Connect with Us

Deklarata e Piperos/ “Pjesa më e madhe e atyre që intubohen nuk kanë shpëtuar”

Sociale

Deklarata e Piperos/ “Pjesa më e madhe e atyre që intubohen nuk kanë shpëtuar”

Publikuar

-

“Pjesa më e madhe e atyre që intubohen nuk kanë shpëtuar”. Kështu ka deklaruar mbrëmjen e sotme mjeku Pëllumb Pipero duke iu referuar eksperiencës së Kinës dhe Italisë.

Pipero tha se stafi mjekësor lutet çdo ditë që pacienti të mos shkojnë në fazën e intubimit, pasi theksoi se personat me probleme të tjera dhe në moshë të madhe nuk e përballojnë.

“Nga eksperienca e Italisë dhe Kinës pjesa më e madhe e atyre që intubohen nuk kanë shpëtuar, sa përqind nuk e di të them. Ne mjekët lutemi që pacienti të mos shkojë tek intubimi. Ka shumë të panjohura pas kësaj, por nëse sipërfaqja e mushkërisë që bie në kontakt me oksigjenin me ajrin e repsiruar, nuk është e gatshme ta marr inspirimin sado t’i japim ne është e vështirë, ne e mbajmë me oksigjen dhe presim që mushkëria të rekuperojë. Në pjesën më të madhe të atyre që shtrojmë rekuperohet shpejt, por personat me probleme të tjera dhe në moshë fatkeqësisht një pjesë e madhe e tyre përfundojnë në intubim dhe humbin jetën”, tha mjeku në emisionin “Opinion”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shkon në 7 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 7 numri i viktimave sipasojë e pandemisë së koronavirusit në Shqipëri.

Bëhet fjalë për një 85-vjeçare nga Tirana, e cila ka mbërritur gjatë pasdites në spitalin Infektiv, në gjendje të rëndë.

“Gjatë mbrëmjes së sotme ndërroi jetë një paciente 85-vjeçare nga Tirana, e cila ka mbërritur gjatë pasdites në spitalin infektiv, në gjendje të rëndë. Pavarësisht përpjekjeve të stafit mjekësor për disa orë, 85-vjeçarja nuk arriti të mbijetojë. E moshuara vuante nga disa sëmundje kronike dhe u konfirmua me COVID-19 në spitalin Infektiv.

LEXO EDHE:  Identifikohet viktima në burgun e Shënkollit/Me çfarë u helmua i riu

LEXO EDHE:  Atentat mafioz, dy të vdekur dhe 1 i plagosur

Ministria e Shëndetësisë i shpreh ngushëllimet familjes së të ndjerës dhe i bën thirrje dhe një herë qytetarëve të jenë shumë të kujdesshëm në rast të shfaqjes së shenjave të sëmundjes dhe të telefonojnë menjëherë urgjencën kombëtare në numrin 127!”

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pipero thirrje qytetarëve/ “Mos përdorni kondicionerin”

Publikuar

-

Nga

“Mos e përdorni kodicionerin”. Kjo është këshilla e dhënë mbrëmjen e sotme nga mjeku Pëllumb Pipero.

Teksa u pyet nga moderatori Blendi Fevziu në studion e “Opinion”, duke iu referuar mesazhit të një qytetari, mjeku tha se nuk duhet përdorur kondicioneri.

“Unë do të këshilloja në këtë situatë ta përdorim sa më pak kondicionerin. Nëse diksush tështin dhe keni kondicionerin është e mundur që ta përhapë”, nënvizoi Pipero./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pëllumb Pipero këshillon nënat/ “Fëmijët duhet të vazhdojnë vaksinat”

Publikuar

-

Nga

Disa këshilla të vlefshme për qytetarët kanë ardhur nga mjeku i njohur Pëllumb Pipero, në këto ditë të vështira për shkak të koronavirusit.

Teksa ishte i ftuar në studion e emisionit “Opinion”, moderator Blendi Fevziu i drejtoi disa pyetje të bëra nga qytetarët. Një nënë ishte e shqetësuar nëse duhet t’ia bënte vaksinën fëmijës së saj, ndërsa Pipero tha se e mira është të konsultohet me një mjek të kësaj fushe, por sugjeroi që të bëhen.

“Personalisht do të rekomandoja t’i bënin vaksinat fëmijëve. Nëse fëmija është i shëndoshë nuk duhet ndërprerë vaksina”, tha ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE