Connect with Us

Rrëzimi i qeverisë “Kurti”/ Vjen reagimi nga SHBA

Kosova & Rajoni

Rrëzimi i qeverisë “Kurti”/ Vjen reagimi nga SHBA

Publikuar

-

Pas rrëzimit të qeverisë së Albin Kurtit në Kososë, ka ardhur edhe reagimi zyrtar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Në faqen e DASH është publikuar një deklaratë e përbashkët e të Dërguarit Special të Presidentit, Richard Grenell, Ambasadorit të SHBA-ve në Kosovë, Philip Kosnett dhe Përfaqësuesit Special në Ballkanin Perëndimor për Kosovën, Matthew Palmer.

SHBA hedh poshtë gjithashtu spekulimet për një marrëveshje të fshehtë me Serbinë për shkëmbim të territoreve.

Shtetet e Bashkuara janë me njerëzit e Kosovës. Ne i lavdërojmë përpjekjet e vazhdueshme të profesionistëve të shëndetësisë dhe të tjerëve që janë duke punuar shumë, në rrezik të madh, për të zvogëluar përparimin e COVID-19 në Kosovë. Në këtë kohë të pasigurisë, ne i nxisim krerët e Kosovës që të ndjekin Kushtetutën e Kosovës dhe sundimin e ligjit. Ne jemi të përkushtuar që të punojmë me çdo qeveri të formuar përmes procesit kushtetues.

Përveç kësaj, ne vazhdojmë t’i nxisim udhëheqësit e Kosovës që të heqin plotësisht tarifat. Ne besojmë se tarifat po dëmtojnë popullin e Kosovës duke penguar bashkëpunimin rajonal kundër COVID-19 – përfshirë edhe duke vonuar hyrjen në Kosovë të furnizimeve të nevojshme – dhe duke penguar rritjen ekonomike.

LEXO EDHE:  Shtrëngohet “laku” për Lulzim Bashën/ Ja sa vite burg rrezikon kreu i PD-së

Ne duam të sqarojmë se nuk ka asnjë plan të fshehtë për shkëmbime të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, siç disa kanë spekuluar. I dërguari i posaçëm presidencial Richard Grenell nuk e ka parë dhe as diskutuar kurrë një plan të tillë. Përqendrimi i qeverisë amerikane në mbështetjen e marrëveshjeve të fundit për të rivendosur lidhjet ajrore, hekurudhore dhe autostradë midis Kosovës dhe Serbisë synon të përmirësojë ekonominë dhe të krijojë një vrull ekonomik. Ne besojmë se kjo vrull do t’i japë energji të re një procesi dialogu që do të çonte në njohje të ndërsjellë” thuhet në deklaratë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Aksident i shumëfishtë/ Makinat bëhen copë, tre të vdekur

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë rrugor është regjistruar mbrëmjen e sotme në autostradën Prishtinë-Shkup.

Në aksident janë përfshirë tre automjete, dhe për pasojë tre perona kanë mbetur të vdekur.

Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Luljeta Mehmeti.

“Mund të konfirmojmë se sot rreth orës 19:00 ka ndodhur një aksident trafiku në mes të 3 veturave në autostradën Prishtinë – Shkup, në afërsi të Babushit. Policia e Kosovës i është përgjigjur rastit menjëherë në koordinim me Prokurorin e Shtetit, Ekipet Mjekësore si dhe Kompanitë për Menaxhimin dhe Mirëmbajtjen e Autostradës. Si pasojë e aksidentit ekipet mjekësore kanë konstatuar vdekjen e tre personave”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Roli i OPDAT dhe EURALIUS për zgjedhjen e kryeprokurorit/ SHBA i përgjigjet Kryemadhit

LEXO EDHE:  SHBA shpreh përkushtimin ndaj Kosovës

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

8 raste të reja me COVID-19 në Kosovë/ Shërohet plotësisht pacienti i parë

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 79 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia bën me dije se sot janë konfirmuar 8 raste të reja.

“Sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR,  janë testuar 89 persona nga të cilet 8 kanë rezultuar pozitiv. Megjithatë më në fund e kemi lajmin e mirë. Njëri nga pacientët edhe pas testimit të dytë ka dalur NEGATIV. Sipas rekomandimeve të OBSh kur dy mostra negative të një personi me një ditē distancë kohore, tregojnë shërimin nga COVID-19”.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

662 viktima në 24 orët e fundit/ Shërohen 999 persona në Itali

Publikuar

-

Nga

662 pacientë me koronavirus kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit në Itali.

Sipas medias së shtetit fqinj Corriere della Serra, në total numri i viktimave nga COVID-19 ka shkuar në 8.165, numri i të infektuarve në 80.539 dhe i të shëruarve në 10.361.

Nga dita e djeshme deri më sot janë infektuar nga ky virus 6.153 persona, ndërsa janë shëruar 999 qytetarë.

LEXO EDHE:  “Janë hedhur tonelata…”/ LSI, thirrje urgjente BE dhe SHBA: Hetimi i Reformës në Drejtësi nuk pret më!

LEXO EDHE:  Sulmet në Bruksel/ SHBA shton masat e sigurisë

Mbrojtja Civile deklaron se aktualisht 24.753 pacientë ndodhen të shtruar në spital, 3,612 janë në terapi intensive dhe 33.648 janë izoluar në banesa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE