Connect with Us

Keni mbetur në Britani për shkak të koronavirusit?/ Ministria e Jashtme njoftim të rëndësishëm

Sociale

Keni mbetur në Britani për shkak të koronavirusit?/ Ministria e Jashtme njoftim të rëndësishëm

Publikuar

-

Ministria e Jashtme ka bërë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë qytetarët shqiptarë që ndodhen në Mbretërinë e Bashkuar.

MEPJ deklaron se shqiptarët që ndodhen në Mbretërinë e Bashkuar dhe nuk mund të kthehen në vendet e tyre për shkak të pandemisë COVID-19, do t’ju zgjatet viza.

“Zgjatja e vizës do të zbatohet për secilin qytetar që viza i skadon pas 24 janarit dhe që nuk mund të largohet nga Mbretëria e Bashkuar për shkak të kufizimeve të udhëtimit ose të vetë-izolimit të tij.

Kjo situatë do të zgjasë deri më 31 maj, por do të mbahet nën rishikim në rast se do të nevojitet zgjatje e mëtejshme.

LEXO EDHE:  Tre shqiptarë përfundojnë në burg në Britani/ Nuk do ta besoni çfarë kanë bërë

Secili qytetar që ndodhet në këtë situatë duhet të kontaktojë ekipin e vënë në dispozicion dedikuar COVID-19, përmes adresës [email protected], për të njoftuar që vizat e tyre kanë skaduar”, thuhet në njoftim./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Flamur Topi jep shpresa/ “Ngrohja e kohës mund ta eleminojë fare koronavirusin”

Publikuar

-

Nga

Doktori Flamur Topi ka dhënë më shumë shpresa se koronavirusi do të mposhtet sapo koha të ngrohë.Topi deklaron se me ngrohjen e kohës ka vërtet shumë shpresa që kurba jo vetëm të bjerë, por edhe të eliminohet.
Mjeku thotë se virusi ka përhapje të madhe dhe se askush nuk mund të japë me saktësi një shpjegim për numrin e të vdekurve.
“Askush nuk është në gjendje të japë një shpjegim të saktë për numrin e lartë të vdekjeve. Mjekësitë ranë në gjendje kolapsi dhe në këtë mënyrë fillojnë zgjedhjet ndërmjet pacientëvee, vendos se kujt duhet t i japësh përparësi. Fëmijët për fat të mirë nuk janë të prekur nga ky virus, por duhet të tregojmë kujdes maksimal edhe për ta. Në asnjë mënyrë nuk duhet nënvlerësuar, edhe të rinjtë duhet të ndërgjgegjësohen, të tregohen më të kujdesshëm”, tha ai në një lidhje me studion e Abc News.
Ashtu si kolegët e tij edhe Topi dha disa këshilla, ndër të cilat është edhe gjumi i mjaftueshëm dhe ushqyerja e mirë.
“Kapacitetet jetësore të mushkërive nuk janë në gjendje për të përballuar koronavirusin ndaj edhe janë më të prekur. Forconi focat mbrojtëse në trupin tuaj, vërtet viruset janë shumë të këqinj, por çdo organizëm ka një faktor të brendshëm luftarak. Është i rëndësishëm që gjumi të bëhet i mjaftueshëm, një ushqim të mirë”, nënvizoi doktori./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Artan Hoxha publikon foto dhe video/ Bashkia Polican “ndahet” nga Shqipëria, plan masash unike kundër koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Ndërkohë që qeveria Shqiptare ka ndërmarrë masa të rrepta kundër përhapjes së koronavirusit, një plan krejt unik po zbatohet nga Bashkia e Policanit.

Lajmi është bërë i ditur nga gazetari Artan Hoxha, i cili në një postim në rrjetet sociale, shkruan se prej dy ditesh nje postbllok i perforcuar ka bllokuar qarkullimin e të vetmit aks rrugor që lidh Policanin me pjesen tjeter te vendit.

Sipas gazetarit Hoxha, në postbllokun e Policianit nuk lejohet askush që nuk është banor i qytetit.

“Njesia Administrative Bashkia Polican, prej 48 oresh ka organizuar nje plan masash krejt unik nga pjesa tjeter e vendit per te penguar dhe parandaluar perhapjen e covid-19 brenda territorit te saj. Prej dy ditesh nje postbllok i perforcuar ka bllokuar qarkullimin e te vetmit aksi rrugor qe lidh Policanin me pjesen tjeter te vendit”.

Sipas gazetarit Hoxha, kjo bashki ka te rregjistruar zyrtarisht 800 te semure kronike per shkak te punes se veshtire dhe semundjeve profesionale te marra sidomos nga moshat e medha qe kane punuar per dekada me radhe ne kombinatin e ushtarak te ketij qyteti.

“Policani eshte themeluar si qytet industrial ne vitet ‘60-‘70 te shekullit te kaluar, kur nisi dhe ndertimi i kombinatit ushtarak per prodhimin e armatimeve dhe municioneve luftarake. Pikerisht per kete fakt afro 15% e popullates se ketij qyteti te vogel, vuan aktualisht nga semundje kronike dhe sidomos ato qe kane te bejne me rruget e frymemarrjes.
Per kete shkak ne bashkepunim edhe me komisariatin vendor te policise, kryebashkiaku Adriatik Zotkaj i mbeshtetur nga keshilli bashkiak ka urdheruar ngritjen e nje postblloku ne hyrje te qytetit.”-shkruan ndër të tjera Artan Hoxha.

LEXO EDHE:  Cameron, të hënën Qeveria e re tërësisht konservatore

LEXO EDHE:  Fotot/Zhvishet nudo para se të hyjë në shtëpinë e Big Brother

Po ashtu ai thekson se “Postblloku perbehet nga forca te policise se shtetit dhe policise bashkiake dhe qendron 24 ore ne sherbim. Policani eshte nje qytet gati i izoluar per shkak te terrenit malor dhe te faktit qe ka vetem nje rruge nacionale e cila e lidh me pjesen tjeter te vendit, aksin Polican- Berat.
Drejtimi tjeter dales nga Policani, eshte drejt nje bashkie me te vogel, asaj te Skraparit, e cila ka nje terren edhe me te thyer malor dhe ndodhet gati e izoluar nga pjesa tjeter e vendit.
Duke qene dy nga bashkite me te varfera ne vend, me te izoluara gjeografikisht dhe me sherbim spitalor fare minimal, edhe Bashkia e Skraparit i ka mbeshtetur masat e marra nga Policani, pasi e njejta rruge nacionale sherben per te lidhur edhe Skraparin me pjesen tjeter te vendit.”.

Më tej, ai shton se Drejtoria e Policisë së Qarkut Berat, e cila ka urdhëruar largimin e trupave policore nga postblloku dhe ky postbllok mbahet vetëm nga policët bashkiakë.

“Por cuditerisht, disa ore me pare Drejtoria e Policise e qarkut Berat, nga e cila varet komisariati i Policanit, ka dhene urdher qe trupat policore te largohen nga postblloku. Ne keto kushte Bashkia Polican ka vendosur ta mbaje postbllokun vetem me policet e vet bashkiake.”-shkruan Artan Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Thellohen përplasjet/ Çim Peka dhe Ben Blushi i nxjerrin “kthetrat” njëri-tjetrit

Publikuar

-

Nga

Një përplasje e ashpër në distancë po zhvillohet së fundit mes gazetarit Çim Peka dhe ish-politikanit, tashmë drejtor i Top Channel, Ben Blushi.

Dy ditë më parë, portali i drejtuar nga Çim Peka publikoi një shkrim ku pretendohej se pas 17 vitesh do të mbyllej një ndër emisionet më të shikuara në Top Channel, ai “Portokalli”.

Në këtë shkrim për situtatën në Top Channel bëhej përgjegjës Ben Blushi, ndërsa shkruhej se “Rënia e audiencës, sidomos e programeve informative që janë kthyer në altoparlantë qeveritarë, po shoqërohet me të tjera probleme.”.

Pork y shkrim duket se ishte nxitës i “luftës” mes palëve. Blushi iu përgjigj Pekës, nëpërmjet një shkrimi të publikuar në gazetën Shqip, ku përgenjeshtrohet lajmi për mbylljen e Portokallisë.

Por “lufta” ka vijuar më tek. Sot portal “Syri.net”, i Cim Pekës, i ka drejtuar një sërë akuzash Ben Blushit.

“Ben Blushi dhe bashkëshortja e tij, ushqehen nga milionat e eurove që ‘Klodi i inceneratorëve’ thith nga paratë e taksapaguesve, ne nuk ushqehemi nga fonde publike.

Ndryshe nga TCH që merr licensa kioskash anembanë Tiranës ne nuk ushqehemi me paratë apo pronën publike të shqiptarëve.

Ndryshe nga Ben Blushi ne nuk gjobisim biznese apo ti detyrojmë ato përmes kërcënimit e shantazhimit për të mbushur arkën apo xhepin tonë.

LEXO EDHE:  Fotot/Zhvishet nudo para se të hyjë në shtëpinë e Big Brother

LEXO EDHE:  Johnson uron Krishtlindjen/ Çfarë u premtoi britanikëve me mesazhin e tij

Në lidhje me pretendimet për raportime të mëparshme të Syri.net, ne si media duke mos pasur asnjë kompleks të kërkojmë ndjesë aty ku gabojmë, qëndrojmë fort në raportimet tona për gjobat që Ben Blushi ka bërë në emër të tij dhe TCH.”-shkruhet ndër të tjera në shkrimin e publikuar nga portal i Cim Pekës.

Më tej, thuhet se “Konkretisht tek ne kanë ardhur denoncime plotësisht të besueshme dhe plotësuese të dosjeve të depozituara në prokurori nga biznesmenë dhe kompani të medha për shantazhime që u jane bërë nga Ben Blushi dhe TCH për të derdhur në arken e tyre shuma me 6 shifra në euro.

Thënë shkurt, Ben Blushi nuk është denoncuar si lake e shërbëtor i Edi Ramës por si gjobaxhi ndaj biznesit shqiptar. Ne do i qëndrojmë të vërtetës dhe jemi të bindur se kur drejtësia mos ketë të njejtin “pronar” si TCH, ajo jo vetëm do të fitojë por do shoqërohet dhe me ndëshkimin penal të atyre që shantazhojnë si banditë sipërmarrësit e këtij vendi”.

LEXO TE PLOTE