Connect with Us

Video-Italia nuk gjen qetësi/ Stuhia e fuqishme përmbyt rrugë e autostrada

Bota

Video-Italia nuk gjen qetësi/ Stuhia e fuqishme përmbyt rrugë e autostrada

Publikuar

-

Ndërsa e gjithë Italia është gjunjëzuar nga koronavirusi, një stuhi e fuqishme ka goditur mbrëmjen e sonte jugun e vendit.

Në Siçili dhe Katania reshjet e dendura të shiut kanë shkaktuar përmbytje të shumta në rrugë por edhe autostrada mes zonës së Sirakuzës dhe Katanias.

Disa rrugë të tjera rrezikojnë të përmbyten, teksa nivelet e disa lumenjve në këtë zonë janë në pikën kritike.

LEXO EDHE:  Video/ Arrestohen 5 shqiptarë të lidhur me familjen Çapja, u kapën me drogë në Itali

Në Katania, një vetëtimë goditi Kishën e Shën Vitus, duke bërë që të shpërthejë në flakë.

Ekipi i zjarrfikësve ndërhyri mënjëherë duke izoluar flakët, ndërsa banorët e zonës kanë filmuar ngjarjen dramatike./CNA.al

#cms | ++ #FULMINE colpisce la chiesa di San Vito a Mascalucia (CT). Segnalate fiamme. ++

Gepostet von CMS – Centro Meteorologico Siciliano – ODV am Mittwoch, 25. März 2020

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Vetëm 51 ditë në pushtet/ Rrëzohet qeveria Kurti në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Qeveria e Albin Kurtit është rrëzuar mbrëmjen e sotme nga Parlamenti.

Mësohet se mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti u votua me 82 vota pro, 32 kundër dhe 1 abstenim.

Kjo qeveria kishte vetëm 51 ditë në pushtet dhe cilësohet si qeveria më jetëshkurtër që ka drejtuar ndonjëherë shtetin e Kosovës.

Mocioni që u votua mbrëmjen e sotme u nis nga Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila kishte nënshkruar një marrëveshje me Albin Kurtin për krijimin e qeverisë.

LEXO EDHE:  Video/ Arrestohen 5 shqiptarë të lidhur me familjen Çapja, u kapën me drogë në Itali

LEXO EDHE:  'Shiu’ i merimangave në Australi

Por shkarkimi i papritur i ministrit të Punëve të Brendshme Agim Veliu, shkaktoi konflikte mes dy aleatëve dhe dërgoi në prishjen e koalicionit nga ana e LDK-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kërkesa e papritur/ Nëse infektohen deputetët, të mos u vihen respiratorët

Publikuar

-

Nga

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Fatmire Kollçaku tha se është në ankth si epidemiologe, duke parë situatën me përhapjen e Covid-19.

Ajo është shprehur e revoltuar për mbajtjen e seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës pasi nuk ka siguri.

Në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës për votimin e mocionit të iniciuar nga LDK për rrëzimin e Qeverisë Kurti, ajo tha se në sallën ku po mbahen punimet nuk ekzistojnë kushte për tubim në kohën e pandemisë.

Kollçaku: Nëse infektohen deputetët, të mos u vihen respiratorë

“Ky mesazh që shkon nga kjo sallë është turpi. Unë kam thënë sot pa ardhur, pas pak fillon seanca e turpit dhe qëndroj prapa saj. Sot e kam postuar një video-spot, BBC që e ka jap të njerëzve që punojnë në kujdesin intensiv qendror, dhe i ftoj të gjithë ata që asnjë deputet nëse do të infektohej mos t’ia qesin respiratorin, sepse ne nuk jemi mbi ligjin, a po mendoni që jemi me imunitet politik e jemi edhe me imunitet karshi sëmundjeve, apo si deri tani gjithë politik-bërësit kanë qenë mbi ligjin, mbi shtetin, kurrgjë nuk ka vlejte, do të thotë edhe në kohë të pandemisë ne jemi mbi ligjin”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Tiranë/ I dënuar nga Gjykata Italiane, arrestohet me qëllim ekstradimi

LEXO EDHE:  Rëndohet bilanci në Itali/ Shkon në 1016 numri i viktimave, 12839 të infektuar

Nënkryetarja e Lëvizjes Vetëvendosje tha se dezinfektuesi nuk ka efekt qind për qind në foltoren ku paraqiten deputetët për fjalim.

Kollçaku: Jam në ankth

“Si politikane nuk do të bëj panik, si epidemiologe po jam në ankth, sepse jo sot, por po e ritheksoj këtu nuk ka pasur kushte për tubim si ky, për format si ky, ne nuk kemi kërkuar pezullimin e punës së Kuvendit të Republikës së Kosovës, në asnjë rrethanë, por formate të tjera në distancë, me kushte. A po mendon dikush që kjo foltore që dezinfektohet brenda një minute, dezinfektuesi arrin efektin e vet a? Ju po mashtroheni!”, tha ajo./KosovaPress

LEXO TE PLOTE

Bota

Shifrat e Universitetit Amerikan/ Ja sa viktima ka shkaktuar Covid 19 në botë, ku renditet Shqipëria

Publikuar

-

Nga

Sipas të dhënave zyrtare nga universitetit mjekësor John Hokins, Covid-19 ka prekur 454,398 persona dhe ka shkaktuar 20,550 viktima në të gjithë botën.

Sipas të dhënave zyrtare numrin më të madh të viktimave e ka Italia me 7,503 të vdekur nga 74,386 të prekur. Më pas vjen Spanja 3,434 viktima dhe Kina me 3,163 jetë të humbura. Një shifër mjaft e lartë kjo në raportin persona të prekur jetë të humbura. Në këtë raport vendin e parë e mban Italia ndërsa Kina dhe vendet e tjera e kanë raportin shumë herë më të ulët.

Aktualisht Gjermania ka 37,066 të prekur dhe 205 vikitima, Franca 22,654 të prekur dhe 1,100 vdekje, ndërsa Britania e Madhe 8,365 të prekur dhe 435 viktima.

Shqipëria në krahasim me vendet e tjera, ende ka një raport të ulët të prekurish prej 104 personash , 4 jetë të humbura dhe 5 të shëruar.

Të dhënat e universitetit amerikan sipas vendeve i gjeni më poshtë:

7,503  Italy

3,434  Spain

3,163  Hubei China

2,077  Iran

1,100  France

435  United Kingdom

356  Netherlands

205  Germany

192  New York City New York US

178  Belgium

153  Switzerland

126  Korea, South

94  King Washington US

58  Indonesia

53  Unassigned New York US

47  Brazil

45  Japan

44  Sweden

44  Turkey

43  Portugal

38  Philippines

37  Orleans Louisiana US

34  Denmark

30  Austria

29  Iraq

28  Ecuador

26  Unassigned New Jersey US

23  Unassigned Georgia US

22  Henan China

22  Greece

21  Algeria

21  Egypt

21  San Marino

20  Malaysia

17  Suffolk New York US

16  Santa Clara California US

16  Snohomish Washington US

14  Norway

14  Poland

14  Romania

13  British Columbia Canada

13  Heilongjiang China

13  Wayne Michigan US

11  Los Angeles California US

10  Diamond Princess

10  Dominican Republic

10  Hungary

10  India

9  Peru

9  Cook Illinois US

9  Unassigned Massachusetts US

9  Nassau New York US

8  Argentina

8  Beijing China

8  Guangdong China

8  Luxembourg

8  Pakistan

8  Panama

7  New South Wales Australia

7  Ontario Canada

7  Shandong China

7  Ireland

7  Fairfield Connecticut US

7  Jefferson Louisiana US

6  Anhui China

6  Chongqing China

6  Hainan China

6  Hebei China

6  Czechia

6  Morocco

6  Riverside California US

6  Dougherty Georgia US

6  Marion Indiana US

6  Clark Nevada US

6  Bergen New Jersey US

6  Dallas Texas US

5  Albania

5  Bangladesh

5  Shanghai China

5  Israel

5  Mexico

5  Slovenia

5  Tunisia

5  San Mateo California US

5  Rockland Neë York US

4  Bahrain

4  Burkina Faso

4  Quebec Canada

4  Hong Kong China

4  Hunan China

4  Lebanon

4  Lithuania

4  Serbia

4  Thailand

4  Ukraine

4  Sacramento California US

4  El Paso Colorado US

4  Unassigned Illinois US

4  Oakland Michigan US

LEXO EDHE:  Video/ Arrestohen 5 shqiptarë të lidhur me familjen Çapja, u kapën me drogë në Itali

LEXO EDHE:  Tiranë/ I dënuar nga Gjykata Italiane, arrestohet me qëllim ekstradimi

4  Essex New Jersey US

4  Chittenden Vermont US

4  Clark Washington US

3  Bosnia and Herzegovina

3  Bulgaria

3  Chile

3  Shaanxi China

3  Sichuan China

3  Tianjin China

3  Xinjiang China

3  Colombia

3  Cyprus

3  Finland

3  Ghana

3  North Macedonia

3  Paraguay

3  Unassigned Colorado US

3  Tolland Connecticut US

3  Broward Florida US

3  Duval Florida US

3  Lee Florida US

3  Palm Beach Florida US

3  Johnson Indiana US

3  East Baton Rouge Louisiana US

3  Macomb Michigan US

3  Washtenaw Michigan US

3  Greene Missouri US

3  Monmouth New Jersey US

3  Monroe New York US

3  Benton Ëashington US

3  Milwaukee Wisconsin US

2  Afghanistan

2  Azerbaijan

2  Alberta Canada

2  Gansu China

2  Guangxi China

2  Guizhou China

2  Liaoning China

2  Yunnan China

2  Congo (Kinshasa)

2  Costa Rica

2  Iceland

2  Mauritius

2  Saudi Arabia

2  Singapore

2  Taiwan

2  United Arab Emirates

2  Maricopa Arizona US

2  Unassigned Arizona US

2  Alameda California US

2  San Diego California US

2  San Joaquin California US

2  Weld Colorado US

2  Hartford Connecticut US

2  District of Columbia District of Columbia US

2  Clay Florida US

2  Orange Florida US

2  Sarasota Florida US

2  Cobb Georgia US

2  Fulton Georgia US

2  St. John the Baptist Louisiana US

2  Prince George’s Maryland US

2  Cuyahoga Ohio US

2  Franklin Ohio US

2  Unassigned Oklahoma US

2  Multnomah Oregon US

2  Washington Oregon US

2  Allegheny Pennsylvania US

2  Delaëare Pennsylvania US

2  Northampton Pennsylvania US

2  Puerto Rico US

2  Florence South Carolina US

2  Davidson Tennessee US

2  Bexar Texas US

2  Unassigned Vermont US

2  Henrico Virginia US

2  James City Virginia US

2  Whatcom Washington US

1  Andorra

1  Western Australia Australia

1   Cabo Verde

1   Cameroon

1  Diamond Princess Canada

1  Fujian China

1  Inner Mongolia China

1  Jiangxi China

1  Jilin China

1  Zhejiang China

1  Croatia

1  Cuba

1  Estonia

1  Guadeloupe France

1  Martinique France

1  Gabon

1  Gambia

1  Guatemala

1  Guyana

1  Jamaica

1  Moldova

1  Montenegro

1  Curacao Netherlands

1  Niger

1  Nigeria

1  Russia

1  Sudan

1  Cayman Islands United Kingdom

1  Coconino Arizona US

1  Pima Arizona US

1  Cleburne Arkansas US

1  Unassigned Arkansas US

1  Contra Costa California US

1  Monterey California US

1  Orange California US

1  Placer California US

1  San Benito California US

1  San Bernardino California US

1  San Francisco California US

1  Sonoma California US

1  Ventura California US

1  Yolo California US

1  Crowley Colorado US

1  Eagle Colorado US

1  Leon Florida US

1  Manatee Florida US

1  Pinellas Florida US

1  Santa Rosa Florida US

1  St. Johns Florida US

1  Bartow Georgia US

1  Early Georgia US

1  Fayette Georgia US

1  Floyd Georgia US

1  Gwinnett Georgia US

1  Grand Princess US

1  Guam US

1  Honolulu Hawaii US

1  McLean Illinois US

1  Sangamon Illinois US

1  Will Illinois US

1  Allen Indiana US

1  Delaware Indiana US

1  Hancock Indiana US

1  Howard Indiana US

1  Scott Indiana US

1  Dubuque Ioëa US

1  Johnson Kansas US

1  Wyandotte Kansas US

1  Anderson Kentucky US

1  Bourbon Kentucky US

1  Fayette Kentucky US

1  Jefferson Kentucky US

1  Ascension Louisiana US/ CNA.al

LEXO TE PLOTE