Connect with Us

Shifra alarmante nga Italia/ 683 viktima në 24 orë, 74 386 të infektuar

Bota

Shifra alarmante nga Italia/ 683 viktima në 24 orë, 74 386 të infektuar

Publikuar

-

Vijon të rëndohet bilanci i viktimave në Itali sipasojë e pandemisë së koronavirusit.

Dita e sotme e ka çuar numrin e viktimave në 7503, ku vetëm në 24 orët e fundit  kanë humbur jetën 683 persona.

Ndërkaq, numri it ë infektuarve ka arritur në 74 386.

3468 pacientë po kurohen në terapi intensive, 23 112 në struktura spitalore e 30 920 në kushte shtëpie.

LEXO EDHE:  90 viktima në 5 muaj/ Ekspertët: Rritje e frikshme e aksidenteve

Pacientët e shëruar deri më sot janë 9362 e janë 1026 pacientë të shëruar më shumë në 24 orë.

Deri më sot në Itali janë kryer 324 445 tamponë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Shënohet viktima e tretë nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut/ 177 të infektuar

Publikuar

-

Nga

Shënohet viktima e tretë nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut.

Viktima është një grua nga fshati Ballancë e Qendër Zhupës. Lajmin e njoftoi Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Ndërkaq numri i të prekurve ka arritur në 177, nga të cilët 29 janë konfirmuar vetëm në 24 orët e fundit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

COVID-19/ Spanja tejkalon Kinën, e dyta nga numri i të vdekurve

Publikuar

-

Nga

Kriza globale e krijuar nga epidemia e koronavirusit vazhdon të thellohet në botë. Organizata Botërore të Shëndetësisë paralajmëron se Shtetet e Bashkuara mund të shndërrohen në epiqendrën e ardhshme të epidemisë.

Spanja ia kaloi Kinës dhe renditet tani pas Italisë me 3434 të vdekur, pasi sot u regjistruan 738 viktima të reja nga COVID-19.

Ministria spanjolle e shëndetësisë tha se mbi 5000 vetë janë shëruar nga COVID-19.

Epidemia ka vënë nën presion të rëndë infrastrukturën shëndetësore të Spanjës, sidomos në zonën e kryeqytetit, Madrid ku janë regjistruar gjysma e të vdekurve dhe një e treta e të infektuarve.

Italia, e dyta në botë për nga numri i të infektuarve, por e para për totalin e vdekjeve nga COVID-19, po i forcon edhe më shumë masat e rrepta, në përpjekje për ta vënë situatën nën kontroll. Kryeministri Giuseppe Conte njoftoi rritjen e gjobave nga 220 në 3000 euro për ata që dalin nga shtëpia pa arsye të lejueshme.

Por në Kinë, ku u shfaq fillimisht epidemia e koronavirusit autoritetet kanë hequr ndalim-qarkullimin në provincën Hubei, epiqendra fillestare e infeksionit.

Kina po përjeton përmirësime të mëdha në numrin e rasteve totale, pas një periudhe masash të forta për të penguar kontaktet fizike mes popullatës në mënyrë që të mos lejohej përhapje e virusit. Zyrtarët kinezë të shëndetësisë njoftuan sot 47 raste të reja, të gjithë persona të ardhur nga vende të tjera.

LEXO EDHE:  Itali udhëtonin me 30 kg kokainë në makinë policia arreston çiftin shqiptar

LEXO EDHE:  90 viktima në 5 muaj/ Ekspertët: Rritje e frikshme e aksidenteve

Zëdhënësja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë Margaret Harris tha dje se me shtimin e ritmeve të diagnostikimit po shtohen edhe rastet e konfirmuara. Zonja Harris tha se dje 85 për qind e rasteve të reja u identifikuan në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara.

Virusi është shfaqur tashmë në çdo skaj të globit. Në botë numërohen tani mbi 436 mijë raste me COVID-19 dhe më shumë se 19 600 të vdekur.

Zelanda e Re njoftoi sot 50 raste të reja, numri më i madh i personave të diagnostikuar pozitivë për koronavirus në këtë vend brenda një dite.

Kryeministrja Jacinda Arden shpalli gjendjen e emergjencës duke thënë se në vend do të vendosej ndalimi i lëvizjeve për katër javë për të penguar një përhapje më të madhe të infeksionit.

Libia ishte një ndër vendet e pakta pa raste të konfirmuara, deri dje kur identifikoi personin e parë pozivit për koronavirus./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

21-vjeçarja humb jetën nga koronavirusi/ Mesazhi përlotës i nënës

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi në Britani i ka marrë jetën edhe një vajze 21-vjeçare, e cila mendohet të jetë viktima me moshën më të re e Covid-19.

Daily Mail, raporton se Chloe Middleton, 21 vjeçe, nuk vuante nga asnjë sëmundje e mëparshme, por që nuk mundi të mposhtë COVID-19.

Nëna e saj, Diane Middleton, postoi një dedikim që të copëton zemrën për vajzën e saj sot në rrjetet sociale.

“Për të gjithë njerëzit që mendojnë se është thjesht një virus, ju lutem mendojeni përsëri sepse ju flas nga përvoja personale, i ashtuquajturi koronavirusi i ka marrë jetën vajzës time 21 vjeçare”.-shkruan Diane Middleton.

LEXO EDHE:  Policia italiane nxjerr shifrat e frikshme/10,3 tonë drogë e bllokuar në mars

LEXO EDHE:  Aksidenti rëndë/ Humb jetën i riu shqiptar

Deri më tani në Mbretërinë e Bashkuar ka pasur 424 persona që kanë humbur jetën nga virusi dhe 8.077 raste të konfirmuara si të prekur.

LEXO TE PLOTE