Connect with Us

“Kjo luftë kërkon kapacitete”/ Manastirliu tregon si do të funksionojë spitali kartantinë

Sociale

“Kjo luftë kërkon kapacitete”/ Manastirliu tregon si do të funksionojë spitali kartantinë

Publikuar

-

Ndërkohë që numri i të infektuarve me koronavirus në vendin tonë po vjen duke u rritur, qeveria ka planifikuar të ndërtojë një spital të ri karantinë.

Për këtë foli edhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu mbrëmjen e sotme në një lidhje me emisionin “Open”, ndërsa zbuloi dhe gjendjen e të shtruarve aktualisht në Spitalin Infektiv.

“Numri vjen duke u shtruar çdo ditë. Aktualisht në Spitalin Infektiv janë të shtruar 73 pacientë. Pesë janë  në terapi intensive, 4 të intubuar, në gjendje më të rëndë.

Janë më shumë se 5 pacientë që tashmë kanë lënë spitalin, dhe kanë vajtur në banesat e tyre, sigurisht duke zbatuar protokollet mjekësore, pra 14 të izoluar.

Kjo luftë kërkon kapacitete, për këtë arsye ne jemi duke adaptuar dhe një spitali karantinë që do të jetë gati për 20 ditë.

LEXO EDHE:  “Po bëjnë çmos të fusin koronavirusin në Shqipëri”/ Berisha ngre alarmin: Dënoj këtë qëllim kriminal

Kjo strukturë do të shërbejë për të sëmurës që kanë simptoma të lehta, por që duhet të qëndrojnë në karantinë, larg familjes dhe të marrin kujdes shëndetësor.

Tashmë ne jemi në fazën e rritjes së shpeshtë të numrit të rasteve, prandaj duhet të jemi të përgatitur. Numri ndoshta do rritet dhe në javët në vijim.”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Video-Ilda Bejleri me lot në sy nga karantina/ Kam ankth, më duket sikur tavani po bie mbi kokë

Publikuar

-

Nga

Ashtu si të gjithë shqiptarët edhe moderatorja Ilda Bejleri ndodhet prej dy javësh e izoluar në shtëpi për shkak të përhapjes së koronavirusit.

Përmes një videoje të publikuar në Instagram, ajo tregon e përlotur se po kalon një gjendje ankthi.
Sipas Ildës, ka momente ku i duket sikur po i bie tavani mbi kokë nga stresi.

Ajo i bën thirrje qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi dhe të kujdesen për veten.

‘Prej 15 ditësh po qëndroj në shtëpi. Njerëzit e kanë kaluar kohën në shtëpi duke bërë palestër, duke gatuar, por për mua këto ditë kanë qenë të vështira. Ankthi është armiku kryesor i njeriut, sidomos në këto momente. Mbi të gjitha stresi që po kalojmë dhe fakti sikur tavani po të bie mbi kokë është diçka që duket sikur po të merr frymën. Kam filluar ta gjej qetësinë time duke filluar të besoj tek Zoti. Është momenti që të reflektojmë dhe t’i lutemi shumë Zotit që kjo të kalojë. Duhet të bëjmë kujdes sepse kjo mund të kthehet në një dramë të vërtetë nëse nuk qëndrojmë në shtëpi’, deklaron Ilda./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Dëmtimi i lëkurës nga larja e shpeshtë e duarve/ Këshillat e dermatologes

Publikuar

-

Nga

Mjekët specialist bëjnë thirrje vazhdimisht për larjen e shpeshtë të duarve, si një mënyrë parandaluese për infektimin nga COVID-19.

Mirëpo aplikimi i larjes së shpeshta, shtuar këtu edhe solucionet, shpesh herë bëhet shkas për dëmtimin e e lëkurës.

Shefja e Shërbimit të Dermatologjisë pranë QSUT, Ermira Vasili, në një interviste për “Ora news” jep disa këshilla për parandalimin e këtyre problemeve.

Tharja e lëkurës mund ta bëjë lëkurën më të predispozuar për infeksione të tjera bakteriale. Këshilloj që duart të mos lahen me ujë shumë të nxehtë por të vakët dhe hidratimi me kremëra të ndryshëm ose vazelinë të thjeshtë apo edhkËSHe vaj ulliri.

Lagështira dhe mbajtja për një kohë të gjatë dëmtojnë lëkurën. Dorezat të mbahen aq sa duhet të mbahen, kur del në rrugë apo bën pazar.

LEXO EDHE:  Mamografi për herë të parë në Gjirokastër/ Manastirliu: 4.5 milion euro aparatura moderne në spitalet rajonale

LEXO EDHE:  E rëndë/ Ndërron jetë turisti në plazhin e Durrësit

I këshilloj të mos përdorin pomada me bazë kortizoni pa këshillën e mjekut.

Vasili apelon qytetarët që mund të preken nga problemet e lëkurës në kohën e pandemisë që të kontaktojnë me Shërbimin e Dermatologjisë fillimisht përmes telefonit për të shmangur sa më shumë ambientet spitalore.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Keni mbetur në Britani për shkak të koronavirusit?/ Ministria e Jashtme njoftim të rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Ministria e Jashtme ka bërë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë qytetarët shqiptarë që ndodhen në Mbretërinë e Bashkuar.

MEPJ deklaron se shqiptarët që ndodhen në Mbretërinë e Bashkuar dhe nuk mund të kthehen në vendet e tyre për shkak të pandemisë COVID-19, do t’ju zgjatet viza.

“Zgjatja e vizës do të zbatohet për secilin qytetar që viza i skadon pas 24 janarit dhe që nuk mund të largohet nga Mbretëria e Bashkuar për shkak të kufizimeve të udhëtimit ose të vetë-izolimit të tij.

Kjo situatë do të zgjasë deri më 31 maj, por do të mbahet nën rishikim në rast se do të nevojitet zgjatje e mëtejshme.

LEXO EDHE:  Mamografi për herë të parë në Gjirokastër/ Manastirliu: 4.5 milion euro aparatura moderne në spitalet rajonale

LEXO EDHE:  Mamografi për herë të parë në Gjirokastër/ Manastirliu: 4.5 milion euro aparatura moderne në spitalet rajonale

Secili qytetar që ndodhet në këtë situatë duhet të kontaktojë ekipin e vënë në dispozicion dedikuar COVID-19, përmes adresës [email protected], për të njoftuar që vizat e tyre kanë skaduar”, thuhet në njoftim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE