Connect with Us

Mjeku tregon pse vdekshmëria nga Covid-19 është më e ulët në Gjermani/ Kur pritet piku

Lajme

Mjeku tregon pse vdekshmëria nga Covid-19 është më e ulët në Gjermani/ Kur pritet piku

Publikuar

-

Gjermania është një nga shtetet që ka numër të lartë të prekurish, por në krahasim me vendet e tjera vdekshmëria është më e ulët.

Lidhur me këtë ka folur mbrëmjen e sotme mjeku Redi Llubani që punon në Dusseldolf. Ai tregoi se mosha mesatare e të prekurve është 45 vjeç, ndaj pretendon se vdekshmëria është e ulët. Sipas tij, në Gjermani piku pritet të jetë nga fundi i javës tjetër.

“Do të jetë kurba më e lartë dhe deri tani pacientët që janë paraqitur kanë qenë moshë e re dhe nuk kanë paraqitur komplikacione. Jemi në pritje nëse ndodh një skenar i tipit Italian”, u shpreh ai në Abc News.

“Kur vjen pacienti në urgjencë dhe i bëhet tamponi, pasi diagnostikohet shtrohet. Ne fillojmë me anti-biotikë. Ne jemi ndarë në grupe të ndryshme për të qenë në mbështetje të urgjencës. Ne kemi bërë tampone në masë dhe shumë testime. Për fat të mirë kemi arritur ti menaxhojmë me sukses. E mira është këtu që ne kemi filluar që në mes të muajit shkurt që të marrim masa. Njerëzit janë sensibilizuar, edhe në rrugë dhe trena, njerëzit ruajnë gjithnjë distancës. Në supermarkete mbahet radhë. Sensibilizimi është goxha i lartë dhe kjo është shumë gjë e mire”, nënvizoi më tej Redi Llubani.

LEXO EDHE:  Vendimi pozitiv i Gjermanisë/ Balla: Dy ditë në Bundestag për të falenderuar deputetët

Mjku tha se në Gjermani nuk ka kufizime lëvizjesh, por nuk lejohen mbledhjet në publik, ndërsa theksoi se shumica e punonjësve punojnë nga shtëpia./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Sa do të zgjasë kjo situatë?/ Rama flet për luftën reale ndaj armikut që nuk ka ilaç

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama thekson se situata në të cilën jemi është një luftë e panjohur në historinë e njerëzimit.
Sipas kryeministrit, kjo është një luftë me një armik të cilit nuk ja dimë ilacin.

“Kjo është një luftë e panjohur në historinë e njerëzimit. Është një luftë me një armik të cilit nuk ja dimë ilacin, e vetmja gjë që duhet bërë është të mbrohemi. Ky armik nuk ndalet, thjesht pengohet të përparojë me shpejtësi. Përparimi i tij me shpejtësi e fut në kolaps sistemin shëndetësor të këtij vendi”, tha Rama në një lidhje direkte në emisionin Real News.

Mes të tjerash, Rama tha se nuk dihet sesa do të zgjasë kjo luftë.

LEXO EDHE:  Vendimi pozitiv i Gjermanisë/ Balla: Dy ditë në Bundestag për të falenderuar deputetët

LEXO EDHE:  "Paqe" në Gjermani/ Merkel bind ministrin

Sa do të zgjasë kjo luftë askush nuk e di. Mund të zgjasë shumë, ne duhet të përgatitemi.
Njërëzit duhet ta kuptojnë që kjo nuk është një situatë e stimuluar, kjo është luftë reale”, theksoi Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Një muaj nuk fjeta”/ Rudina Dembacaj tregon si e priti vajza shpërnguljen në shtëpinë e re

Publikuar

-

Nga

Në media bëri bujë ndarja e moderatores Rudina Dembacaj nga Aleksi dhe lidhja e saj me ish-deputetin Mark Frroku.

Vetëm disa kohë pasi në media u tha se Rudina e kishte tradhëtuar bashkëshortin me një politikan dhe kjo gjë kishte dërguar në shkatërriminn e martesës, moderatorja pranoi ndarjen dhe lidhjen e re, por asnjëherë tradhëtinë.

Tashmë ajo ka treguar se është shumë e lidhur me fëmijët e Markut, por asnjëherë s’ka folur se si e ka pritur vajza e saj lidhjen dhe shpërnguljen në banesën e re.

Për këtë Rudina është pyetur së fundmi në rrjetet sociale nga fansat, të cilëve i është rrëfyer se në fillim nuk ka fjetur gati një muaj nga meraku se si do ta priste vajza.

LEXO EDHE:  “Unë kirurgu që kurova shqiptarët e ’97”/ Letër e hapur Edi Ramës nga një mjek i Janinës

LEXO EDHE:  "Paqe" në Gjermani/ Merkel bind ministrin

“Vikit i kisha thënë më përpara. E priti shumë mirë. Unë kisha shumë merak, 1 muaj gati nuk fjeta, por Viki eksploronte çdo cep me shumë dëshirë”, përgjigjet ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Shfaqi simptomat e koronavirusit / 15 vjeçarja nga Maliqi dyshohet e infektuar me Covid-19

Publikuar

-

Nga

Vijon të rritet numri i personave të dyshuar me koronavirus. Një 15 vjeçare nga fshati Drithas i bashkisë Maliq në qarkun e Korçës dyshohet se ështe infektuar nga Covid-19.

Burime për CNA.al bëjnë me dije se prej disa ditësh adoleshentja ka shfaqur simptomat. Ndërkohë, 15 vjeçarja ndodhet në senatoriumin e Korçës ku po merr ndihmën mjekësore.

Sipas burimeve, deri tani gjendja është problematike ndërkohë që sot i është marrë tamponi. Pritet përgjigjia e analizave për të parë nëse adoleshentja do të rezultojë pozitive ose negative ndaj koronavirusit.

LEXO EDHE:  Gjermani/ Pse populistët e djathtë janë kaq të fuqishëm në Lindje?

LEXO EDHE:  Shisnin drogë në internet, arrestohen tre persona

Kujtojmë se sipas shifrave të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë, në Korçë janë 11 persona të infektuar me Covid-19./CNA.al

LEXO TE PLOTE