Connect with Us

Rama merr një për një qytetarët denoncues/ Telefonata e papritur i ndërpret bisedën: Bonjour Mr. President…

Politikë

Rama merr një për një qytetarët denoncues/ Telefonata e papritur i ndërpret bisedën: Bonjour Mr. President…

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka telefonuar mbrëmjen e sotme një për një qytetarët që kanë bërë denoncime në portalin e vënë në dispozicion për situatën aktuale të Shqipëriaqëduam.al.

Rama i ka pyetur qytetarët për sqetësimet e tyre dhe i ka premtuar se do t’i japë zgjidhje çdo situate, por gjatë një bisede një telefonatë e papritur e ka ndërprerë.

Kreu i qeverisë ka ndërprerë bisedën me qytetaren dhe u përgjigj “Bonjour Mr. President”. Pas një shkëputje, kryeministri i tregoi qytetares se ai që e ndërpreu ishte Presidenti i Këshillit Europian.

LEXO EDHE:  Ngjarjet në burgje/Rama i kërkon Manjanit nxjerrjen e përgjegjësive dhe raport mbi sigurinë

“Ishte një telefonatë me Presidentin e Këshillit Europian. Se dija çfarë ore ishte telefonata dhe po i bëj të dyja gjërat njëkohsësisht”, tha Rama./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta flet për situatën aktuale/ Zbulon arsyen pse ftoi Bashën në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka zbuluar detaje nga mbledhja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare për situatën aktuale të krijuar nga koronavirusi dhe tregoi se përse e kishte ftuar edhe kryetarin e opozitës Lulzim Bashën.

“Kjo mbledhje synonte realizimin e një vlerësimi për situatën dhe për përmirësimin e mekanizmit reagues, me qëllim minimizimin e pasojave për qytetarët dhe të gjitha efektet në ekonominë kombëtare, familjare dhe të drejtat e çdo qytetari. Kjo ishte arsyeja pse ishte i ftuar edhe kreu i PD, Lulzim Basha për të shfaqur edhe ai pikpamjet e tij dhe të opozitës për të dhënë sugjerimet dhe për të bashkërenduar punën”, tha Meta në Euro News.

Kreu i Shtetit deklaroi se të gjithë duhet të bëjnë përpjekjet e tyre, që nga qeveria që ka përgjegjësitë më të mëdha, përfshirë Bankën e Shqipërisë dhe opozitën. ai rrrëfeu se opozita është e përfshirë me idetë, qoftë dhe kritikat.

Sipas tij, qëllimi është për të inkurajuar energji pozitive dhe për të dhënë mesazhe bashkëpunimi dhe optimizmi tek qytetarët.

LEXO EDHE:  Ngjarjet në burgje/Rama i kërkon Manjanit nxjerrjen e përgjegjësive dhe raport mbi sigurinë

LEXO EDHE:  Meta shtyn konferencën/ Presidenca nuk i ndahet Ramës për ligjin e betimit të gjyqtarëve

“Duke i ndërgjegjësuar të gjithë shqiptarët se secili prej tyre e ka për detyrë të japë kontributin e vet në këtë betejë, të dëgjojnë dhe të zbatojnë mesazhet dhe këshillat e autoriteteve. Jo vetëm të mos dalin në rrugë, por edhe brenda familjes, pasi bëhet fjalë për të mbrojtur shëndetin e tij dhe familjes dhe ekonominë tonë kombëtare dhe familjare”, tha ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Murrizi tallet keq me Këshillin e Sigurimit të Metës

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta mblodhi sot Këshillin e Sigurisë Kombëtare i cili u zhvillua online për të diskutuar rreth situatës së krijuar nga koronavirusi.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe deputeti i opozitës parlamentar, Myslim Murrizi.

Duke e konsideruar si një show të radhës, Murrizi shkrua se kanë 30 vjet që mblidhen në tavolinë fizikisht por vetëm janë tallur me shqiptarët.

Gjithashtu, Murrizi ironizon dhe planin e masave të qeverisë për parandalimin e përhapjes së covid-19, duke shkruar “Ky varianti qe te shtune e te djele ne izolim total dhe nga e hena gjer te premten bredhje tufa tufa ne çdo lokal, nuk e di se ku eshte kopjuar ose cili protokoll e ka?”

“MBLEDHJET ONLINE SHOU I RADHES I TE NJENJTEVE AKTORE TE TEATRIT TE PESHTIRE POLITIK

Keta kane 30 vjet qe mblidhen ne tavoline e fizikisht dhe vetem jane tallur e kane VJEDHUR SHQIPTARET

Tani duke qene larg njeri tjetrit dhe e shohin me ekran” besoj” qe do ta rregullojne

KESHILLI I SIGURISE KOMBETARE ME KUSHTETUTE, ESHTE SI BASHKIMET PROFESIONALE DIKUR

Neni 168 i Kushtetutes pika 3 shprehet qarte se :

Keshilli i Sigurise Kombetare eshte organ keshillues i Presidentit te Republikes

Pra njelloj siç nje President tjeter emertoi nje strukture me “ veterane pensioniste” dhe i quajti “ keshilli i te urteve”

Por ndryshimi eshte se
“ keshilli i te urteve” nuk eshte cituar ne asnje nen te Kushtetutes

LEXO EDHE:  Meta shtyn konferencën/ Presidenca nuk i ndahet Ramës për ligjin e betimit të gjyqtarëve

LEXO EDHE:  “Rama i mashtroi banorët e Korçës”/ Ina Zhupa: Nuk ka asnjë plan për rindërtimin

Ndersa Keshilli i jo te urteve por i hajduteve me emrin keshill i sigurise Kombetare, eshte sanksionuar ne Kushtetute( neni 168 pika 3)

Tani se çfare keshillash mund ti japin Presidentit per Pandemine dhe virusin convid-19 keta “ baballare” te MJEKESISE nuk besoj se ka Shqiptare ta dije

Por edhe se çfare keshille ,keshillimore pret Presidenti nga keta 9 politikan ku asnjeri nuk eshte MJEK, vetem Presidenti mund ta dije.

1 ka mbaruar per gjuhe,1 ka mbaruar anglisht, 1 ka mbaruar ekonomik,1 ka mbaruar shkenca politike,1 ka mbaruar per kimi, 1 ka mbaruar juridikun, 1 ka mbaruar oficer dhe Rama me Bashen me shkolle te mesme se njeri ka mare diplome per zhgarravina, tjetri pas 12 viteve por “anonime”si jurist-perkthyes dhe te dy vijne me katapult nga emigrant ne France e Hollandene ne“ lidera”per Shqiptaret

Nje gje nuk kam arritur ta kuptoj fare fare dhe ishalla mar ndonje shpjegim nga keshilli keshillimor i Presidentit

Ky varianti qe: te shtune e te djele ne izolim TOTALdhe nga e hena gjer te premten bredhje tufa tufa ne çdo lokal, nuk e di se ku eshte kopjuar ose cili protokoll e ka????????

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

BSH uli normën bazë të interesit/ Meta përshëndet veprimin

Publikuar

-

Nga

Për shkak të situatës së krijuar në vend nga koronavirusi, Banka e Shqipërisë uli normën bazë të interesit nga 1% në 0.5%.

Për këtë vendim të bërë publik nga guvernatori i BSH-së ka reaguar edhe presidenti Ilir Meta, i cili e përshëndet publikisht.

“Përshëndes vendimin e Këshillit Mbikqyrës së Bankës së Shqipërisë për uljen e normës bazë të interesit nga 1% në 0.5%. Ky vendim i Bankës së Shqipërisë është i nevojshëm në situatën e krijuar, për të koordinuar politikën monetare lehtësuese me politikën fiskale të ndërmarrë nga Qeveria”, shkruan Kreu i Shtetit në një postim në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE