Connect with Us

Universiteti Amerikan publikon shifrat/ Ja sa njerëz e kanë fituar betejën me COVID-19 në botë

Bota

Universiteti Amerikan publikon shifrat/ Ja sa njerëz e kanë fituar betejën me COVID-19 në botë

Publikuar

-

Sipas të dhënave zyrtare nga Universitetit Mjekësor John Hokins Covid ka prekur 454,398 mijë persona deri në mbrëmjen e sotme ku 113,045 mijë njerëz e kanë fituar betejën me Covid 19 pra rreth 1/3 e të prekurve.

Covid ka shkaktuar 20,550 viktima në të gjithë botën, por shifrat flasin se shumë jetë kanë shpëtuar dhe dhjetra mijë njerëz janë rikuperuar.

Në krye të vendeve me jetë të shpëtuara është Kina me gati 73,773 nga 81,661 të prekur.

Irani ka mundur të shpëtojë 9,625 jetë nga 27,017 të prekur dhe Italia 9,362 jetë të shpëtuara nga 74,386 të prekur.

Të dhënat sipas vendeve i gjeni më poshtë:

60,811-Hubei China

9,625 – Iran

9,362 – Italy

5,367 -Spain

3,730 -Korea, South

3,547 – Germany

3,281 – France

1,336-Guangdong China

1,250 -Henan China

1,221 -Zhejiang China

1,014 -Hunan China

984-Anhui China

934 -Jiangxi China

752 -Shandong China

631-Jiangsu China

587 -Diamond Princess

570 -Chongqing China

547 –Belgium

536 -Sichuan China

468 -Heilongjiang China

403 -Beijing China

354 -Recovered US

330 -Shanghai China

310-Hebei China

310 – Japan

295 -Fujian China

250 -Guangxi China

240 -Shaanxi China

199 – Malaysia

177 – Bahrain

172 -Yunnan China

168 -Hainan China

160- Singapore

144 -Guizhou China

135 -United Kingdom

133 -Shanxi China

133-Tianjin China

131 – Switzerland

124 -Liaoning China

119 -Gansu China

110-Canada

103 – Iraq

102 -Hong Kong China

97 -Victoria Australia

93 -Egypt

92 -Jilin China

86 -Romania

75 -Ningxia China

74-Inner Mongolia China

73 -Xinjiang China

LEXO EDHE:  Matematika e Covid-19/ Një busull për t’u orientuar në këto orë dramatike, nga shkenca e epidemive

70 – Thailand

65 – Algeria

58 – Israel

56 -Iceland

52 -Argentina

52 – United Arab Emirates

43 – Kuwait

42 – India

41 -Qatar

38 -Faroe Islands Denmark

36 -Greece

31 – Indonesia

29 -Belarus

29 – Russia

29 – Saudi Arabia

29 -Taiwan*

26 – Philippines

26 -Turkey

22 -Chile

22 – Croatia

22 – New Zealand

22 – Portugal

21 -Hungary

21 – Pakistan

18 -Qinghai China

17 – Albania

17 – Oman

17 -Vietnam

16 – Armenia

16 – Sweden

15 -Serbia

15 – Venezuela

12 – South Africa

10 -Azerbaijan

10 -Cambodia

10-Macau China

10 -Czechia

10 – Finland

10 – Georgia

10 – Slovenia

9 -Austria

9 -Senegal

8 -Queensland Australia

8 – Estonia

8 – Lebanon

8 – Maldives

7 – Bangladesh

7 – Burkina Faso

7 – Morocco

7 – Slovakia

6 -South Australia Australia

6 -Colombia

6 -French Guiana France

6 -Luxembourg

6 -Norway

5 – Ireland

5 -Gibraltar United Kingdom

4 -New South Wales Australia

4 – Bulgaria

4 – Guatemala

4 – Mexico

4 – San Marino

3 -Tasmania Australia

3 – Cyprus

3 – Dominican Republic

3 – Ecuador

3 -Netherlands

3 – Sri Lanka

2 – Afghanistan

2 – Bosnia and Herzegovina

2 – Brazil

2 – Brunei

2 -Cameroon

2 -Costa Rica

2 – Cote d’Ivoire

2 -Greenland Denmark

2 – Jamaica

2 – Malta

2 – Moldova

2 – Namibia

2 – Nigeria

2 – Poland

2 – Tunisia

1 – Andorra

1 -Western Australia Australia

1 -Bahamas

1 -Tibet China

1 – Cuba

1 – Denmark

1 -Reunion France

1 – Jordan

1 – Kenya

1 – Latvia

1 – Lithuania

1 – Monaco

1 – Nepal

1 -Aruba Netherlands

1 -North Macedonia

1 – Panama

1 – Peru

1 -Togo

1-Ukraine

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Takoi mjekun e infektuar/ Merkel rezulton negative edhe në testin e dytë për koronavirus

Publikuar

-

Nga

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka rezultuar negative edhe në analizën e dytë për COVID-19.

Lajmin e konfirmoi zëdhënësi i saj, Steffen Seibert, megjithatë ajo do të vazhdojë të qëndrojë në karantinë.

Kancelarja gjermane hyri në karantinë të dielën e kaluar për shkak të kontaktit me një mjek i cili rezultoi pozitiv me koronavirus.

Seibert theksoi se Merkel do të vazhdojë të kryejë detyrat e saj zyrtare gjatë qëndrimit në shtëpi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Shtohen rastet me koronavirus në SHBA/ Nju Jork mban numrin më të lartë

Publikuar

-

Nga

Në SHBA, numri i të prekurve me koronavirus e ka kaluar shifrën 55 mijë, me më shumë se 800 të vdekur. Vetëm qyteti i Nju Jorkut numëron rreth një të tretën e të gjitha rasteve të konfirmuara me COVID-19. Zyrtarët kanë bërë thirrje që çdo person që ka udhëtuar në Nju Jork të vetizolohet. Presidenti Donald Trump, tha gjatë një interviste në Fox News se ai “do të donte që në më pak se tre javë, vendi të jetë gati për t’iu rikthyer punës, por zyrtarë të tjerë nuk janë dakord.

Ndërsa Organizata Botërore e Shëndetit thotë se Shtetet e Bashkuara mund të bëhen epiqendra globale e pandemisë së koronavirusit, qyteti i Nju Jorkut po mban peshën më të rëndë. Kryetari i Bashkisë Bill de Blasio thotë se në fakt vetë qyteti është “qendra” e pandemisë në SHBA:

“Nuk dua që ne të jemi epiqendra por ne jemi epiqendra e kësaj krize në vendin tonë.”

Ndërkohë disa banorë të Nju Jorkut ende i shikon në Parkun Qendror duke shijuar ditët e hershme të pranverës.

“Nuk është se jam e shqetësuar. Në fakt unë vetë po bëj diçka. Po u bëj thirrje të gjithë anëtarëve të familjes sime që të qëndrojnë në shtëpi. Nëna ime është 80 vjeç dhe ne e duam shumë. Prandaj i lutem të gjithëve të qëndrojnë në shtëpi,” thotë Grace Sardell, e cila kishte nxjerrë qenin për shëtitje.

Megjithëse në park ka njerëz, ata duket se respektojnë rregullat e distancimit social, duke bërë aktivitete të tilla si vrapim apo ngarje biçiklete.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se njëra nga dy anijet spitalore të Marinës do të dislokohet në brigjet e Nju Jorkut për t’u ardhur në ndihmë të prekurve. Tjetra do të dërgohet në Los Angeles. Presidenti Donald Trump thotë se anijet po përgatiten me shpejtësi.

LEXO EDHE:  Publikohen shifrat zyrtare/ Ja bilanci i dëmeve nga tërmeti, zonat më problematike

LEXO EDHE:  "Është rritur numri i të infektuarve në moshë të re"/ Edvin Prifti flet me shifra

Gjatë një interviste të martën në Fox News, ai tha se “do të donte që vendi t’i rikthehej punës përpara festës së Pashkëve”, që janë më pak se tre javë larg. Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut, De Blasio, nuk është dakord.

“Duhet ta them hapur se ne nuk presim që kjo të kalojë shpejt. Kam pasur disa biseda këtë javë me Presidentin Trump dhe sigurisht e respektoj postin e tij… Por megjithë respektin, nuk jam dakord kur ai thotë se nuk duhen muaj që kriza të kalojë”, tha zoti De Blasio.

Ndërkaq në Pentagon, Gjeneral Mark Milley, kreu i shtatmadhorisë amerikane tha gjithashtu se pandemia e koronavirusit mund të zgjasë tre muaj dhe se çrregullimet në mënyrën e punës dhe të jetesës mund të vazhdojnë deri në korrik.

Edhe Sekretari i Mbrojtjes Mark Esper tha se gjendja me koronavirusion do të kapërcehet “në një periudhë muajsh”.

Të dy ata thanë se e bazonin vlerësimin e tyre tek “një shumëllojshmëri modelesh” që lidheshin me periudhën e përhapjes së virusit në vendet e tjera./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rritet numri i të prekurve nga koronavirusi në Kosovë/ Konfirmohen 8 raste të reja

Publikuar

-

Nga

Është rritur bilanci i personave të infektuar me Koronavirus në Kosovë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, njoftoi pak monuta më parë se sot janë konfirmuar dhe 8 raste të reja.

“Sot me 25.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar tridhjetë e katër (34) mostra të marra të rasteve të hospitalizuara në Klinikën Infektive dhe nga terreni. Nga këto mostra të marra për testim në virusin SARS-CoV, tetë (8) prej prej tyre kanë rezultuar pozitivë”, shkruhet në njoftim.

LEXO EDHE:  Publikohen shifrat zyrtare/ Ja bilanci i dëmeve nga tërmeti, zonat më problematike

LEXO EDHE:  "Po ushqehemi me të ardhura kriminale"/ Eksperti i ekonomisë ngre alarmin

Sipas institutit, rastet e konfirmuara pozitive janë raste kontakti prej të cilëve 4 raste janë me vendbanim në fshatin Domanek- Malishevë, 3 raste me vendbanim në Prishtinë dhe 1 rast me vendbanim në fshatin Studime e ulët-Vushtrri. Në total numri i personave të prekur nga COVID-19 është 71.

LEXO TE PLOTE