Connect with Us

“Epidemia jashtë kontrollit”/ Letra e frikshme e mjekëve italianë

Bota

“Epidemia jashtë kontrollit”/ Letra e frikshme e mjekëve italianë

Publikuar

-

Italia është vend ii cili tashmë po përballet me situatën me të vështirë për shkak të përhapjes së frikshme të koronavirusit, i cili ka shkaktuar mijëra viktima.

Mjekët e spitalit “Papa Giovanni XXIII” në një letër të publikuar në “Neë England Journal of Medicine Catalyst Innovations in Care Delivery”, shprehen se në Bergamo të Italisë, epidemia e Covid-19 është jashtë kontrollit.

“Spitali ynë është shumë i kontaminuar dhe jemi tashmë përtej pikës së kolapsit: 300 shtretër nga 900 janë të okupuar nga pacientët Covid-19. Më shumë se 70% e vendeve të kujdesit intensiv janë të rezervuar për pacientët me sëmundje të rëndë Covid-19 që kanë shpresë për mbijetesë”, sqaruan 13 mjekët e Bergamos në letër, sic shkruan “Il Giornale”.

“Ne punojmë në spitalin Papa Giovanni XXIII në Bergamo, një strukturë moderne me 48 njësi të kujdesit intensiv. Edhe pse Bergamo është një qytet relativisht i vogël, ai është epiqendra e epidemisë, më shumë se Milano. Situata është aq e rëndë – nënvizuan ata – që ne jemi të detyruar të operojmë nën standardet tona të kujdesit. Pacientët e moshuar vdesin në vetmi, madje pa kujdesin e duhur paliativ”.

“Ne po mësojmë se spitalet mund të jenë mjetet kryesore të transmetimit të Covid-19 – vazhduan mjekët në letër – pasi ato mbushen më shpejt dhe më shpejt me pacientët e infektuar që infektojnë pacientë jo të infektuar. I njëjti sistem rajonal shëndetësor kontribuon në përhapja e infeksionit. Punëtorët e shëndetësisë janë bartës asimptomatik të sëmundjes ose të sëmurë pa mbikqyrje. Disa vdesin, përfshirë ata më të rinjtë, duke rritur më tej vështirësitë dhe stresin e atyre që janë në vijë të parë. Në orët e ardhshme, 30 mjekë rusë do të arrijnë te Papa Gjoni XXIII për të ndihmuar dhe mbështetur stafin në punë për javë të tëra pa ndaluar. Coronavirus është “Ebola e të pasurve dhe kërkon një përpjekje të koordinuar dhe transnacionale. Nuk është veçanërisht vdekjeprurëse, por është shumë ngjitëse. Sa më shumë shoqëri e mjekuar dhe e centralizuar, aq më shumë përhapet virusi”, vazhduan ata. “Katastrofa që ka përfshirë Lombardinë e pasur mund të ndodhte kudo”.

LEXO EDHE:  Rama vlerëson punën e bluzave të bardha/ Premton rritje pagash nga viti i ardhshëm

“Kjo epidemi është një krizë shëndetësore dhe humanitare. Ne kemi nevoja urgjente për agjensi humanitare që veprojnë në nivelin lokal. Për të adresuar pandeminë, nevojiten zgjidhje për të gjithë popullatën, jo vetëm për spitalet”, përfunduan ata.

Kujtojmë që Bergamo është provinca më e goditur nga virusi në gjithë Lombardinë. Vetëm dje kishte 6728 raste pozitive, me një rritje prej 257 rastesh në ditë, krahasuar me një ditë më parë. Spitalet janë në kolaps.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Bie qeveria Kurti/ Gjermania “ultimatum” udhëheqësve në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Menjëherë pas shpalljes së rezultatit për mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së Kosovës, tre deputetë të grupit parlamentar CDU/CSU bëjnë thirrje për vijimësi në aktivitetet e qeverisë.

Në një deklaratë për media, të cilën e ka Deutsche Welle, nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU, Johann Wadephul, si edhe dy raportuesit për Kosovën, Peter Beyer (CDU) dhe Christian Schmidt (CSU), kërkojnë krijim sa më të shpejtë të qeverisë së re. “Në këtë kohë të vështirë, Kosovës i duhet urgjentisht një qeveri e aftë për veprim dhe për vendimmarrje. Të gjithëve që janë përgjegjës në Kosovë – parlamenti, qeveria dhe presidenti – u bëhet thirrje të japin ndihmesën e tyre për qëndrueshmërinë e veprimtarisë së qeverisë. Duke vijuar punën e saj në në mënyrë konsekuente, qeveria duhet të rifitojë besimin që ka humbur kohët e fundit“, thuhet ndër të tjera në deklaratë.

Deputetët formulojnë edhe disa prioritete për qeverinë e re, siç janë lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, vazhdimi i trajtimit të krimeve të luftës, heqjen e tarifave ndaj Serbisë dhe Bosnjë Hercegovinës, dhe  vijimin e dialogut me Serbinë. Prej kësaj të fundit, ata kërkojnë edhe që të heqë dorë nga lobimi për mosnjohjen e Kosovës.

Johann Wadephul, CDU

„Përparësi duhet të ketë këtu luftimi i korrupsionit dhe krimit të organizuar në mënyrë që t’i jepet shtysë ekonomisë së vendit.“

Një tjetër prioritet, sipas deputetëve gjermanë, duhet të jetë edhe „vazhdimi i trajtimit gjyqësor të krimeve të luftës, pa të cilin nuk mund të krijohet paqe e brendshme dhe asnjë bazë besimi. Këtu përfshihen sidomos Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit tё Specializuar për ndjekjen penale të krimeve kundër njerëzimit dhe krimeve të luftës.“

LEXO EDHE:  Sekuestrohet 650 kg kokainë në Itali/ Salvini: Operacion i jashtëzakonshëm

LEXO EDHE:  Vasili: Rama si nazistët, ligj për futjen e mjekëve në burg

Beogradi të ndalë lobimin kundër Kosovës

Deputetët gjermanë kanë formuluar me këtë rast edhe pritshmërinë e tyre për uljen e tarifave: „Ne presim që tarifat për Serbinë dhe Bosnjë-Hercegovinën të vendosura nën qeverinë Haradinaj të hiqen plotësisht dhe menjëherë.“

Christian Schmidt (CSU)

Po ashtu ata kërkojnë rifillimin e sa më të shpejtë të dialogut me Serbinë, por shtojnë se „kërkojmë që Beogradi të përfundojë menjëherë aktivitetet e tij kundër njohjes së Kosovës nga ana e bashkësisë ndërkombëtare. „Pa ndryshuar politikat e tyre në këto pika, këta dy vende do të vazhdojnë të bllokojnë rrugën e tyre drejt Bashkimit Evropian. Vetëm BE u ofron këtyre vendeve një perspektivë serioze dhe të përgjegjshme në të ardhmen dhe ka treguar se është gjithashtu e gatshme ta bëjë këtë”, përmbyllin deklaratën politikanët e CDU/CSU-së.

Peter Beyer (CDU)

Ndërsa Ministria e Jashtme e Gjermanisë ishte shprehur së fundmi, nëpërmjet një deklarate të përbashkët të ambasadorit gjerman në Prishtinë, Christian Heldt, me homologun e tij francez, si edhe nëpërmjet një deklarate të ministrit gjerman të Evropës, Michael Roth, për tërheqjen e mocionit ndaj Kurtit, grupi parlamentar gjerman CDU/CSU,  parti simotra këto me LDK-në, deri tani e kishte vëzhguar ngjarjen ne heshtje.

Kancelarja gjermane Angela Merkel, ishte shprehur në një deklaratë të përbashkët me Albin Kurtin, pas bisedës së tyre të parë zyrtare, të hënën përmes telefonit, për „vijimin e dialogut nën udhëheqjen e qeverisë së Kosovës“, çka mund të interpretohej se ajo do të preferonte personalitete të tjera nga ato të prillit të vitit të kaluar, që do të udhëhiqnin dialogun me Serbinë. / DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Video-Italia nuk gjen qetësi/ Stuhia e fuqishme përmbyt rrugë e autostrada

Publikuar

-

Nga

Ndërsa e gjithë Italia është gjunjëzuar nga koronavirusi, një stuhi e fuqishme ka goditur mbrëmjen e sonte jugun e vendit.

Në Siçili dhe Katania reshjet e dendura të shiut kanë shkaktuar përmbytje të shumta në rrugë por edhe autostrada mes zonës së Sirakuzës dhe Katanias.

Disa rrugë të tjera rrezikojnë të përmbyten, teksa nivelet e disa lumenjve në këtë zonë janë në pikën kritike.

LEXO EDHE:  Kapet gomonia me 734 kg marijuanë në Itali/ Në pranga 3 shqiptarë

LEXO EDHE:  Vasili: Rama si nazistët, ligj për futjen e mjekëve në burg

Në Katania, një vetëtimë goditi Kishën e Shën Vitus, duke bërë që të shpërthejë në flakë.

Ekipi i zjarrfikësve ndërhyri mënjëherë duke izoluar flakët, ndërsa banorët e zonës kanë filmuar ngjarjen dramatike./CNA.al

#cms | ++ #FULMINE colpisce la chiesa di San Vito a Mascalucia (CT). Segnalate fiamme. ++

Gepostet von CMS – Centro Meteorologico Siciliano – ODV am Mittwoch, 25. März 2020

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Vetëm 51 ditë në pushtet/ Rrëzohet qeveria Kurti në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Qeveria e Albin Kurtit është rrëzuar mbrëmjen e sotme nga Parlamenti.

Mësohet se mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti u votua me 82 vota pro, 32 kundër dhe 1 abstenim.

Kjo qeveria kishte vetëm 51 ditë në pushtet dhe cilësohet si qeveria më jetëshkurtër që ka drejtuar ndonjëherë shtetin e Kosovës.

Mocioni që u votua mbrëmjen e sotme u nis nga Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila kishte nënshkruar një marrëveshje me Albin Kurtin për krijimin e qeverisë.

LEXO EDHE:  Rama vlerëson punën e bluzave të bardha/ Premton rritje pagash nga viti i ardhshëm

LEXO EDHE:  Kapet gomonia me 734 kg marijuanë në Itali/ Në pranga 3 shqiptarë

Por shkarkimi i papritur i ministrit të Punëve të Brendshme Agim Veliu, shkaktoi konflikte mes dy aleatëve dhe dërgoi në prishjen e koalicionit nga ana e LDK-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE