Connect with Us

Nga Mitro Çela/ Në karantinë me Koço Devolen

Satire Politike

Nga Mitro Çela/ Në karantinë me Koço Devolen

Publikuar

-

Filipi, ne djemëve mbi -70 vjeçarë, mua dhe Koço Devolen,-na futi në karantinë.
14 ditë brenda. U mësova.
Në orën 9 ulem tek këndi im. Lexoj dhe shkruaj. ( Unë shkruaj në celular).

Nga dritarja shoh një copë qiell dhe 400 metra katror rrugicë.
Pak “punë” për sytë.
Vëndin e shikimit e ka zëne fantazia dhe celulari. Ta provojmë?
Karshi dritares një qershi. Mbushur me lule: rozë.
Marlise tha:

-Qershija më kujton Japoninë!(Ka bërë masterin në Hiroshima.)
-Mua më kujton novelën “Lulet e mollës.”-Tha Ezmerka-Kur e braktisi i dashuri, Megi vari veten në degë! E lexoja duke qarë.
Po mua?
Bëra prapa në vite dhe në kohë.

Isha 12 vjeç. Jetoja në Mbrezhan. Fshat në Përmet. Në kopësht kishim një qershi.
-Quhet stambollite,- thoshte mamaja.- Fidani ka ardhur nga Stambolli.
Bënte ca kokra të mëdha. Të kuqe.
Kur koqet rralloheshin, donte guxim t’i kapje. Një ditë u ngjita në majë. Kapa dy kokrra. Kërciti dega. Një kollotuma.. .dhe rashë në tokë. Një moment nuk lëviza.
-Mama ra djali.-Tha Leonora, motra.-
-Korba djali,-u dëgjua klithma e mamasë…
Nderkohë unë u ngrita në këmbë.
-Krisht e Shën Mëri!-Ma shpëtove djalin!
Mamaja kishte kaluar një tragjedi. 14 vjet në parë i ishin vrarë me bombë dy djem në një ditë.

Ra telefoni. …Alo…Ishte Koço Devole:
-Si po kalon, mo bir? Pyeta unë.
-Brënda. Shkruaj dhe kam nisur të bëj karikatura. Laj shtëpinë dy – tre herë në ditë. Laj rrobat dhe i nder me nge në ballkon, pasi të njejtën gjë bëjnë dhe nja dy zonja që tani po i njoh. Dal unë, dalin dhe ato. Bëjmë muhabet duke pirë kafe secili në ballkonin e vet. Fërkohemi nga larg. Dashuri në kohën e koronës…
-Koço! Dua të qaj një hall me ty. Dje qërova një vezë. Në pjatë kisha mbajtur lëvozhgat. Koqe venë e kisha hedhur në koshin e plehrave. Mund të quhet hutim?! Por e përsërita me bananen. E zhvesha dhe e hodha tek plehrat. Në dorë mbaja lëkurën. Ta kem të keqen nga karantina apo nga pleqëria?!
-Pleqëria, mo?! Ç’ne! Ti për punë seksi je adoleshent!
-Më lehtësove Koço?!

LEXO EDHE:  Situata në Milano/ Shqiptari tregon jetën nën karantinë

Lashë telefonin. Hodha vështrimin jashtë. Karshi një peizash surealist. Në fillim një banesë . Në katin e parë një parukeri. Një market. Një butik. Në katin e dytë banojnë dy vëllezër nga Bushati.
Në krah një ndërtesë një katëshe. Banon një balerin. Punon në Tv Klan. Ka hapur një bisnes: joga për gra . Aty bën joga edhe Ezmerka. Prapa një copë nga kapanonet e ish Gardës. Banon një familje nga Tropoja. Ngjitur një ndërtesë me tre kate. Ngjitur një tjetër me katër kate. Në vazhdim një tip kulle me 6 kate. Me tej një dy katëshe. Përballë një shtëpi katër katëshe. Banojnë ish oficerë madhorë të Gardës.

Vijon

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Foto-lajm/ Gramoz Ruçi “bekon” dashurinë Rama-Meta

Publikuar

-

Nga

Mesa duket presidenti Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama i janë rikthyer “dashurisë” mes tyre.

Sikurse shikohet në foton më poshtë, takimi i tyre është shumë miqësor dhe të dy janë mjaft të buzëqeshur.

Fotoja më poshtë flet shumë dhe duket se dashuria jo vetëm është rikthyer, por ka edhe bekimin e kryeparlamentarit Gramoz Ruçi.

LEXO EDHE:  “Po na gënjejnë”/ Tritan Shehu me bindje: Në Shqipëri s’ka karantinë

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros / MËKATI

Kujtojmë këtu se Rama dhe Meta kanë një “dashuri” tepër komplekse, ndahen kur iu do puna dhe bashkohen sërish, po kur iu do puna.

Rama dhe Meta ndahen ndonjëherë për mospërputhje karakteresh, por “dashuria” e tyre rikthehet sërish pavarësisht ndërhyrjeve të jashtme nga faktorë si Lulzim Basha, që duan ti zënë vendin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Foto-Deputeti më “trendy” që tërhoqi vëmendjen në parlament/ “Surprizon” me look-un e ri  

Publikuar

-

Nga

Deputeti opozitar Selami Jenisheri ka tërhequr sot vëmendjen në parlament, me ndryshimin që ka bërë në look-un e tij.

Në seancën e sotme parlamentare, ai është shfaqur me flokët të lyera në formë kapelon dhe baluket me vijë në mes.

Në momentin e marrjes së mandatin rreth një vit më parë, Jenisheri u shfaq në publik, me flokët e thinjura dhe pak më tradicional.

LEXO EDHE:  “Po na gënjejnë”/ Tritan Shehu me bindje: Në Shqipëri s’ka karantinë

LEXO EDHE:  HABERET E MITROS/MË SHPËTOI NGA POLICIA FACEBOOK?!

Por mesa duket deputeti ka vendosur që sot të “surprizojë” me look-un e ri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Qeveria hije e Lulzim Bashës/ Zbulohen detaje dhe emrat e ministrave të nesërm

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha ka shpallur së fundi qeverinë e tij hije. Pra, në daljet e tij publike ka thënë se rrotacioni është i garantuar dhe se ai do jetë nesër kryeministër, ç’ka i duhet që ai të ketë edhe kabinetin e tij.

Duke parë kryesinë, njerëzit e tij publikë, po ashtu edhe aleatët, u konfigurua edhe qeveria hije, që mund të kishte Basha, por kjo duket se ka sjellë përplasje të forta në Republikën e re.

Dje ne raportuam se qeveria ishte kontestuar, shumë zëra kishin dalë kundër dhe disa e kishin marrë me të qeshur e disa e kishin marrë edhe seriozisht.

Por, pas verifikimeve që bëmë, ne mësuam se Lulzim Basha po bën sërish ndryshime në qeverinë e tij. Ai listat i ndryshon ditë pas dite, për të parë se kush do jenë mënyrat më të mira për ta sjellë atë në pushtet, me elitën që ai ka nga pas.

Emrat e mbajtur rezervë  nga ai janë Arben Kashahu, i cili është Sekretar i Marrëdhënieve Ndërkombëtare, por me shumë gjasa ai do të jetë personaliteti i ardhshëm i Lulzim Bashës që do të marrë Ministrinë e Jashtme.

Endri Hasa bie nga kjo detyrë dhe ai shpreson të jetë zv.kryeministër dhe ministër për Teknologjinë.

                                Alfred Rushaj

Nga ana tjetër, pas përplasjeve të shumta mësohet se një post të rëndësishëm mund të marrë edhe Alfred Rushaj, i cili nga drejtues i Bordit Financiar, pritet të bëhet ministër i Shtetit për Diasporën.

Elisa Spiropalin në marrëdhëniet me parlamentin, mund ta zëvëndësojë një figurë tjetër  e rëndësishme e kryesisë së PD-së, siç është Izmira Ulqinaku.

Grida Duma vazhdon të ruajë pozicionin e saj si ministre e Brendshme.

Ndërkohë, emri i Klevis Balliut ka kaluar nga Mbrojtja tek Kultura. Ndërsa në ministrinë e Mbrojtjes pritet të shkojë një emër tjetër i rëndësishëm siç është Dhurata Cupi.

                                         Ivi Kaso

Ivi Kaso, i cili ishte zv.kryeministër dhe ministër i Shtetit për Biznesin, pritet që të maarrë një tjetër detyrë. Ai mund të jetë ministër për Rindërtimin, duke zëvëndësuar kështu Flamur Nokën, i cili ka refuzuar detyrën e dhënë për të zëvëndësuar Arben Ahmetajn dhe ndërkohë që do të zëvëndësojë Sandër Lleshajn ose Olta Xhaçkën.

Por, gjithësesi Mul Noka mund të jetë një emër i rëndësishëm që mund të zëvëndësojë ministren e Arsimit, Zonjën Besa Shahini.

Nga ana tjetër Ervin Salianji nuk do të jetë pjesë e qeverisë, pasi Luli nuk ka pranuar parimin e dy vetave nga e njëjta familje. Kështu në vendin e tij tek Mjedisi, pritet të shkojë një emër tjetër i rëndësishëm, siç është ai i Enno Bozdos.

Qeveria duket se do të ketë probleme dhe përplasjet kanë filluar.

Pas përmendjes së emrave të shumtë të cilët mund të jenë në qeveri, duket se kanë filluar të hapen orekset edhe të personazheve të tjera të Republikës së re.

LEXO EDHE:  HABERET E MITROS/MË SHPËTOI NGA POLICIA FACEBOOK?!

LEXO EDHE:  HABERET E MITROS/MË SHPËTOI NGA POLICIA FACEBOOK?!

Oriola Pampuri e shikon veten jo shumë të vlerësuar në qeverinë e Lulzim Bashës në atë çka ajo po jep dhe kërkon me çdo kusht të jetë zv.kryeministre dhe ministre e Shëndetësisë, duke lënë jashtë qeverisë Desada Metajn.

                   Odeta Male

Nga ana tjetër një kandidate që mund të jetë pjesë e kabinetit, është edhe Odeta. Kjo e njohur si personazhi “Odeta e kunatit”, kërkon me çdo kusht të ketë minimum një post, ndoshta nënkryetare Kuvendi, pasi në zgjedhjet e ardhshme emrin në listën për deputete, duket se e ka të sigurtë.

Më tej përplasjet po vazhdojnë edhe me aleatët, ku ashtu siç raportuam dje, disa personazhe kërkojnë poste të rëndësishme.

Dashamir Shehi kërkon të jetë zv.kryeministër me çdo kusht, por edhe Agron Duka nuk ngelet pa gjë.

Fatmir Mediu kërkon të marrë Ministrinë e Pushtetit Vendor, ku Lulzim Basha ka menduar Edmond Spahon, por nënkryetari i PD-së, së bashku me Edi Palokën, janë dhe pretendentë për kryetar Kuvendi, post të cilin kërkon ta mbajë vetë Vangjel Dule.

Nard Ndoka i cili ishte tek Arsimi, me shumë gjasa mund të jetë një ministër i Jashtëm dhe të zëvëndësohet me Flamur Nokën, i cili ishte tek Ministria për Rindërtimin.

Gjithësesi ata do të jenë pjesë e rëndësishme e kabinetit të Lulzim Bashës.

                              Nard Ndoka, Lulzim Basha

Nga ana tjetër mësohet se do të ketë edhe lëvizje të tjera që do të vijnë si pasojë e listës së kaandidatëve për deputetë.

Duke përcaktuar ministritë, Lulzim Basha është duke shtuar numrin e tyre. Nga reth 15 apo 16 aktuale, Lulzim Basha pritet t’i çojë ato në rreth 20 apo 22 ministri dhe pritet të ketë rreth 50 zv.ministra. Kështu mund të kënaqë edhe orekset e LSI-së.

Tani me këtë konfigurim të ri, qeveria hije e Lulzim Bashës pritet që të bëhet gati për të marrë pushtetin.

Ka edhe të tjerë personalitete brenda PD-së, që pretendojnë të jenë pjesë e kabinetit të Lulit. Por, duke parë këtë elitë dhe këta personazhe të rëndësishëm të botës intelektuale akademike, ekonomike dhe politike, pjesa tjetër stepet dhe nuk po kërkojnë asgjë hë për hë. Dhe janë gati duke pritur listat e kandidatëve për deputetë që Lulzim Basha do të përgatisë.

Por, CNA.al këtë do ta raportojë në ditët në vijim. Ne jemi duke u përpjekur për të zbuluar listën e mundshme të kandidatëve për deputetë të Republikës së re./ CNA.al

Plas në Republikën e re/ “Luftë” pas shpalljes së qeverisë hije

Zbulohet qeveria e Lulzim Bashës/ Emrat e kabinetit të Republikës së re

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: