Connect with Us

Vendi në ‘luftë’ me koronavirusin!/ Meta tregon nga i buron qetësia

Politikë

Vendi në ‘luftë’ me koronavirusin!/ Meta tregon nga i buron qetësia

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta në një lidhje me emisionin “Real Story”, ku po diskutohet situata nga koronavirusi, është pyetut dhe se nga i buron kjo qetësi ndërsa vendi ndodhet në një kohë krize.

Meta tha se qetësia i buron nga eksperienca e krizën humanitare gjatë luftës në Kosovë, duke i theuar se në këtë situatë është në dorën e qytetarëve të na ndihmojnë për ta përballuar me efikasitet.

Qetësia ime në pamje në menaxhimin e kësaj krize buron nga eksperienca ime në atë kohë e krizës humanitare të Kosovës kur kishim garanci nga UNHCR prej gati një viti se ishin marrë të gjitha masat dhe kur kriza shpërtheu në Kukës kishte vetëm 2 mijë dyshekë UNHCR për përballimin e kësaj krize dhe qeveria ishte pas 1997 dhe nuk kishte mundësitë që ka sot. Megjithatë krizën e përballoi solidariteti dhe përgjegjshmëria e popullit së pari të Kukësit, Tropojës, e gjithë popullit shqiptar.

Bota na ka ndihmuar 40 e ca ditë pasi u ngritën avionët për t’i dhënë fund gjenocidit sepse ishin bllokuar të gjitha korridoret ajrore. Për 40 e ca ditë 50 ditë krizën e ka përballuar populli i Kukësit.

LEXO EDHE:  A po grisin brekët e Shukriut “Koalicionin e Narit”?

I apeloj gjithë qytetarëve, është në dorën e tyre të na ndihmojnë të gjithëve për ta përballuar me efikasitet këtë situatë. Infrastruktura po fuqizohet. Janë porositur pajisje, tamponë dhe kemi marrë gjithë sigurimet që do të vijnë në kohën e duhur. Ka shumë rëndësi përgjegjshmëria e qytetarëve, solidariteti i tyre me mjekët e infermierët. Dhe ne do ta menaxhojmë këtë sepse jemi një vend i vogël por i përgjegjshëm në të tilla raste.”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama merr një për një qytetarët denoncues/ Telefonata e papritur i ndërpret bisedën: Bonjour Mr. President…

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka telefonuar mbrëmjen e sotme një për një qytetarët që kanë bërë denoncime në portalin e vënë në dispozicion për situatën aktuale të Shqipëriaqëduam.al.

Rama i ka pyetur qytetarët për sqetësimet e tyre dhe i ka premtuar se do t’i japë zgjidhje çdo situate, por gjatë një bisede një telefonatë e papritur e ka ndërprerë.

Kreu i qeverisë ka ndërprerë bisedën me qytetaren dhe u përgjigj “Bonjour Mr. President”. Pas një shkëputje, kryeministri i tregoi qytetares se ai që e ndërpreu ishte Presidenti i Këshillit Europian.

LEXO EDHE:  Gjermania para një recesioni?/ Ç’mendojnë ekonomistët

LEXO EDHE:  “Meta merr pjesë në seancën e dhurimit të gjakut/ “Lumturi është më mirë të japësh, sesa të marrësh”

“Ishte një telefonatë me Presidentin e Këshillit Europian. Se dija çfarë ore ishte telefonata dhe po i bëj të dyja gjërat njëkohsësisht”, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta flet për situatën aktuale/ Zbulon arsyen pse ftoi Bashën në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka zbuluar detaje nga mbledhja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare për situatën aktuale të krijuar nga koronavirusi dhe tregoi se përse e kishte ftuar edhe kryetarin e opozitës Lulzim Bashën.

“Kjo mbledhje synonte realizimin e një vlerësimi për situatën dhe për përmirësimin e mekanizmit reagues, me qëllim minimizimin e pasojave për qytetarët dhe të gjitha efektet në ekonominë kombëtare, familjare dhe të drejtat e çdo qytetari. Kjo ishte arsyeja pse ishte i ftuar edhe kreu i PD, Lulzim Basha për të shfaqur edhe ai pikpamjet e tij dhe të opozitës për të dhënë sugjerimet dhe për të bashkërenduar punën”, tha Meta në Euro News.

Kreu i Shtetit deklaroi se të gjithë duhet të bëjnë përpjekjet e tyre, që nga qeveria që ka përgjegjësitë më të mëdha, përfshirë Bankën e Shqipërisë dhe opozitën. ai rrrëfeu se opozita është e përfshirë me idetë, qoftë dhe kritikat.

Sipas tij, qëllimi është për të inkurajuar energji pozitive dhe për të dhënë mesazhe bashkëpunimi dhe optimizmi tek qytetarët.

LEXO EDHE:  Kapja e Gjykatës Kushtetuese/ Meta “i ankohet” djalit të Xhorxh Soros

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Sa kohë do të duhet për të kuptuar nëse masat kufizuese funksionojnë?

“Duke i ndërgjegjësuar të gjithë shqiptarët se secili prej tyre e ka për detyrë të japë kontributin e vet në këtë betejë, të dëgjojnë dhe të zbatojnë mesazhet dhe këshillat e autoriteteve. Jo vetëm të mos dalin në rrugë, por edhe brenda familjes, pasi bëhet fjalë për të mbrojtur shëndetin e tij dhe familjes dhe ekonominë tonë kombëtare dhe familjare”, tha ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Murrizi tallet keq me Këshillin e Sigurimit të Metës

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta mblodhi sot Këshillin e Sigurisë Kombëtare i cili u zhvillua online për të diskutuar rreth situatës së krijuar nga koronavirusi.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe deputeti i opozitës parlamentar, Myslim Murrizi.

Duke e konsideruar si një show të radhës, Murrizi shkrua se kanë 30 vjet që mblidhen në tavolinë fizikisht por vetëm janë tallur me shqiptarët.

Gjithashtu, Murrizi ironizon dhe planin e masave të qeverisë për parandalimin e përhapjes së covid-19, duke shkruar “Ky varianti qe te shtune e te djele ne izolim total dhe nga e hena gjer te premten bredhje tufa tufa ne çdo lokal, nuk e di se ku eshte kopjuar ose cili protokoll e ka?”

“MBLEDHJET ONLINE SHOU I RADHES I TE NJENJTEVE AKTORE TE TEATRIT TE PESHTIRE POLITIK

Keta kane 30 vjet qe mblidhen ne tavoline e fizikisht dhe vetem jane tallur e kane VJEDHUR SHQIPTARET

Tani duke qene larg njeri tjetrit dhe e shohin me ekran” besoj” qe do ta rregullojne

KESHILLI I SIGURISE KOMBETARE ME KUSHTETUTE, ESHTE SI BASHKIMET PROFESIONALE DIKUR

Neni 168 i Kushtetutes pika 3 shprehet qarte se :

Keshilli i Sigurise Kombetare eshte organ keshillues i Presidentit te Republikes

Pra njelloj siç nje President tjeter emertoi nje strukture me “ veterane pensioniste” dhe i quajti “ keshilli i te urteve”

Por ndryshimi eshte se
“ keshilli i te urteve” nuk eshte cituar ne asnje nen te Kushtetutes

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Sa kohë do të duhet për të kuptuar nëse masat kufizuese funksionojnë?

LEXO EDHE:  “Meta merr pjesë në seancën e dhurimit të gjakut/ “Lumturi është më mirë të japësh, sesa të marrësh”

Ndersa Keshilli i jo te urteve por i hajduteve me emrin keshill i sigurise Kombetare, eshte sanksionuar ne Kushtetute( neni 168 pika 3)

Tani se çfare keshillash mund ti japin Presidentit per Pandemine dhe virusin convid-19 keta “ baballare” te MJEKESISE nuk besoj se ka Shqiptare ta dije

Por edhe se çfare keshille ,keshillimore pret Presidenti nga keta 9 politikan ku asnjeri nuk eshte MJEK, vetem Presidenti mund ta dije.

1 ka mbaruar per gjuhe,1 ka mbaruar anglisht, 1 ka mbaruar ekonomik,1 ka mbaruar shkenca politike,1 ka mbaruar per kimi, 1 ka mbaruar juridikun, 1 ka mbaruar oficer dhe Rama me Bashen me shkolle te mesme se njeri ka mare diplome per zhgarravina, tjetri pas 12 viteve por “anonime”si jurist-perkthyes dhe te dy vijne me katapult nga emigrant ne France e Hollandene ne“ lidera”per Shqiptaret

Nje gje nuk kam arritur ta kuptoj fare fare dhe ishalla mar ndonje shpjegim nga keshilli keshillimor i Presidentit

Ky varianti qe: te shtune e te djele ne izolim TOTALdhe nga e hena gjer te premten bredhje tufa tufa ne çdo lokal, nuk e di se ku eshte kopjuar ose cili protokoll e ka????????

 

LEXO TE PLOTE