Connect with Us

“Kolegë, bëhuni ju protagonistët”/ Thirrja e ish ministrit të Shëndetësisë: Duhet nje strategji agresive

Lajme

“Kolegë, bëhuni ju protagonistët”/ Thirrja e ish ministrit të Shëndetësisë: Duhet nje strategji agresive

Publikuar

-

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu thotë se sipas direktivave të OBSh duhet një strategji agresive ndaj COVID-19, duke filluar me testim horizontal.

Shehu thekson se identifikimi i çdo rasti ngelet detyra e madhe, që krijon më tej mundësi për mjekim, izolim e gjallërim social e ekonomik.

Mes të tjerash Shehu i bën thirrje kolegëve të laboratorëve që të bëhen protagonistë për të kryer testime.

“Test, test, test, Kolege te te gjitha laboratoreve, behuni ju protagonistet!
Sipas direktivave te OBSh duhet nje strategji agresive, aktive e direkte kunder Virusit, duke filluar me testim horizontal. Identifikimi i cdo rasti ngel detyra e madhe, qe krijon me tej mundesi per mjekim, izolim e gjallerim social e ekonomik. Strukturat shteterore laboratorike duke perqendruar te gjithe barren ne Tirane, definitivisht nuk mund ta perballojne kete domosdoshmeri. Laboratoret publike, te paresorit e spitaloret, jane ne nje amulli te plote si pasoje e Check up-it, apo e “pritshmerise” se tjetres PPP, perfshi dhe ne QSUT.

Ne keto kushte duhet shfrytezuar menjehere ai rrjet i tere laboratoresh me nivel, tashme ne mbare vendin. Kolege, menaxhere te tyre, ju mund te jeni “pionieret” e depistimit horizontal; per kete ju mund te beheni inisiatoret e futjes se metodave te tjera diagnostikimi te thjeshta edhe jashte “tamponeve”, te shpejta, te lira, qe mund t’i realizoni ne te gjithe territorin, me pak perpjekje e investim fillestar.
Ne radhe te pare e kam fjalen per metodat imunokromatografike, per te cilat sot po flitet shume, mjaft vende po i aplikojne masivisht me sukses e kosto shume te ulet, te tjere po i studjojne me shpejtesi, edhe per te percaktuar imunizimin e popullesise me tej.
Qartesisht edhe kjo metode nuk mund te realizoje objektivat e nje kerkimi horizontal, nqs perseri si “tamponi” do te ngele monopol vetem i Tiranes.
Suksesi strategjik i saj apo kujdo metode tjeter te neserme, kerkon involvimin e te gjithe juve ne te gjithe Shqiperine pa pritur “fermane zyrtare”, vetem keshtu do te detyrohet shteti “te zgjohet”, tju ndjeke dhe detyrimisht t’ju rimbursoje”, shkruan Shehu në një postim në rrjetet sociale.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Burrë e grua në Bajram Curri të infektuar/ 48-vjeçarja me profesion mësuese

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme Ministria e Shëndetësisë konfirmoi dy rastet e para në qytetin e Bajram-Currit që kanë rezultuar pozitiv me koronavirus.

Mësohet së bëhet fjalë për një çift bashkëshortësh të moshës 48-50 vjeç, të cilët jetojnë në lagjen Partizani.

Burri 50-vjeçar është punonjës i shërbimit informativ në Tropojë, ndërsa gruaja është mësuese, bën me dije kryetari i bashkisë Tropojë Rexhe Beberi.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale/ Zguri: Partitë të respektojnë Kodin Zgjedhor

LEXO EDHE:  Kërcënoi të dashurën 400 herë/ Shikoni si e pëson i riu shqiptar

Edhe pse gruaja është me profesion mësuese, nuk ekziston mundësia e infektimit të nxënësve, pasi shkollat janë mbyllur që prej datës 9 mars./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Mjekja pensioniste rikthehet në punë/ Meta jep lajmin e bukur

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka shprehur falenderim dhe mirënjohje për mjeken gjinekologe Burbuqe Ajazi e cila edhe pse ka dalë në pension, vazhdon të shërbejë me shumë profesionalizëm në spitalin e Peqinit.

Meta bën me dije se mjekja dje në mbrëmje ka dalë në punë, dhe ka asistuar për lindjen e shëndetshme të një bebi.

“Mjekja gjinekologe, Burbuqe Ajazi, ndonëse prej vitesh e ka mbushur moshën e pensionit, vazhdon të shërbejë me shumë profesionalizëm, përkushtim dhe pasion në spitalin e Peqinit, duke u kthyer në shembull të jashtëzakonshëm frymëzimi për brezat e rinj të mjekëve dhe infermierëve.
Edhe pse në një periudhë të vështirë për të gjithë shëndetësinë shqiptare për shkak të situatës së pandemisë #COVID19, mjekja e nderuar dje në mbrëmje ka dalë në punë, dhe së bashku me stafin e mrekullueshëm të mjekëve të Peqinit, ka asistuar për lindjen e shëndetshme të një bebi shumë të bukur!
Duke i uruar jetë të gjatë dhe shëndet foshnjës së sapolindur, ndaj me prindërit gëzimin për lindjen e djalit të tyre në këto momente shumë të lumtura e të veçanta për ta.
Në këtë situatë të vështirë të gjithë kemi nevojë për lajme kaq të mira!
Mirënjohje dhe falenderim të thellë për mjeken e nderuar Burbuqe Ajazi”, shkruan Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

174 persona të prekur nga koronavirusi në Shqipëri/ Mes tyre 4 fëmijë

Publikuar

-

Nga

Nga 174 raste të konfirmuara me koronavirus në vendin tonë, 4 prej tyre janë fëmijë.

Sipas Ministrië së Shëndetësisë, rezultojnë 4 raste pozitive të moshës pediatrike, kontakte të rasteve pozitive, janë pa shenja klinike dhe në gjendje të mirë shëndetësore.

Kujtojmë se gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 28 raste të reja duke e cuar numrin e të prekurve në 174. Në shërbimin infektiv aktualisht janë 73 të shtruar dhe prej tyre 3 raste jane ne terapi itensive 2 jane te intubuar
Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente./CNA.al

LEXO TE PLOTE