Connect with Us

“Çmendet” moti/ Pranverë me reshje dhe temperatura nën zero

Sociale

“Çmendet” moti/ Pranverë me reshje dhe temperatura nën zero

Publikuar

-

Ditën e sotme moti parashikohet kryesisht i vranët. Reshjet e shiut të vazhdueshme do të nisin që prej orëve të para të 24-orëshit në të gjithë vendin. Në jug me intensitet mesatar e shtrëngata.

Reshjet e dendura të dëborës do të përfshijnë kryesisht juglindjen e vendit që prej orëve të para të ditës së enjte, ndërsa në zonat e tjera malore deri në lartësitë 500 metër reshjet e dëborës do të jenë me intensitet të ulët. Prej orëve të mesditës reshjet humbasin intensitet dhe bëhen të dobëta të karakterit lokal.

Era do të fryjë me drejtim verilindje -juglindje mesatare. Era do të fitojë shpejtësi intensive, e vrullshme përgjatë vijës bregdetare, zonave te ulëta dhe në lugina, duke sjellë det të trazuar.

LEXO EDHE:  Parashikimi i motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Temperaturat parashikohen në:
zonat malore -1 deri në 7°C
zonat e ulëta 3 deri në 16°C
zonat bregdetare 6 deri në 17°C

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Horoskopi i ditës, 26 mars 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Gjate kësaj dite do kaloni me shume çaste romantike me partnerin tuaj dhe do ndiheni mjaft mire ne krahët e tij. Asgjë dhe askush nuk do mund t’ua prishe harmoninë edhe sikur te mundohet. Beqaret me shume gjase do pëlqejnë dike me shtetësi te huaj dhe do bëjnë gjithçka për ta afruar. Ne planin financiar nuk do ju dalin aspak probleme kështu qe mund te jeni te qete.

DEMI 21. prill – 21. maj

Dite e mërzitshme do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Për shume gjera nuk do merreni vesh me partnerin dhe nga ana tjetër asnjeri nuk do hape rruge. Beqaret nuk do e kërkojnë me ngulm dashurinë pasi ndihen mjaft mire edhe ashtu si janë. Perspektivat materiale janë te mira. Shfrytëzojeni rastin për te bere edhe ndonjë investim ne fushat qe ju interesojnë.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Dite e veçante do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do argëtoheni pafund me partnerin dhe do dashuroheni si asnjëherë me pare. Beqaret me mire ta lënë veten te lire dhe te bëjnë atë qe do ndiejnë. Ndonjëherë kështu ndodhin gjerat me te bukura. Financat do mbrohen ne çdo moment nga planetët kështu qe situata nuk do ketë aspak përkeqësime.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Tensioni do mbizotërojë gjate gjithë kohës ne jetën tuaj ne çift. Nuk do merreni vesh për asgjë me atë qe keni ne krah, përkundrazi do jeni te dy palët kokëfortë. Beqaret do kenë shume mundësi për te realizuar takime dhe mund te hedhin hapat e para drejt një lidhjeje serioze. Ne planin financiar situata do jete e mire. Do keni edhe fat, por edhe familjaret do iu japin ndihmese te madhe.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Do dini si ta menaxhoni me se miri kohen sot ju te dashuruarit dhe do i kushtoni kohen e duhur atij qe keni ne krah. Marrëdhënia mes jush ka për te qene e jashtëzakonshme. Beqaret nuk do ndihen ende gati për te hedhur hapa, megjithatë ftesat për takime do i pranojnë. Buxhetin nuk do arrini dot ta mbani nen kontroll kështu qe here pas here mund t’iu lindin probleme.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Kjo dite ndryshe nga sa mund te parashikohet do jete e mbushur me surpriza dhe kënaqësi. Çdo moment do jete i veçantë dhe emocionues. Beqaret do kenë disa takim, por nuk do ndihen ende gati për te bere ndryshime. Ne planin financiar do jeni te kujdesshëm dhe te logjikshëm. Situata do jete e qëndrueshme dhe nuk do keni problem për te kryer shpenzimet e nevojshme.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Dite fantastike do jete kjo e sotmja për te dashuruarit e sidomos për ata qe sapo e kane filluar një lidhje. Shfrytëzojeni çdo sekonde deri ne maksimum. Beqaret do realizojnë takime mjaft interesante, por do presin edhe pak kohe para se te hedhin hapa. Ne planin financiar keni për te pasur probleme serioze nëse nuk e kufizoni veten dhe nëse shmangni huat.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Dite mjaft interesante do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do ndiheni mire ne çdo moment dhe nuk do keni për çfarë te qaheni. Beqaret do enden sa andej këndej duke kërkuar dashurinë e madhe, por ajo ne fakt do jete me afër sesa ata mendojnë. Buxheti do mbetet i mire sepse kohet e fundit keni ditur t’i bëni me kujdes dhe maturi te gjitha shpenzimet.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Marrëdhënia juaj me partnerin ka për te mbetur ende e mire gjate kësaj dite. Do merreni vesh për çdo gjë me te dhe mes jush nuk ka për te pasur konflikte. Beqaret ka rrezik te bien ne dashuri me persona te papërshtatshëm dhe intrigues. Ne planin financiar do keni goxha vështirësi kështu qe sa me pare duhet te merrni masa strikte. Po ja late gjerat kohës nuk do ringriheni dot lehtësisht.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Sot do jeni ne humor te shkëlqyer ju te dashuruarit dhe do bëni edhe gjera te çmendura vetëm qe rutina te mos mbizotërojë asnjë çast. Partneri do mahnitet dhe do iu dashuroje me më shume pasion. Beqaret do preferojnë aventurat kalimtare pa menduar për te ardhmen. Ne planin financiar do jeni shume me te logjikshëm dhe do dini si te veproni qe te mos keni probleme.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Marsi do e beje edhe me te bukur jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite prandaj do përjetoni emocione akoma me te forta. Beqaret nuk duhet te nxitohen për asgjë sepse po bene gabime mund te lëndohen tej mase. Për financat duhet te përkujdeseni akoma me shume se me pare sepse gjendja nuk do jete e mire. Shpenzimet e tejskajshme shmangini dhe dhëniet e huave ndalini.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Ka rrezik qe gjerat te mos shkojnë ashtu si i kishit menduar ju te dashuruarit. Ne disa momente mund te keni edhe debate dhe mosmarrëveshje me partnerin për gjera elementare. Beqaret do dashurohen koke e këmbë me një person qe dikur e kane pasur shok klase. Planetët do e favorizojnë tej mase sektorin e financave prandaj gjendja do vije duke u përmirësuar.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“50 mijë persona mund të kenë qenë në kontakt me COVID-19″/ Mjeku zbulon kur do mposhtet

Publikuar

-

Nga

Mjeku imunolog Genc Sulçebe ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme, teksa po fliste për rastet e konfirmuara me koronavirus në Shqipëri.

Mjeku tha se 50 mijë persona të tjerë në vendin tonë, përveç rasteve të konfirmuara mund të kenë pasur kontakt me virusin.

Sipas tij, personat e infektuar me koronavirus që janë kapur përmes analizave janë vetëm maja e ajsbergut dhe maja e atyre që janë poshtë rastit të kapur me analiza.

“Ne tani në Shqipëri kemi 146 persona që janë zyrtarisht, por mund të kemi të paktën 50 mijë persona të tjerë që kanë pasur kontakt me virusin. Ndaj nëse këto 50 mijë persona nuk izolohen ato mund ta përhapin më tepër virusin. Nuk mund të depistohen 2.8 milionë banorë se është e para e vështirë por dhe joefektive. E vetmja mënyrë them unë është izolimi i njerëzve në barthamën e shtëpisë. Pra ata që janë të prekur apo kanë shenja të mos infektojnë të tjerët që të kemi mundësi të imunizohet popullsia, dhe kjo duhet bërë gradualisht”, u shpreh ai në emisionin “Open”, ndërsa theksoi se kjo pandemi do mbarojë kur mbi 1 miliard persona të jenë të imunizuar nga ky virus./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“4 pacientë në terapi intensive”/ Pipero: Nëse rastet ecin me këto ritme, do duhet spitali COVID 2

Publikuar

-

Nga

Mjeku Pëllumb Pipero ka folur sërish për situatën aktuale dhe ka treguar se aktualisht në terapi intensive ndodhen 4 pacientë.

Në një lidhje në skype me studion e lajmeve të Ora Neës, Pipero tha se nëse rastet e të prekurve do të vijojnë me këto ritme, do të jetë i nevojshëm një spital COVID 2.

“Nëse rastet me koronavirus vijnë me këto ritme atëherë, do të lindë nevoja për të kaluar në skenarin e dytë, për të hapur spitalin COVID 2. Dua të ritheksoj se OBSH nuk ka një protokoll anti-covid, por ka një protokoll simptomatike. Situata e të sëmurëve tanë është shumë dinamike. Ne kemi momentalisht 4 pacientë në terapi intensive. Ndërkohë, eksperience e vendeve të tjera, ka modeluar një protokoll ende të pa miratuar nga institucionet ndërkombëtare, me trajtimin me oksigjeno-terapi. Janë porositur medikamente të tjera. Dua të siguroj të gjithë qytetarët se mjekimi është ai që përdoret edhe në vendet e tjera”, deklaroi mjeku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE