Connect with Us

Shifrat e Universitetit Amerikan/ Ja sa viktima ka shkaktuar Covid 19 në botë, ku renditet Shqipëria

Bota

Shifrat e Universitetit Amerikan/ Ja sa viktima ka shkaktuar Covid 19 në botë, ku renditet Shqipëria

Publikuar

-

Sipas të dhënave zyrtare nga universitetit mjekësor John Hokins, Covid-19 ka prekur 454,398 persona dhe ka shkaktuar 20,550 viktima në të gjithë botën.

Sipas të dhënave zyrtare numrin më të madh të viktimave e ka Italia me 7,503 të vdekur nga 74,386 të prekur. Më pas vjen Spanja 3,434 viktima dhe Kina me 3,163 jetë të humbura. Një shifër mjaft e lartë kjo në raportin persona të prekur jetë të humbura. Në këtë raport vendin e parë e mban Italia ndërsa Kina dhe vendet e tjera e kanë raportin shumë herë më të ulët.

Aktualisht Gjermania ka 37,066 të prekur dhe 205 vikitima, Franca 22,654 të prekur dhe 1,100 vdekje, ndërsa Britania e Madhe 8,365 të prekur dhe 435 viktima.

Shqipëria në krahasim me vendet e tjera, ende ka një raport të ulët të prekurish prej 104 personash , 4 jetë të humbura dhe 5 të shëruar.

Të dhënat e universitetit amerikan sipas vendeve i gjeni më poshtë:

7,503  Italy

3,434  Spain

3,163  Hubei China

2,077  Iran

1,100  France

435  United Kingdom

356  Netherlands

205  Germany

192  New York City New York US

178  Belgium

153  Switzerland

126  Korea, South

94  King Washington US

58  Indonesia

53  Unassigned New York US

47  Brazil

45  Japan

44  Sweden

44  Turkey

43  Portugal

38  Philippines

37  Orleans Louisiana US

34  Denmark

30  Austria

29  Iraq

28  Ecuador

26  Unassigned New Jersey US

23  Unassigned Georgia US

22  Henan China

22  Greece

21  Algeria

21  Egypt

21  San Marino

20  Malaysia

17  Suffolk New York US

16  Santa Clara California US

16  Snohomish Washington US

14  Norway

14  Poland

14  Romania

13  British Columbia Canada

13  Heilongjiang China

13  Wayne Michigan US

11  Los Angeles California US

10  Diamond Princess

10  Dominican Republic

10  Hungary

10  India

9  Peru

9  Cook Illinois US

9  Unassigned Massachusetts US

9  Nassau New York US

8  Argentina

8  Beijing China

8  Guangdong China

8  Luxembourg

8  Pakistan

8  Panama

7  New South Wales Australia

7  Ontario Canada

7  Shandong China

7  Ireland

7  Fairfield Connecticut US

7  Jefferson Louisiana US

6  Anhui China

6  Chongqing China

6  Hainan China

6  Hebei China

6  Czechia

6  Morocco

6  Riverside California US

6  Dougherty Georgia US

6  Marion Indiana US

6  Clark Nevada US

6  Bergen New Jersey US

6  Dallas Texas US

5  Albania

5  Bangladesh

5  Shanghai China

5  Israel

5  Mexico

5  Slovenia

5  Tunisia

5  San Mateo California US

5  Rockland Neë York US

4  Bahrain

4  Burkina Faso

4  Quebec Canada

4  Hong Kong China

4  Hunan China

4  Lebanon

4  Lithuania

4  Serbia

4  Thailand

4  Ukraine

4  Sacramento California US

4  El Paso Colorado US

4  Unassigned Illinois US

4  Oakland Michigan US

LEXO EDHE:  Aksident i frikshëm/ Makina bie 800 metra nga shkëmbi

4  Essex New Jersey US

4  Chittenden Vermont US

4  Clark Washington US

3  Bosnia and Herzegovina

3  Bulgaria

3  Chile

3  Shaanxi China

3  Sichuan China

3  Tianjin China

3  Xinjiang China

3  Colombia

3  Cyprus

3  Finland

3  Ghana

3  North Macedonia

3  Paraguay

3  Unassigned Colorado US

3  Tolland Connecticut US

3  Broward Florida US

3  Duval Florida US

3  Lee Florida US

3  Palm Beach Florida US

3  Johnson Indiana US

3  East Baton Rouge Louisiana US

3  Macomb Michigan US

3  Washtenaw Michigan US

3  Greene Missouri US

3  Monmouth New Jersey US

3  Monroe New York US

3  Benton Ëashington US

3  Milwaukee Wisconsin US

2  Afghanistan

2  Azerbaijan

2  Alberta Canada

2  Gansu China

2  Guangxi China

2  Guizhou China

2  Liaoning China

2  Yunnan China

2  Congo (Kinshasa)

2  Costa Rica

2  Iceland

2  Mauritius

2  Saudi Arabia

2  Singapore

2  Taiwan

2  United Arab Emirates

2  Maricopa Arizona US

2  Unassigned Arizona US

2  Alameda California US

2  San Diego California US

2  San Joaquin California US

2  Weld Colorado US

2  Hartford Connecticut US

2  District of Columbia District of Columbia US

2  Clay Florida US

2  Orange Florida US

2  Sarasota Florida US

2  Cobb Georgia US

2  Fulton Georgia US

2  St. John the Baptist Louisiana US

2  Prince George’s Maryland US

2  Cuyahoga Ohio US

2  Franklin Ohio US

2  Unassigned Oklahoma US

2  Multnomah Oregon US

2  Washington Oregon US

2  Allegheny Pennsylvania US

2  Delaëare Pennsylvania US

2  Northampton Pennsylvania US

2  Puerto Rico US

2  Florence South Carolina US

2  Davidson Tennessee US

2  Bexar Texas US

2  Unassigned Vermont US

2  Henrico Virginia US

2  James City Virginia US

2  Whatcom Washington US

1  Andorra

1  Western Australia Australia

1   Cabo Verde

1   Cameroon

1  Diamond Princess Canada

1  Fujian China

1  Inner Mongolia China

1  Jiangxi China

1  Jilin China

1  Zhejiang China

1  Croatia

1  Cuba

1  Estonia

1  Guadeloupe France

1  Martinique France

1  Gabon

1  Gambia

1  Guatemala

1  Guyana

1  Jamaica

1  Moldova

1  Montenegro

1  Curacao Netherlands

1  Niger

1  Nigeria

1  Russia

1  Sudan

1  Cayman Islands United Kingdom

1  Coconino Arizona US

1  Pima Arizona US

1  Cleburne Arkansas US

1  Unassigned Arkansas US

1  Contra Costa California US

1  Monterey California US

1  Orange California US

1  Placer California US

1  San Benito California US

1  San Bernardino California US

1  San Francisco California US

1  Sonoma California US

1  Ventura California US

1  Yolo California US

1  Crowley Colorado US

1  Eagle Colorado US

1  Leon Florida US

1  Manatee Florida US

1  Pinellas Florida US

1  Santa Rosa Florida US

1  St. Johns Florida US

1  Bartow Georgia US

1  Early Georgia US

1  Fayette Georgia US

1  Floyd Georgia US

1  Gwinnett Georgia US

1  Grand Princess US

1  Guam US

1  Honolulu Hawaii US

1  McLean Illinois US

1  Sangamon Illinois US

1  Will Illinois US

1  Allen Indiana US

1  Delaware Indiana US

1  Hancock Indiana US

1  Howard Indiana US

1  Scott Indiana US

1  Dubuque Ioëa US

1  Johnson Kansas US

1  Wyandotte Kansas US

1  Anderson Kentucky US

1  Bourbon Kentucky US

1  Fayette Kentucky US

1  Jefferson Kentucky US

1  Ascension Louisiana US/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Universiteti Amerikan publikon shifrat/ Ja sa njerëz e kanë fituar betejën me COVID-19 në botë

Publikuar

-

Nga

Sipas të dhënave zyrtare nga Universitetit Mjekësor John Hokins Covid ka prekur 454,398 mijë persona deri në mbrëmjen e sotme ku 113,045 mijë njerëz e kanë fituar betejën me Covid 19 pra rreth 1/3 e të prekurve.

Covid ka shkaktuar 20,550 viktima në të gjithë botën, por shifrat flasin se shumë jetë kanë shpëtuar dhe dhjetra mijë njerëz janë rikuperuar.

Në krye të vendeve me jetë të shpëtuara është Kina me gati 73,773 nga 81,661 të prekur.

Irani ka mundur të shpëtojë 9,625 jetë nga 27,017 të prekur dhe Italia 9,362 jetë të shpëtuara nga 74,386 të prekur.

Të dhënat sipas vendeve i gjeni më poshtë:

60,811-Hubei China

9,625 – Iran

9,362 – Italy

5,367 -Spain

3,730 -Korea, South

3,547 – Germany

3,281 – France

1,336-Guangdong China

1,250 -Henan China

1,221 -Zhejiang China

1,014 -Hunan China

984-Anhui China

934 -Jiangxi China

752 -Shandong China

631-Jiangsu China

587 -Diamond Princess

570 -Chongqing China

547 –Belgium

536 -Sichuan China

468 -Heilongjiang China

403 -Beijing China

354 -Recovered US

330 -Shanghai China

310-Hebei China

310 – Japan

295 -Fujian China

250 -Guangxi China

240 -Shaanxi China

199 – Malaysia

177 – Bahrain

172 -Yunnan China

168 -Hainan China

160- Singapore

144 -Guizhou China

135 -United Kingdom

133 -Shanxi China

133-Tianjin China

131 – Switzerland

124 -Liaoning China

119 -Gansu China

110-Canada

103 – Iraq

102 -Hong Kong China

97 -Victoria Australia

93 -Egypt

92 -Jilin China

86 -Romania

75 -Ningxia China

74-Inner Mongolia China

73 -Xinjiang China

LEXO EDHE:  Shkon në 84 numri i të prekurve nga koronavirusi në Greqi

LEXO EDHE:  Kaliforni, perplasen dy avione ne fluturim

70 – Thailand

65 – Algeria

58 – Israel

56 -Iceland

52 -Argentina

52 – United Arab Emirates

43 – Kuwait

42 – India

41 -Qatar

38 -Faroe Islands Denmark

36 -Greece

31 – Indonesia

29 -Belarus

29 – Russia

29 – Saudi Arabia

29 -Taiwan*

26 – Philippines

26 -Turkey

22 -Chile

22 – Croatia

22 – New Zealand

22 – Portugal

21 -Hungary

21 – Pakistan

18 -Qinghai China

17 – Albania

17 – Oman

17 -Vietnam

16 – Armenia

16 – Sweden

15 -Serbia

15 – Venezuela

12 – South Africa

10 -Azerbaijan

10 -Cambodia

10-Macau China

10 -Czechia

10 – Finland

10 – Georgia

10 – Slovenia

9 -Austria

9 -Senegal

8 -Queensland Australia

8 – Estonia

8 – Lebanon

8 – Maldives

7 – Bangladesh

7 – Burkina Faso

7 – Morocco

7 – Slovakia

6 -South Australia Australia

6 -Colombia

6 -French Guiana France

6 -Luxembourg

6 -Norway

5 – Ireland

5 -Gibraltar United Kingdom

4 -New South Wales Australia

4 – Bulgaria

4 – Guatemala

4 – Mexico

4 – San Marino

3 -Tasmania Australia

3 – Cyprus

3 – Dominican Republic

3 – Ecuador

3 -Netherlands

3 – Sri Lanka

2 – Afghanistan

2 – Bosnia and Herzegovina

2 – Brazil

2 – Brunei

2 -Cameroon

2 -Costa Rica

2 – Cote d’Ivoire

2 -Greenland Denmark

2 – Jamaica

2 – Malta

2 – Moldova

2 – Namibia

2 – Nigeria

2 – Poland

2 – Tunisia

1 – Andorra

1 -Western Australia Australia

1 -Bahamas

1 -Tibet China

1 – Cuba

1 – Denmark

1 -Reunion France

1 – Jordan

1 – Kenya

1 – Latvia

1 – Lithuania

1 – Monaco

1 – Nepal

1 -Aruba Netherlands

1 -North Macedonia

1 – Panama

1 – Peru

1 -Togo

1-Ukraine

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Takoi mjekun e infektuar/ Merkel rezulton negative edhe në testin e dytë për koronavirus

Publikuar

-

Nga

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka rezultuar negative edhe në analizën e dytë për COVID-19.

Lajmin e konfirmoi zëdhënësi i saj, Steffen Seibert, megjithatë ajo do të vazhdojë të qëndrojë në karantinë.

Kancelarja gjermane hyri në karantinë të dielën e kaluar për shkak të kontaktit me një mjek i cili rezultoi pozitiv me koronavirus.

Seibert theksoi se Merkel do të vazhdojë të kryejë detyrat e saj zyrtare gjatë qëndrimit në shtëpi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Shtohen rastet me koronavirus në SHBA/ Nju Jork mban numrin më të lartë

Publikuar

-

Nga

Në SHBA, numri i të prekurve me koronavirus e ka kaluar shifrën 55 mijë, me më shumë se 800 të vdekur. Vetëm qyteti i Nju Jorkut numëron rreth një të tretën e të gjitha rasteve të konfirmuara me COVID-19. Zyrtarët kanë bërë thirrje që çdo person që ka udhëtuar në Nju Jork të vetizolohet. Presidenti Donald Trump, tha gjatë një interviste në Fox News se ai “do të donte që në më pak se tre javë, vendi të jetë gati për t’iu rikthyer punës, por zyrtarë të tjerë nuk janë dakord.

Ndërsa Organizata Botërore e Shëndetit thotë se Shtetet e Bashkuara mund të bëhen epiqendra globale e pandemisë së koronavirusit, qyteti i Nju Jorkut po mban peshën më të rëndë. Kryetari i Bashkisë Bill de Blasio thotë se në fakt vetë qyteti është “qendra” e pandemisë në SHBA:

“Nuk dua që ne të jemi epiqendra por ne jemi epiqendra e kësaj krize në vendin tonë.”

Ndërkohë disa banorë të Nju Jorkut ende i shikon në Parkun Qendror duke shijuar ditët e hershme të pranverës.

“Nuk është se jam e shqetësuar. Në fakt unë vetë po bëj diçka. Po u bëj thirrje të gjithë anëtarëve të familjes sime që të qëndrojnë në shtëpi. Nëna ime është 80 vjeç dhe ne e duam shumë. Prandaj i lutem të gjithëve të qëndrojnë në shtëpi,” thotë Grace Sardell, e cila kishte nxjerrë qenin për shëtitje.

Megjithëse në park ka njerëz, ata duket se respektojnë rregullat e distancimit social, duke bërë aktivitete të tilla si vrapim apo ngarje biçiklete.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se njëra nga dy anijet spitalore të Marinës do të dislokohet në brigjet e Nju Jorkut për t’u ardhur në ndihmë të prekurve. Tjetra do të dërgohet në Los Angeles. Presidenti Donald Trump thotë se anijet po përgatiten me shpejtësi.

LEXO EDHE:  Rritet bilanci i viktimave të vullkanit në Zelandën e Re/ Dy persona të zhdukur

LEXO EDHE:  Kinë/ 33 të vrarë në dy aksidente

Gjatë një interviste të martën në Fox News, ai tha se “do të donte që vendi t’i rikthehej punës përpara festës së Pashkëve”, që janë më pak se tre javë larg. Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut, De Blasio, nuk është dakord.

“Duhet ta them hapur se ne nuk presim që kjo të kalojë shpejt. Kam pasur disa biseda këtë javë me Presidentin Trump dhe sigurisht e respektoj postin e tij… Por megjithë respektin, nuk jam dakord kur ai thotë se nuk duhen muaj që kriza të kalojë”, tha zoti De Blasio.

Ndërkaq në Pentagon, Gjeneral Mark Milley, kreu i shtatmadhorisë amerikane tha gjithashtu se pandemia e koronavirusit mund të zgjasë tre muaj dhe se çrregullimet në mënyrën e punës dhe të jetesës mund të vazhdojnë deri në korrik.

Edhe Sekretari i Mbrojtjes Mark Esper tha se gjendja me koronavirusion do të kapërcehet “në një periudhë muajsh”.

Të dy ata thanë se e bazonin vlerësimin e tyre tek “një shumëllojshmëri modelesh” që lidheshin me periudhën e përhapjes së virusit në vendet e tjera./ VOA

LEXO TE PLOTE