para të 24-orëshit në të gjithë vendin. Në jug me intensitet mesatar e shtrëngata.

Reshjet e dendura të dëborës do të përfshijnë kryesisht juglindjen e vendit që prej orëve të para të ditës së enjte, ndërsa në zonat e tjera malore deri në lartësitë 500 metër reshjet e dëborës do të jenë me intensitet të ulët. Prej orëve të mesditës reshjet humbasin intensitet dhe bëhen të dobëta të karakterit lokal.

Era do të fryjë me drejtim verilindje -juglindje mesatare. Era do të fitojë shpejtësi intensive, e vrullshme përgjatë vijës bregdetare, zonave te ulëta dhe në lugina, duke sjellë det të trazuar.

LEXO EDHE:  Kanabizimi dhe Rilindja/ Qytetarët i përvishen Lleshajt

LEXO EDHE:  TEC-i vrasës në Korçë/ Qytetarët kundër projektit

Temperaturat parashikohen në:
zonat malore -1 deri në 7°C
zonat e ulëta 3 deri në 16°C
zonat bregdetare 6 deri në 17°C

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 26 mars 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Gjate kësaj dite do kaloni me shume çaste romantike me partnerin tuaj dhe do ndiheni mjaft mire ne krahët e tij. Asgjë dhe askush nuk do mund t’ua prishe harmoninë edhe sikur te mundohet. Beqaret me shume gjase do pëlqejnë dike me shtetësi te huaj dhe do bëjnë gjithçka për ta afruar. Ne planin financiar nuk do ju dalin aspak probleme kështu qe mund te jeni te qete.

DEMI 21. prill – 21. maj

Dite e mërzitshme do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Për shume gjera nuk do merreni vesh me partnerin dhe nga ana tjetër asnjeri nuk do hape rruge. Beqaret nuk do e kërkojnë me ngulm dashurinë pasi ndihen mjaft mire edhe ashtu si janë. Perspektivat materiale janë te mira. Shfrytëzojeni rastin për te bere edhe ndonjë investim ne fushat qe ju interesojnë.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Dite e veçante do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do argëtoheni pafund me partnerin dhe do dashuroheni si asnjëherë me pare. Beqaret me mire ta lënë veten te lire dhe te bëjnë atë qe do ndiejnë. Ndonjëherë kështu ndodhin gjerat me te bukura. Financat do mbrohen ne çdo moment nga planetët kështu qe situata nuk do ketë aspak përkeqësime.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Tensioni do mbizotërojë gjate gjithë kohës ne jetën tuaj ne çift. Nuk do merreni vesh për asgjë me atë qe keni ne krah, përkundrazi do jeni te dy palët kokëfortë. Beqaret do kenë shume mundësi për te realizuar takime dhe mund te hedhin hapat e para drejt një lidhjeje serioze. Ne planin financiar situata do jete e mire. Do keni edhe fat, por edhe familjaret do iu japin ndihmese te madhe.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Do dini si ta menaxhoni me se miri kohen sot ju te dashuruarit dhe do i kushtoni kohen e duhur atij qe keni ne krah. Marrëdhënia mes jush ka për te qene e jashtëzakonshme. Beqaret nuk do ndihen ende gati për te hedhur hapa, megjithatë ftesat për takime do i pranojnë. Buxhetin nuk do arrini dot ta mbani nen kontroll kështu qe here pas here mund t’iu lindin probleme.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Kjo dite ndryshe nga sa mund te parashikohet do jete e mbushur me surpriza dhe kënaqësi. Çdo moment do jete i veçantë dhe emocionues. Beqaret do kenë disa takim, por nuk do ndihen ende gati për te bere ndryshime. Ne planin financiar do jeni te kujdesshëm dhe te logjikshëm. Situata do jete e qëndrueshme dhe nuk do keni problem për te kryer shpenzimet e nevojshme.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Dite fantastike do jete kjo e sotmja për te dashuruarit e sidomos për ata qe sapo e kane filluar një lidhje. Shfrytëzojeni çdo sekonde deri ne maksimum. Beqaret do realizojnë takime mjaft interesante, por do presin edhe pak kohe para se te hedhin hapa. Ne planin financiar keni për te pasur probleme serioze nëse nuk e kufizoni veten dhe nëse shmangni huat.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Dite mjaft interesante do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do ndiheni mire ne çdo moment dhe nuk do keni për çfarë te qaheni. Beqaret do enden sa andej këndej duke kërkuar dashurinë e madhe, por ajo ne fakt do jete me afër sesa ata mendojnë. Buxheti do mbetet i mire sepse kohet e fundit keni ditur t’i bëni me kujdes dhe maturi te gjitha shpenzimet.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Marrëdhënia juaj me partnerin ka për te mbetur ende e mire gjate kësaj dite. Do merreni vesh për çdo gjë me te dhe mes jush nuk ka për te pasur konflikte. Beqaret ka rrezik te bien ne dashuri me persona te papërshtatshëm dhe intrigues. Ne planin financiar do keni goxha vështirësi kështu qe sa me pare duhet te merrni masa strikte. Po ja late gjerat kohës nuk do ringriheni dot lehtësisht.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Sot do jeni ne humor te shkëlqyer ju te dashuruarit dhe do bëni edhe gjera te çmendura vetëm qe rutina te mos mbizotërojë asnjë çast. Partneri do mahnitet dhe do iu dashuroje me më shume pasion. Beqaret do preferojnë aventurat kalimtare pa menduar për te ardhmen. Ne planin financiar do jeni shume me te logjikshëm dhe do dini si te veproni qe te mos keni probleme.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Marsi do e beje edhe me te bukur jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite prandaj do përjetoni emocione akoma me te forta. Beqaret nuk duhet te nxitohen për asgjë sepse po bene gabime mund te lëndohen tej mase. Për financat duhet te përkujdeseni akoma me shume se me pare sepse gjendja nuk do jete e mire. Shpenzimet e tejskajshme shmangini dhe dhëniet e huave ndalini.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Ka rrezik qe gjerat te mos shkojnë ashtu si i kishit menduar ju te dashuruarit. Ne disa momente mund te keni edhe debate dhe mosmarrëveshje me partnerin për gjera elementare. Beqaret do dashurohen koke e këmbë me një person qe dikur e kane pasur shok klase. Planetët do e favorizojnë tej mase sektorin e financave prandaj gjendja do vije duke u përmirësuar.

LEXO TE PLOTE