Connect with Us

“Kjo nuk është zgjidhja”/ Ish-ministri leksion Ramës: Ja si luftohet pandemia

Politikë

“Kjo nuk është zgjidhja”/ Ish-ministri leksion Ramës: Ja si luftohet pandemia

Publikuar

-

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ndërsa komenton situatën e krijuar nga koronavirusi në Shqipëri, i jep edhe një leksion kryeministrit Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani thekson se nuk mund të izolohen të gjithë njerëzit, sepse ata duhet të punojnë që të sigurojnë të ardhmen e tyre.

“Logjika që për një plesht të digjet gjithë jorgani nuk ka më kuptim. Ose me saktë nuk mban gjatë.

Shteti duhet të gjejë mënyrën që të izolojë të infektuarit dhe të lejojë të tjerët të shkojnë në punë.

Në fakt termi Quarantinë është shpikur për ata që e janë të infektuar, jo për ata që potencialisht rrezikohen të infektohen. Këta të fundit udhëzohen të ruhen, por jo të izolohen njësoj si rë semurët!!!

Sido që të shihen shifrat e infeksionit, në çdo rast ata që i shpëtojnë virusit janë shumica dërrmuese e popullsisë. Gjithandej këahtu është.

Ata që e kalojnë këtë virus me jë paracetomol në shtëpi pa e ndjerë fare janë edhe më shumë se shumica.

Fatalitetet janë pak më të mëdha sesa vdekjet nga virozat e stinës, por jo arsye e fortë për të ekstremizuar e terrorizuar njerzimin.

Ndërkohë, kjo shumicë njerëzish duhet të punojë që të jetojë e të sigurojë veten dhe të ardhmen. Duhet të punojë, pa dyshim duke larë duart me shpesh dhe duke mos i dhënë dorën njëri-tjetrit.

Njerëzit duhet të punojnë edhe për të ndihmuar ata që janë të pamundur. Fjala vjen që të sigurohet që pensionistët të rrinë në shtëpi e të marrin pensionin, do të duhet të paguajmë ne të tjerët sigurimet. Por që ta bëjmë këtë duhet të punojmë. Pa tjetër duke larë duart më shpesh.”-shkruan Manjani.

Më tej, ai thekson se “Prandaj shteti duhet të ndihmojë nxjerrjen e njerëzve në punë dhe jo të lëshojë ushtrinë për të mbyllur njerëzit shëndosh si kokrra e mollës në shtëpi!!!”

Po ashtu Manjani kritikon qeverinë në lidhje me nxjerrjen në rrugë të blindave të ushtrisë, ndërsa shton se zgjidhja për të luftuar epideminë është testimi masiv.

“Një blind ushtrie nuk vlen sa një tampon që duhet për të testuar.

Testimi i menjëhershëm e njerëzve është zgjidhja e të gjitha problemeve!!!

Izolimi total i jetës deri në pritje të largimit të pandemisë, nuk është zgjidhje. Njerzit duan të jetojnë dhe ju duhet të lëvizin të punojnë jo të invalidohen e të jetojnë me lëmoshë!!!

Le që ska asnjë sistem lëmoshe që funksionojë kur gjith populli invalidohet!!!

Duhet ndarë kush është sëmurë të trajtohet si i sëmurë në spitale dhe qendra sanitimi.

Të tjerët të lejohen të shkojnë në punë.

Ky është funksioni i shtetit!”.-përfundon postimin e tij Ylli Manjani.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Covid-19/ Gati plani për rikthimin e shqiptarëve të bllokuar jashtë

Publikuar

-

Nga

Sipasojë e pandemisë së koronavirusit, shumë shtete mbyllën kufinjtë duke bllokuar të gjitha-hyrjet daljet, përfshirë këtu dhe mbylljen e zonës Shengen, ndërsa shumë shqiptarë tashmë kanë “ngecur” në vendet e huaja.

Lidhur me këtë, presidenti Ilir Meta deklaroi se në ditët në vijim do të jetë gati një plan publik që do të ndiqet për procedurat e rikthimin e shqiptarëve të bllokuar në atëdhe.

“Ka vende që shtetasit nuk të lejojnë pa bërë testimet e tyre. Ne do të sigurojmë që karantinim të sigurt për ta. Ky është proces kompleks. Ku me shtetasit në Angli do të veprohet ndryshe. Me ata në Itali, procedura të ndryshme. Shumë shpejt, në ditët që vijnë do të ketë një plan publik që të përballojmë këtë situatë në mënyrë të mirë. Ne do bëjmë gjithçka si shtet me këtë operacion. Me sukses dhe sa më shpejt. Në ditët që vijnë do të kemi komunikime të tjera dhe deri atëherë të gjithë qytetarët tanë të jenë në kontakt me ambasadat. Ky është shqetësim madhor për mua si president i vendit. Pasi jam më i qetë me gjerat e tjera. Kjo është një çështje që merre një prioritet të veçantë, deri në kthimin e qytetarit të fundit shqiptar që dëshiron të kthehet në vendin e tij.”, tha Meta.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vendi në ‘luftë’ me koronavirusin!/ Meta tregon nga i buron qetësia

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta në një lidhje me emisionin “Real Story”, ku po diskutohet situata nga koronavirusi, është pyetut dhe se nga i buron kjo qetësi ndërsa vendi ndodhet në një kohë krize.

Meta tha se qetësia i buron nga eksperienca e krizën humanitare gjatë luftës në Kosovë, duke i theuar se në këtë situatë është në dorën e qytetarëve të na ndihmojnë për ta përballuar me efikasitet.

Qetësia ime në pamje në menaxhimin e kësaj krize buron nga eksperienca ime në atë kohë e krizës humanitare të Kosovës kur kishim garanci nga UNHCR prej gati një viti se ishin marrë të gjitha masat dhe kur kriza shpërtheu në Kukës kishte vetëm 2 mijë dyshekë UNHCR për përballimin e kësaj krize dhe qeveria ishte pas 1997 dhe nuk kishte mundësitë që ka sot. Megjithatë krizën e përballoi solidariteti dhe përgjegjshmëria e popullit së pari të Kukësit, Tropojës, e gjithë popullit shqiptar.

Bota na ka ndihmuar 40 e ca ditë pasi u ngritën avionët për t’i dhënë fund gjenocidit sepse ishin bllokuar të gjitha korridoret ajrore. Për 40 e ca ditë 50 ditë krizën e ka përballuar populli i Kukësit.

I apeloj gjithë qytetarëve, është në dorën e tyre të na ndihmojnë të gjithëve për ta përballuar me efikasitet këtë situatë. Infrastruktura po fuqizohet. Janë porositur pajisje, tamponë dhe kemi marrë gjithë sigurimet që do të vijnë në kohën e duhur. Ka shumë rëndësi përgjegjshmëria e qytetarëve, solidariteti i tyre me mjekët e infermierët. Dhe ne do ta menaxhojmë këtë sepse jemi një vend i vogël por i përgjegjshëm në të tilla raste.”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama merr një për një qytetarët denoncues/ Telefonata e papritur i ndërpret bisedën: Bonjour Mr. President…

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka telefonuar mbrëmjen e sotme një për një qytetarët që kanë bërë denoncime në portalin e vënë në dispozicion për situatën aktuale të Shqipëriaqëduam.al.

Rama i ka pyetur qytetarët për sqetësimet e tyre dhe i ka premtuar se do t’i japë zgjidhje çdo situate, por gjatë një bisede një telefonatë e papritur e ka ndërprerë.

Kreu i qeverisë ka ndërprerë bisedën me qytetaren dhe u përgjigj “Bonjour Mr. President”. Pas një shkëputje, kryeministri i tregoi qytetares se ai që e ndërpreu ishte Presidenti i Këshillit Europian.

“Ishte një telefonatë me Presidentin e Këshillit Europian. Se dija çfarë ore ishte telefonata dhe po i bëj të dyja gjërat njëkohsësisht”, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE