Connect with Us

Anti Covid-19/ Gjashtë udhëzimet e reja të OBSH-së që vlejnë edhe për Shqipërinë

Sociale

Anti Covid-19/ Gjashtë udhëzimet e reja të OBSH-së që vlejnë edhe për Shqipërinë

Publikuar

-

Organizata Botërore e Shëndetësisë përditësoi mbrëmë udhëzimet për vendet e prekura nga Koronavirusi, të cilat Shqipëria është e detyruar t’i zbatojë.

Sipas OBSH-së, masat bllokuese për parandalimin e COVID duhet të vijojnë, por janë lëshuar edhe gjashtë rekomandime të reja për të ndihmuar në frenimin e përhapjes si më poshtë:

Së pari, zgjeroni, trajnoni dhe përgatisni burimet njerëzore të kujdesit shëndetësor dhe shëndetit publik në shërbim të situatës së re të krijuar;

Së dyti, zbatoni një sistem për të gjetur çdo rast të dyshuar në nivel komuniteti;

Së treti, rrisni prodhimin, kapacitetin dhe disponueshmërinë e testimit;

Së katërti, identifikoni, përshtasni dhe pajisni objektet që do të përdorni për të trajtuar dhe për të izoluar pacientët;

LEXO EDHE:  Manastirliu qetëson qytetarët/ Kemi kapacitetet për çdo situatë të përballjes me koronavirusin

Së pesti, zhvilloni një plan dhe proces të qartë për të karantinuar kontaktet;

Së gjashti, përqendroni të gjitha burimet qeveritare për frenimin dhe kontrollin e COVID-19.

OBSH referoi se, kjo është mënyra më e mirë për të frenuar dhe për të ndaluar transmetimin, që kur të hiqen kufizimet, virusi të mos rishfaqet.

Gjëja e fundit është hapja e shkollave dhe bizneseve, pasi nëse virusi nuk kontrollet ato sërish do të rimbyllen.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Situata nga koronavirusi/ Ministria njoftim për shqiptarët që ndodhen në Bullgari

Publikuar

-

Nga

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme informon të gjithë qytetarët shqiptarë që ndodhen në Bullgari, se autoritetet bullgare për Migracionin kanë vendosur që afati i lejeve të qëndrimit afatshkurtër dhe afatgjatë për shtetasit e huaj, të cilat skadojnë gjatë periudhës së gjendjes së jashtëzakonshme, të zgjatet me 6 muaj.

Shtetasit shqiptarë, që kanë një leje qëndrimi drejt mbarimit të afatit përfitojnë zgjatjen prej 6 muajsh të lejes. Shtetasit shqiptarë mund të paraqesin dokumentacionin e nevojshëm për rinovimin e lejes së qëndrimit deri në 14 ditë pas përfundimit të gjendjes së jashtëzakonshme.

Gjithashtu, shtetasit shqiptarë, të cilët do të tejkalojnë afatin 3 mujor gjatë kësaj periudhe duhet të paraqiten pranë Drejtorisë së Migracionit, për të zgjatur qëndrimin e tyre.

LEXO EDHE:  Përhapja e koronavirusit në Shqipëri/ Meta takon Drejtorin e Zyrës së OBSH në Tiranë

LEXO EDHE:  Panariti ngre shqetësimin/ A janë dërguar për “kontroll vërtetues” pranë OBSH analizat tona për COVID–19?

Në rastet e nevojës për asistencë, MEPJ udhëzon qytetarët shqiptarë të kontaktojnë në numrin e emergjencës së Përfaqësisë së Republikës së Shqipërisë në Sofje +359 894 311 493 ose në adresën e e-mail [email protected]

LEXO TE PLOTE

Sociale

Video-“Skandali me ndihmat/ Qytetarëve në çadër u dërgohen ushqimet me thasë mbeturinash”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeminstri Sali Berisha ka publikuar mesazhin e një qytetari që ndodhet ende në çadër pas tërmetit të 26 nëntorit.

Sipas qytetarit të njësisë administrative Milot, ndihmat nga qeveria i kanë shkuar me qese mbeturinash.

Ai rrëfen se ushqimet ne total jan një cola, nje sprite, 2 pako miell,1 oriz, 1 makarona, 2 krip edhe 1 molto.

Zoti Berisha jam një qytetar i njësisë administrative Milot dua te denancoj vjedhjen e hapur të ndihmave që kanë ardhur për të pastrehurit në cadra, që jemi të mbyllyr në karantine me keqardhje dua të denancoj propaganden qeveritare kundrejt realitetit që marrim , ne media dalin ushtarake duke mbushur kuti të plota ndërsa njesia administative Milot i shpërndan me thaës mbeturinash dhe ushqimet ne total jan ni cola ,nje sprite ,2 miell 1 oriz 1 makarona 2 krip edhe 1 molto këtë qe po te nis e deklaroj me përgjegjësi të plotë ligjore që s’kam marrë asgjë”, shkran qytetari në inbox-in e Berishës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Jemi në ditët më intensive të betejës”/ Sociologu këshilla qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Ekspertë të shëndetit public vijonë të japin këshilla të vlefshme për qytetarët, sesi t’ja dalim të mposhtim virusin Covid 19, i cili ka pasoja të paparashikuara.

Sociologu Gëzim Tushe, në një lidhje direkte për Report Tv, tha se jemi në ditët më intensive të betejës ndaj koronavirusit, por shtoi se kjo “luftë” do disiplinë për të shmangur pasojat e rënda.

“Jemi në ditët më intensive të betejës sonë kombëtare por edhe më gjerë me Covid-19, me një virus dinak, të tmerrshëm, me pasoja të paparashikuara. E rëndësishme është që jemi bashkë, të përgatitur për tu ndeshur me këtë të keqe.”-tha Tushe.

Duke besuar se me disiplinë do të dalim nga kjo situatë pa pasoja të rënda, sociologu thotë se mbyllja në shtëpi nuk është shkelje e të drejtave të njeriut, por një izolim i shëndetshëm dhe kusht i nevojshëm.

LEXO EDHE:  OBSH: Përhapja e koronavirusit tejet shqetësuese, por jo pandemi

LEXO EDHE:  Manastirliu qetëson qytetarët/ Kemi kapacitetet për çdo situatë të përballjes me koronavirusin

Për të familja është Institucioni më i sigurt në planet dhe i shikon pozitive ditët e karantinimit, pasi sipas tij po forcon akoma dhe më tepër marredhëniet familjare.

LEXO TE PLOTE