Connect with Us

“S’ duhet anije kozmike as raketa”/ Berisha shpjegon pse e “mundën” koronavirusin disa shtete

Lajme

“S’ duhet anije kozmike as raketa”/ Berisha shpjegon pse e “mundën” koronavirusin disa shtete

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ka komentuar menaxhmin e situatës së krijuar nga koronavirusi nga vendet që arritën ta kishin nën kontroll përhapjen e virusit.

Sipas Berishës, Korja e Jugut dhe Singapori kanë treguar rreptësi të madhe përsa i përket pasijes me teste maska dhe vende sistemimi për të infetuarit.

“Koreja e Jugur shfrytëzoi atë diferencë që pati me Kinën për tu pajsiur me numër ta pafundëm testes, maskash e për të vendosur sistemin e karantinës. Të njëjtën gjë bëri Singapori, tregoi rreptësinë më të madhe në testime dhe gjurmim të të karantinuarave”, u shpreh Berisha,

LEXO EDHE:  Desada Metaj sulmon Berishën me porosi të Bashës

Sipas tij, këto masa duhet të merrte cdo shtet, përfshirë këtu edhe Shqipërinë.
“Për të luftuar një epidemi s’ duhe anije kozmike as raketa”, tha Berisha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Berisha flet për pasojat e rënda të stresit dhe panikut/ Apeli i fortë për qytetarët

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka ashpërsuar tonet lidhur me ndjelljen e panikut nga ana e kryeministrit Edi Rama përsa i përket masave ndaj koronavirusit.

Berisha bën thirrje të marrë fund strategjia e panikut dhe terrorit.

Teksa tregon se ka qenë studiues apasionant i stresit, Berisha thotë se “stresi që krijohet krijon ndryshime shumë të thella biologjike, hormonale të cilat mund te kenë pasoja shumë të rënda tek fëmijët, tek të sëmurët dhe tek njerëzit me probleme të shëndetit mendot”.

Gjithashtu Berisha ka bërë edhe një apel për qytetarët teksa thotë se duhet të ndërgjegjësohen.

LEXO EDHE:  COVID-19 në Britani/ Boris Johnson: Mund ta kthejmë situatën brenda 12 javëve

LEXO EDHE:  Berisha dënon dhunën ndaj mjekëve/ Mbështetje të plotë bluzave të bardha

“Të ndërgjegjësohemi cdo ditë sepse secili prej nesh është në një mision pothuajse të shenjtë të mbrojtjes së vetes sonë, të mbrojtjes se fëmijëve tanë. Në këtë sëmundje nuk mund të bëhet asnjë lëshim, asnjë kompromis”, tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Berisha flet si mjek/ Pandemi të tillë nuk kam hasur kurrë!

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha thotë se po i respekton masat për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, teksa tregon se është izoluar në shtëpinë e tij.

Berisha, i cili ka mbaruar fakultetin e mjekësisë në vitin 1967 tregon se vendi jonë nuk është përballur kurrë më parë me një pandemi të tillë.

“Nuk kam hasur ndonjëherë ndonjë situatë të ngjashme epidemike, kurrë ndonjëherë.
Që në vitin 1918 që nga gripi spanjoll, pandmei si kjo nuk ka parë bota.
Gjatë kohës që kam qenë mjek kanë qenë epidemi periodike të gripit, ka pasur kolerë, momente fruthi, ka patur në zona të caktuara epidemi të verdhëzës, por në kuadër pandemie nuk ka pasur kurrë”, tha Berisha në një lidhje direkte me studion e Opinion./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Lirimi i të burgosurve/ Revoltohet ish ministri: Bosi tall t*apin me këtë vend

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka komentuar vendimin e qeverisë për lirimin e një numri të burgosurish për shkak të koronavirusit.

Sipas Manjanit dyert e burgjeve u hapën pa vendim gjykate dhe pa një ligj për amnisti, por thjesht me një vendim të marrë jo në një mbledhje të rregullt e zyrtare!

Manjani ironizn teksa shprehet se “gjermanët po presin damarët na inati që s’u vajti mendja më pare”.

“Qeveria vendos të kufizojë liritë e qytetarëve në liri dhe, njëkohësisht u jep liri atyre që gjykata ua ka hequr! (Vendos jo xhanëm, po zbardh urdhërat e Bosit në letër).
I hapi burgjet pa vendim gjykate dhe pa një ligj për amnisti. Por thjesht me një vendim të marrë jo në një mbledhje të rregullt e zyrtare!
Logjika zhivë fare.
Shih kur t’ia “kopjojë Italia” edhe këtë vendim brilant..! Spanja po i vjen vërdallë ta kopjojë më shpejt. Gjermanët po presin damarët na inati që s’u vajti mendja më parë…
Akoma ka shqiptarë që besojnë se hapja e burgjeve është gjë e mirë dhe se kjo ka ndodhur dhe në vende të tjera!!! Zaten prandaj dhe Bosi tall trapin me kët vend…
Por imagjinoni ç’precedent ka çelur. Nesër, kundërshtarët e Bosit, mund të bëjnë të njëjtën gjë por në invers. Dmth nxjerrin një akt normativ për të futur në burg vetë Bosin!!
Larg qoftë, por e mundshme është me precedentin fantastiko-shkencor që ka hapur tashmë…”, shkruan Manjani në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE