Connect with Us

Ultimatumi për pagesën e dritave/ PD-Ramës: Mos harxho paratë për tendera korruptiv

Politikë

Ultimatumi për pagesën e dritave/ PD-Ramës: Mos harxho paratë për tendera korruptiv

Publikuar

-

selia e partise demokratike tirane

Pas deklaratës së sotme të kryeministrit Edi Rama, i cili paralajmëroi qytetarët se dritat duhet të paguhen një më një, ndryshe u priten, ka ardhur dhe reagimi nga Partia Demokratike.

Në një reagim ne rrjetet sociale, ish deputetja Oriola Pampuri shprehet se kryeministri Rama harxhon para në koncesione, ndërsa rëndon cdo ditë e më shumë gjendjen e më të pamundurve.

Ndërsa i kujton këtij të fundit se pas shpalljes së gjendjes së fatkeqësisë, e ka për detyrë të ndihmojë familjet në nevojë dhe jo vetëm në një situatë të tillë.

“Edi Rama i vendos njerëzit në pamundësi ekonomike mes dy zgjrdhjeve: të paguajnë energjinë elektrike ose të vdesin në të ftohtë dhe nga uria.

LEXO EDHE:  Foto-Ajo që nuk u pa sot nga parlamenti/ Ministrat “kokë më kokë”, çfarë e shqetëson Ramën ?

Pas shpalljes së gjendjes së fatkeqësisë natyrore, të gjithë qytetarët në pamundësi ekonomike janë të mbrojtur nga Kushtetuta dhe ligji!

Kushtetuta dhe ligji e thonë qartë: Qeveria e ka DETYRIM LIGJOR të ndihmojë më të varfërit me gjithçka ka në dorë!

Është e pafalshme kur paguan në 1 ditë 22 milionë euro për 4 kompani ndërtimi, dhe nga ana tjetër nuk siguron bukën e gojës, ujë dhe drita për ata që nuk kanë mundësi të punojnë për shkak të masave të jashtëzakonshme.

Edi Rama të mos shpërdorojë paratë me tendera korruptive dhe të panevojshëm, si këto të datës 19 Mars, por t’u vijë në ndihmë të pamundurve. E ka detyrim ligjor!”

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Do ndërtohet spital karantinë”/ Manastirliu: Kemi përcaktuar strukturën, brenda 20 ditëve fillon puna

Publikuar

-

Nga

Ndërkohë që numri i të infektuarve me koronavirus në vendin tonë po vjen duke u rritur, qeveria ka planifikuar të ndërtojë një spital të ri karantinë.

Për këtë foli edhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu gjatë mbledhjes online së kryeministrit Edi Rama me një pjesë të kabinetit.

Manastirliu tha se është vlerësuar objekti dhe tregoi se në këtë spital do trajtohen personat të cilët janë në gjendje të stabilizuar shëndetësore.

“Kemi bërë një vlerësim në një objekt që po e shqyrtojmë për ta kthyer në një strukturë spitalore bazë për ata pacientë që do të kenë nevoja të trajtimit, jo terapi intensive, por ata që duhet të kenë një hospitalizim dhe do të kenë nevojë për terapi bazë. Kemi bërë një investigim në vendin ku mendojmë dhe vlerësojmë se do të jetë ky objekt dhe do i nënshtrohet një rehabilitimi dhe plotësimi të nevojave baze me aparaturave bazike për të përballuar cdo fluks të nevojshëm. Ky është një skenar i katërt në rendin e atyre që projektojmë. Spitali i parë COVID është Infektivi me 120 shtretër, i dyti është “Sanatoriumi”, më pas ish-kirurgjia në QSUT, më pas spitalet jo publike, por sigurisht edhe një strukturë spital karantinë, i nevojave bazike për të gjithë të sëmurët simptomatikë të cilët kanë nevojë për hospitalizim”, deklaroi ajo, ndërsa kur u pyet nga kreu i qeverisë se kur do të jetë gati, Manastirliu tha se brenda 20 ditëve do fillohen punimet për rehabilitimin e objektit.

LEXO EDHE:  Shkaktoi tërmet në Kuvend/ Ish-kreu i PD “shuplakë” Bashës

LEXO EDHE:  Nga Armir Shkurti/ Rama që ndërroi popullin kur s'i pëlqeu

Pas këtij premtimi, Rama tha me batutë se nëse fillohet puna për 20 ditë do të bëjë ministren monument te hyrja e spitalit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zbërthehet Kryemadhi/ “Me Ilirin ka plasur dashuria e madhe”

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, ka postuar vazhdimisht gjatë këtyre ditëve momente nga jeta e saj në karantinë, por sot ka rrëfyer si si është marrëdhënia e saj me bashkëshortin, Ilir Metën.

Në një lidhje me Skype në emisionin “Ftesë në 5”, Kryemadhi tha se gjatë këtyre ditëve jo vetëm që nuk janë grindur por midis tyre ka pasur dashuria e madhe.

“Për hir të vërtetës ka plasur dashuria e madhe me Ilir, nuk kemi mundësi për fëmijë të katërt. Mbas operacionit vitin e kaluar nuk kam mundësi për fëmijë të tjerë dhe i gëzohem 3 fëmijëve që kam dhe i lutem zotit të kenë jetë dhe të bëhen të pavaur”- tha ajo në një lidhje me Skype në emisionin “Ftesë në 5”.

Ndërsa tregoi si e kalon pasditen me Presidentin: “Pimë nga një teke raki me hudhra të njoma dhe pak ullinj mbasdite, përdorim pak djath kackavall. Para se ta përdorim djathin e fus në ujë të nxehtë. Deri tani kam kuptur që jeta jonë në shtëpi ka qenë hotel.”

LEXO EDHE:  Shantazhi Basha-Rama/ Çfarë po bluhet në politikën shqiptare?

LEXO EDHE:  Rama “grusht” Peleshit/ Bujqësia ka dështuar, merrni rrobat e ikni…

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Materialet mjekësore i blemë me lekët tona”/ Rama tregon marrëveshjen me presidentin Erdogan

Publikuar

-

Nga

Gjatë mbledhjes online me ministrat e kabinetit të tij, kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu folën për pajisjet mjekësore dhe për ndihmën e Turqisë në këtë moment të vështirë.

Manastirliu tha se materialet nga Turqia u morën në dorëzim dhe po shpërndahen, ndërkohë që theksoi se po presin të vijnë sërish pasjisje mbrojtëse.

Ndërkohë, kreu i qeverisë theksoi se materialet janë blerë me paratë tona dhe se Turqia me ndihmën e presidentit Recep Tayyip Erdogan ka hapur kanalin e eksportit.

“Duhet theksuar se janë materiale të blera nga qeveria jonë, pjesë e buxhetit të luftës, por nderi i madh dhe avantazhi është që qeveria turke hapi kanalin e eksportit me urdhër të Presidentit. Pasi vendet kanë mbyllur kufijtë dhe kjo e bën shumë të komplikuar këtë luftë dhe që ne tani të garantojmë rezerva dhe këto janë të konsiderueshme falë këtij kanali që kemi hapur. Është një hapje ekskluzive kanali, pasi si Turqia dhe Kina janë mbyllur për kërkesat, por me urdhër të presidentit u hap”, nënvizoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE