Connect with Us

Dëmtimi i lëkurës nga larja e shpeshtë e duarve/ Këshillat e dermatologes

Sociale

Dëmtimi i lëkurës nga larja e shpeshtë e duarve/ Këshillat e dermatologes

Publikuar

-

Mjekët specialist bëjnë thirrje vazhdimisht për larjen e shpeshtë të duarve, si një mënyrë parandaluese për infektimin nga COVID-19.

Mirëpo aplikimi i larjes së shpeshta, shtuar këtu edhe solucionet, shpesh herë bëhet shkas për dëmtimin e e lëkurës.

Shefja e Shërbimit të Dermatologjisë pranë QSUT, Ermira Vasili, në një interviste për “Ora news” jep disa këshilla për parandalimin e këtyre problemeve.

Tharja e lëkurës mund ta bëjë lëkurën më të predispozuar për infeksione të tjera bakteriale. Këshilloj që duart të mos lahen me ujë shumë të nxehtë por të vakët dhe hidratimi me kremëra të ndryshëm ose vazelinë të thjeshtë apo edhkËSHe vaj ulliri.

Lagështira dhe mbajtja për një kohë të gjatë dëmtojnë lëkurën. Dorezat të mbahen aq sa duhet të mbahen, kur del në rrugë apo bën pazar.

LEXO EDHE:  Dridhja e duarve shkaktohet nga…

I këshilloj të mos përdorin pomada me bazë kortizoni pa këshillën e mjekut.

Vasili apelon qytetarët që mund të preken nga problemet e lëkurës në kohën e pandemisë që të kontaktojnë me Shërbimin e Dermatologjisë fillimisht përmes telefonit për të shmangur sa më shumë ambientet spitalore.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Keni mbetur në Britani për shkak të koronavirusit?/ Ministria e Jashtme njoftim të rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Ministria e Jashtme ka bërë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë qytetarët shqiptarë që ndodhen në Mbretërinë e Bashkuar.

MEPJ deklaron se shqiptarët që ndodhen në Mbretërinë e Bashkuar dhe nuk mund të kthehen në vendet e tyre për shkak të pandemisë COVID-19, do t’ju zgjatet viza.

“Zgjatja e vizës do të zbatohet për secilin qytetar që viza i skadon pas 24 janarit dhe që nuk mund të largohet nga Mbretëria e Bashkuar për shkak të kufizimeve të udhëtimit ose të vetë-izolimit të tij.

Kjo situatë do të zgjasë deri më 31 maj, por do të mbahet nën rishikim në rast se do të nevojitet zgjatje e mëtejshme.

LEXO EDHE:  Akuza për marrëveshje të fshehtë me Ramën/ Demokratët-Bashës: I keni lyer duart me gjak

LEXO EDHE:  Duart si Mëndafshi

Secili qytetar që ndodhet në këtë situatë duhet të kontaktojë ekipin e vënë në dispozicion dedikuar COVID-19, përmes adresës [email protected], për të njoftuar që vizat e tyre kanë skaduar”, thuhet në njoftim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Flamur Topi jep shpresa/ “Ngrohja e kohës mund ta eleminojë fare koronavirusin”

Publikuar

-

Nga

Doktori Flamur Topi ka dhënë më shumë shpresa se koronavirusi do të mposhtet sapo koha të ngrohë.Topi deklaron se me ngrohjen e kohës ka vërtet shumë shpresa që kurba jo vetëm të bjerë, por edhe të eliminohet.
Mjeku thotë se virusi ka përhapje të madhe dhe se askush nuk mund të japë me saktësi një shpjegim për numrin e të vdekurve.
“Askush nuk është në gjendje të japë një shpjegim të saktë për numrin e lartë të vdekjeve. Mjekësitë ranë në gjendje kolapsi dhe në këtë mënyrë fillojnë zgjedhjet ndërmjet pacientëvee, vendos se kujt duhet t i japësh përparësi. Fëmijët për fat të mirë nuk janë të prekur nga ky virus, por duhet të tregojmë kujdes maksimal edhe për ta. Në asnjë mënyrë nuk duhet nënvlerësuar, edhe të rinjtë duhet të ndërgjgegjësohen, të tregohen më të kujdesshëm”, tha ai në një lidhje me studion e Abc News.
Ashtu si kolegët e tij edhe Topi dha disa këshilla, ndër të cilat është edhe gjumi i mjaftueshëm dhe ushqyerja e mirë.
“Kapacitetet jetësore të mushkërive nuk janë në gjendje për të përballuar koronavirusin ndaj edhe janë më të prekur. Forconi focat mbrojtëse në trupin tuaj, vërtet viruset janë shumë të këqinj, por çdo organizëm ka një faktor të brendshëm luftarak. Është i rëndësishëm që gjumi të bëhet i mjaftueshëm, një ushqim të mirë”, nënvizoi doktori./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Artan Hoxha publikon foto dhe video/ Bashkia Polican “ndahet” nga Shqipëria, plan masash unike kundër koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Ndërkohë që qeveria Shqiptare ka ndërmarrë masa të rrepta kundër përhapjes së koronavirusit, një plan krejt unik po zbatohet nga Bashkia e Policanit.

Lajmi është bërë i ditur nga gazetari Artan Hoxha, i cili në një postim në rrjetet sociale, shkruan se prej dy ditesh nje postbllok i perforcuar ka bllokuar qarkullimin e të vetmit aks rrugor që lidh Policanin me pjesen tjeter te vendit.

Sipas gazetarit Hoxha, në postbllokun e Policianit nuk lejohet askush që nuk është banor i qytetit.

“Njesia Administrative Bashkia Polican, prej 48 oresh ka organizuar nje plan masash krejt unik nga pjesa tjeter e vendit per te penguar dhe parandaluar perhapjen e covid-19 brenda territorit te saj. Prej dy ditesh nje postbllok i perforcuar ka bllokuar qarkullimin e te vetmit aksi rrugor qe lidh Policanin me pjesen tjeter te vendit”.

Sipas gazetarit Hoxha, kjo bashki ka te rregjistruar zyrtarisht 800 te semure kronike per shkak te punes se veshtire dhe semundjeve profesionale te marra sidomos nga moshat e medha qe kane punuar per dekada me radhe ne kombinatin e ushtarak te ketij qyteti.

“Policani eshte themeluar si qytet industrial ne vitet ‘60-‘70 te shekullit te kaluar, kur nisi dhe ndertimi i kombinatit ushtarak per prodhimin e armatimeve dhe municioneve luftarake. Pikerisht per kete fakt afro 15% e popullates se ketij qyteti te vogel, vuan aktualisht nga semundje kronike dhe sidomos ato qe kane te bejne me rruget e frymemarrjes.
Per kete shkak ne bashkepunim edhe me komisariatin vendor te policise, kryebashkiaku Adriatik Zotkaj i mbeshtetur nga keshilli bashkiak ka urdheruar ngritjen e nje postblloku ne hyrje te qytetit.”-shkruan ndër të tjera Artan Hoxha.

LEXO EDHE:  Foto/ Gjërat e pazakonta që dëmtojnë trurin  

LEXO EDHE:  Dëmtimi i automjetit të Lubonjës/ Policia jep versionin zyrtar

Po ashtu ai thekson se “Postblloku perbehet nga forca te policise se shtetit dhe policise bashkiake dhe qendron 24 ore ne sherbim. Policani eshte nje qytet gati i izoluar per shkak te terrenit malor dhe te faktit qe ka vetem nje rruge nacionale e cila e lidh me pjesen tjeter te vendit, aksin Polican- Berat.
Drejtimi tjeter dales nga Policani, eshte drejt nje bashkie me te vogel, asaj te Skraparit, e cila ka nje terren edhe me te thyer malor dhe ndodhet gati e izoluar nga pjesa tjeter e vendit.
Duke qene dy nga bashkite me te varfera ne vend, me te izoluara gjeografikisht dhe me sherbim spitalor fare minimal, edhe Bashkia e Skraparit i ka mbeshtetur masat e marra nga Policani, pasi e njejta rruge nacionale sherben per te lidhur edhe Skraparin me pjesen tjeter te vendit.”.

Më tej, ai shton se Drejtoria e Policisë së Qarkut Berat, e cila ka urdhëruar largimin e trupave policore nga postblloku dhe ky postbllok mbahet vetëm nga policët bashkiakë.

“Por cuditerisht, disa ore me pare Drejtoria e Policise e qarkut Berat, nga e cila varet komisariati i Policanit, ka dhene urdher qe trupat policore te largohen nga postblloku. Ne keto kushte Bashkia Polican ka vendosur ta mbaje postbllokun vetem me policet e vet bashkiake.”-shkruan Artan Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE