Connect with Us

Lobimi në SHBA/ Shtyhet seanca për Lulzim Bashën dhe dy zyrtarët e PD-së

Kronika

Lobimi në SHBA/ Shtyhet seanca për Lulzim Bashën dhe dy zyrtarët e PD-së

Publikuar

-

Gjykata e Apelit ka shtyrë per ne 9 prill seancën gjyqësore për kryedemokratin Lulzim Basha dhe dy zyrtarët e PD-së, Arben Ristani dhe Ilir Dervishi, në lidhje me akuzat për lobim më para nga off-shore ruse në SHBA.

Kujtojmë këtu se prokuroria e Tiranës, në muajin janar 2020, ka apeluar vendimin e gjyqtarit Lazër Sallaku që i dha pafajësi Bashës dhe ish-Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Demokratike, Arben Ristani si dhe shefit të financës së këtij subjekti Ilir Dervishi.

Gjykata e Tiranës në gjyqin paraprak që u zhvillua më 13 janarvendosi pushimin e çështjes së lobimit për kryetarin e PD-së Lulzim Basha dhe dy zyrtarët e tjerë të PD-së, ish-sekretarin e përgjithshëm Arben Ristani dhe financierin e partisë Ilir Dervishi. Kështu dy vite hetime nga prokuroria e Tiranës, gjyqtari Lazer Sallaku i cilësoi të pavlefshme duke rrëzuar akuzën e ngritur nga organi i akuzës për falsifikim kundër Lulzim Bashës dhe dy zyrtarëve të tjerë të PD-së, pasi sipas tij nuk faktohet një gjë e tillë.

Akuzat kanë të bëjnë me një shumë prej 650.000 dollarësh, të paguara në 2017 lobistit amerikan Nikolas Muzin për llogari të Partisë Demokratike, por këtë shumë PD nuk ka deklaruar asnjëherë se e zotëronte.

LEXO EDHE:  Ekskluzive-Intervista e plotë/ Arben Imami, pa dorashka për Ramën, Bashën, opozitën, zgjedhjet dhe të ardhmen

Kujtojmë këtu se më 14 nëntor 2017, “Stonington Strategies” raportoi në Departamentin e Drejtësisë se ka marrë dy pagesa nga Partia Demokratike me vlerë totale 500 mijë USD dhe një pagesë të tretë nga “Biniatta Trade LP” në vlerën e 150 mijë USD.

Asnjëra prej këtyre pagesave nuk rezulton e deklaruar në raportin financiar të dorëzuar nga PD në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për zgjedhjet e 25 qershorit 2017 duke ngritur dyshime për origjinën e parave duke sjellë nisjen e hetimeve nga prokuroria, që u pushuan nga gjykata, por u apeluan nga prokuroria.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Tentoi të vrasë me armë një person/ Arrestohet 40 vjeçari nga Tirana

Publikuar

-

Nga

Sekuestrohen 16 kg cannabis sativa/ Arrestohen dy persona në Skrapar

Zbardhet dhe dokumentohet ngjarja e ndodhur më 13 gusht, tek Mali Robit në Golem.

Nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Kavajë, në drejtimin e Prokurorisë, falë një pune intensive hetimore dhe në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative bënë të mundur dokumentimin ligjor si dhe ndalimin e autorit të dyshuar të ngjarjes, shtetasin: D. K., 40 vjeç, banues në Tiranë.Ndalimi i këtij shtetasi u bë pasi më datë 13.08.2020, dyshohet se pas një konflikti të çastit, për motive të dobëta ka tentuar të vrasë me armë zjarri shtetasin E.Xh.

LEXO EDHE:  Basha si gjobaxhi/ Shantazhi ndaj biznesit arrin kulmin

LEXO EDHE:  Drejtësia amerikane sjell prova të reja/ Shtohen telashet për mikun e Lulzim Bashës

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprat penale “Vrasje me dashje, e mbetur në tentativë” dhe “Armëmbajtja pa leje”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

U kap me dy armë në çantë/ Zbardhet deklarata e Fjolla Morinës në polici

Publikuar

-

Nga

U kap me dy armë në çantë/ Zbardhet deklarata e Fjolla Morinës në polici

Këngëtarja kosovare Fjolla Morina u arrestua dje në pikë kufitare të Morinës, pasi u kap me armë zjarri me vete.

Ditën e sotme ajo ka pranuar autorësinë e armëve ndërsa është shprehur se e kishte harruar në çantë.“E kisha harruar disa kohë në cantë. Pa ditur që pistoleta ishte aty, udhëtova drejt Shqipërisë”, mësohet të jetë shprehur Fjolla.

Këngëtarja 34- vjecare po udhëtonte edhe me dy persona të tjerë, të cilët kanë rënë po ashtu në prangat e policisë. Pistoleta tip “Zoraki”, me 23 fishekë u gjet në çantën e dorës, ndërsa në bagazh të automjetit u gjet një pistoletë tip çakmak. Sipas Kodit Penal ajo rrezikon nga 10 deri në 20 vite burg për trafikimi të armëve të zjarrit. Policia ka arrestuar edhe dy persona të tjerë që shoqëronin këngëtaren, F.M dhe F.S të dy 29 vjeç, njëri banues në Kosovë e tjetri në Belgjikë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

OFL i dha ultimatum për pasurinë/ Arrestohet trafikanti i drogës në Korçë

Publikuar

-

Nga

OFL i dha ultimatum për pasurinë/ Arrestohet trafikanti i drogës në Korçë

Finalizohet operacioni antidrogë i koduar “Përsëritësi”.

Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Korçë, në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e aktivitetit kriminal të shpërndarjes së drogave të forta, pas një hetimi disa mujor të kryer nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë, finalizuan operacionin antidrogë të koduar “Përsëritësi”, si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit:
• Z. Q., 35 vjeç, banues në Korçë (i dënuar më parë për “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve), subjekt i OFL-së për të deklaruar pasurinë.

Si edhe filloi procedimi penal në gjendje të lirë ndaj 7 shtetasve të tjerë. Nga veprimet hetimore të kryera dhe provat ligjore të grumbulluara gjatë operacionit, rezultoi se shtetasi Z. Q., është poeseduesi dhe organizatori i shpërndarjes së lëndëve narkoitke, i cili nëpërmjet 7 shtetasve të tjerë bënte shpërndarjen e sasive të drogave të forta në qytet, të llojit heroinë dhe metadon, sasi të cilat këta shtetas i blinin tek 37-vjeçari dhe më pas e shisnin tek persona të tjerë, kundrejt fitimit.

LEXO EDHE:  Basha kërkon Reformë të re AdministrativeGjatë operacionit dhe kontrollit në banesë, Policia ka sekuestruar lëndë narkotike heroinë, një pjesë e ndarë në doza gati për shitje dhjetra kokrra metadoni, si edhe një sasi lënde e dyshuar si prokusor.
Shtetasi i mësipërm, aktualisht rezulton i dënuar me kusht, për një periudhë prej 3 vjet e 6 muaj, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, si edhe është subjekt i OFL-së ku i është dërguar formulari për deklarimin e pasurisë.

LEXO EDHE:  Genc Pollo sulmon Topallin dhe Imamin/Janë patetikë!

Materialet i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për hetime të mëtejshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE