Connect with Us

Covid-19 ngre në këmbë liderët e botës/ 5 trilionë dollarë për të shpëtuar ekonominë

Bota

Covid-19 ngre në këmbë liderët e botës/ 5 trilionë dollarë për të shpëtuar ekonominë

Publikuar

-

5 trilionë dollarë kanë vendosur të japin liderët botërorë, për të frenuar dëmin ekonomik të shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Covid-19.

Samiti i G20, u mblodh sot në një videokonferencë online, ku morën pjesë krerët e superfuqive botërore, që nga Presidenti i SHBA, Donald Trump, deri tek ai i Rusisë, Vladimir Putin.

Videokonferenca u kryesua nga Mbreti Saudit Salman, i cili është i përfshirë në një luftë çmimesh në tregun e energjisë me Rusinë, pasi të dyja palët nuk arritën marrëveshje për shkurtimet e prodhimit.

“Ndërsa bota përballet me pandeminë COVID-19 dhe sfidat ndaj sistemeve të kujdesit shëndetësor dhe ekonomisë globale, ne thërrasim këtë samit të jashtëzakonshëm të G20-ës për të bashkuar përpjekjet drejt një reagimi global”, tha mbreti saudit, Riadi mban presidencën e radhës të G20-ës.

LEXO EDHE:  Shkon në 352 numri i të prekurve me koronavirus në Greqi/ Nëntë në gjendje të rëndë

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

662 viktima në 24 orët e fundit/ Shërohen 999 persona në Itali

Publikuar

-

Nga

662 pacientë me koronavirus kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit në Itali.

Sipas medias së shtetit fqinj Corriere della Serra, në total numri i viktimave nga COVID-19 ka shkuar në 8.165, numri i të infektuarve në 80.539 dhe i të shëruarve në 10.361.

Nga dita e djeshme deri më sot janë infektuar nga ky virus 6.153 persona, ndërsa janë shëruar 999 qytetarë.

LEXO EDHE:  Foto – Indianët “kurë” të veçantë/ Pijnë urinë lope për të luftuar koronavirusin

LEXO EDHE:  COVID-19 në Shqipëri/ Maliqi: Të izolojmë “Koronavirusin që drejton timonin e qeverisë”

Mbrojtja Civile deklaron se aktualisht 24.753 pacientë ndodhen të shtruar në spital, 3,612 janë në terapi intensive dhe 33.648 janë izoluar në banesa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Shkon në 26 numri i viktimave në Greqi/ 892 të infektuar me Covid-19

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 26 numri i viktimave në Greqi, sipasojë e pandemisë së koronavirusit.

Ndërkaq, numri i të infektuarve ka arritur në 892, ku vetëm në 24 orët e fundit janë konfirmuar 77 raste të reja.

Nga këta, 54 persona janë në terapi intensive.

 

LEXO TE PLOTE

Bota

SHBA akuzon për trafik droge presidentin e Venezuelës/ 15 mln $ për arrestimin e tij

Publikuar

-

Nga

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë akuzuar presidentin e Venezuelës, Nicolas Maduro dhe zyrtarë tjerë të lartë shtetërorë për vepra penale që lidhen me trafikim të drogës.

SHBA po ashtu kanë ofruar 15 milionë dollarë shpërblim për të gjithë ata që ofrojnë informacione që mund të kontribuojnë në arrestimin e Maduros.

Sipas ‘Reuters’, Maduro, një lider socialist i cili tashmë përballet me sanksione amerikane ka qenë shënjestra e një fushate presioni amerikan që synon ta mënjanojë atë nga pushteti.

Aktakuza, një veprim i rrallë amerikan kundër një kreut të një shtëti të huaj shënon një përshkallëzim serioz dhe ndodh në një kohë kur disa zyrtarë të SHBA kanë thënë privatisht se Presidenti Donald Trump është më shumë i irrituar me politikën e tij në Venezuelë. Ai është akuzuar prej kohësh se po udhëheq një regjim të korruptuar dhe brutal, një akuzë të cilën Maduro e ka hedhur poshtë vazhdimisht.

Uashingtoni mbështet liderin e opozitës Juan Guaidó, i cili e shpalli veten president i përkohshëm në vitin e kaluar, por Maduro ka mbetur në pushtet, i mbështetur nga ushtria e tij si dhe i përkrahur nga  Rusia, Kina dhe Kuba.

LEXO EDHE:  Foto – Indianët “kurë” të veçantë/ Pijnë urinë lope për të luftuar koronavirusin

LEXO EDHE:  “Paralizohet” e gjithë Shqipëria/ Të gjitha lokalet, baret dhe restorantet të mbyllur deri në 3 prill

Maduro është akuzuar gjithmonë se ai ka përdorur të ardhurat e trafikut të drogës për të siguruar të ardhurat e humbura nga sektori i naftës, i vënë nën sanksione të rënda amerikane.

“Populli Venezuelas meriton një qeveri transparente, të përgjegjshme dhe përfaqësuese që plotëson nevojat e popullatës – dhe që nuk angazhohet në trafik ilegal të drogës,” tha Departamenti Amerikan i Shtetit.

“Këta njerëz kanë shkelur besimin e publikut duke lehtësuar dërgesat e lëndëve narkotike nga Venezuela, për të cilën kanë përdorur edhe aeroplanë që niseshin nga një bazë ajrore e Venezuelës” – thuhet në deklaratën e Departamentit.

LEXO TE PLOTE