Connect with Us

Italia humb 33 mjekë nga koronavirusi/ Meta: Ka potencial të kemi të infektuar edhe këtu

Sociale

Italia humb 33 mjekë nga koronavirusi/ Meta: Ka potencial të kemi të infektuar edhe këtu

Publikuar

-

Italia ka humbur sot edhe 4 mjekë nga koronavirusi duke e çuar numrin e bluzave të bardha që kanë vdekur nga epidemia në 33 gjithsej.

Lidhur me këtë cëshjte ka folur dhe presidenti Ilir Meta. I ftuar në “Real Story” Meta u shpreh se kur kjo gjë ndodh në Itali, mundësia që edhe këtu të kemi të infektuar është e lartë.

“Sipas vlerësimit tim, sfida më e madhe që kemi ne në të gjithë këtë situatë të jashtëzakonshme dhe ende të panjohur mirë është të mbrojmë mjekët dhe personelin shëndetësor që është në vijën e parë të kësaj beteje.

Kur ndodh që mjekët të infektohen në Itali, sigurisht që ka potencial të kemi të infektuar edhe këtu. Është e rëndësishme që të mos shkojmë deri në situatën e Italisë. Sot morëm masat dhe personeli i vijës së parë do të keetë të gjitha mjetet që duhet.

LEXO EDHE:  Rama – Meta pazari ishte mbyllur/LSI pranon ofertën

Ilir Meta nënvizoi se tamponet janë gati dhe se do të testohen të gjithë ata që kanë pasur kontakt me të infektuarit me koronavirusin ose kanë simptoma të dyshuara.

Shqipëria do t’i ketë të gjitha mundëstë e tamponimit. Por, mbi të gjitha është mbrojtja e personelit që të menaxhojnë këtë situatë.

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Analiza e profesorit/ Thirrja laj duart do të na kthehet në bumerang krize globale për ujë!

Publikuar

-

Nga

Një ndër masat parandaluese dhe që na mbron nga infektimi me Covid-19, sipas specialistëve është larja e shpeshtë e duarve.

Për këtë, kreu i qeverisë, Edi Rama u dërgoi dhe një mesazh në celular të gjithë qytetarëve.

‘Edi jam! Te lutem laj duart shpesh. Mos lëviz nga shtëpia për qejf. Hap dritaret sa te mundesh. Ruaju nga informacioni i rreme. Mos ki frikë, po bëj shumë kujdes. Për çdo shenjë merr 127. Të përqafoj nga larg’, shkruhej në mesazh.

Por një analizë ndryshe, ka bërë Profesor Ilir Pecnikaj. Nëse një qytetar do e zbatonte këtë rregull, pra larjen e duarve shpesh dhe mbi 20 sekonda cdo herë, do shpenzonte mesatarisht 20 litra ujë në ditë.

Ndërsa një familje me 5 anëtarë do ti duhen 100 litra ujë çdo ditë, më shumë se në ditët e zakonshme.

Megjithëse shumë e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit, Pecnikaj thekson se e gjitha kjo mund të kthehet në një bumerang krizë globale për ujë dhe ndotjen e tij.

Për ti kursyer Shqipërisë 50.000 m3 ujë/ dite, gjate kësaj kohe të jashtëzakonshme e cila parashikohet të jetë 2-3 muaj, ai jep dhe disa këshilla më poshtë.

“Një pyll po digjej, të gjitha kafshet e ketij pylli, me në krye mbretin Luan, po largohen me vrap prej pyllit. Një harabel po udhetonte në të kundërtën e turmës, drejt zjarrit. Luani e ndaloj dhe e pyeti, – ku po shkon, a nuk e shikon që i gjithe pylli po digjet?
– Po por unë po shkoj të hedh ujë mbi të.
– Luani qeshi dhe i thotë , – me ato 2-3 pika do ta fikesh?
Harabeli i pergjigjet, – UNE PO BEJ PJESËN TIME.

Duke u nisur nga kjo fabulë , në këto ditë të vështira që po kalojmë, do të kërkoja 2 gjëra ty miku im virtual.
1. RRI DHE MOS DIL NGA SHTËPIA PËR ASNJË ARSYE E CILA NUK ËSHTË ME E MADHE SE VETË JETA.
2. Thirrja laj duart do të na kthehet në një bumerang krizë globale për ujë dhe ndotjen e tij.
Normalisht na është kërkuar që ti lajmë duart sa më shpesh dhe mbi 20 sec çdo herë. Duke vepruar kështu ne harxhojmë së paku 2 litra ujë për çdo larje duarsh, pra së paku 20 litra ujë çdo ditë. Një familje me 5 veta do ti duhen 100 litra ujë çdo ditë, më shumë se në ditët e zakonshme. Por kjo është e nevojshme për të ndaluar virusin.
Atëherë çfarë të bëjmë?
Nëse doni të jeni të përgjegjshëm, ndaleni ujin e rubinetit gjatë kohës që të ferkoni duart me sapun dhe kështu ju mund të kurseni rreth 80-85% të ujit.
Nëse mund t’i bindni njerëzit tuaj për ta bërë këtë, do të kursehen rreth 85 litra ujë mesatarisht çdo ditë për familje.
Sa ujë do kursehej kështu?!
Në Shqipëri mund të kursejmë 50.000 m3 ujë/ dite, ose gjate kësaj kohe të jashtëzakonshme e cila parashikohet të jetë 2-3 muaj, ne mund ti kursejmë kësaj toke rreth 4.000.000 m3 ujë të paster.
BËHU I NDËRGJEGJSHËM, NDERGJEGJESO NJERZIT ME TË CILËT BASHKËJETON.
Kështu mund të bëhesh një qytetar i mirë, për të cilin kjo tokë ka shumë nevojë. Ky është një punë e thjeshtë që mund të bësh, si i till ti do të jesh heroi për vete, komunitetin, gjithë shoqërinë e mbi të gjitha për tokën ku jetojmë e cila çdo ditë e më shumë po përpëlitet nga ndotjet!!!
Ju lutem shperdajeni sepse kjo është një mënyrë e thjeshtë por shumë e efektshme për të parandaluar ndotjen dhe për të ruajtur këtë pasuri të pa çmueshme natyrore, siç është UJI!’

LEXO EDHE:  Kolegji Zgjedhor vendos/ Zgjedhjet në 30 qershor janë legjitime

LEXO EDHE:  Burgaxhiu shqiptar nget makinën tapë rreh edhe karabinierët

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rama shtrëngon masat/ “Më shumë Forca të Armatosura në rrugë, nëse shohin dy veta bashkë t’i gjobisin”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka kërkuar sërish shtrëngim të masave për qytetarët që dalin në rrugë dhe shkelin rregullat e vendosura në kuadër të masave për koronavirusin.

Rama urdhëroi ministren e Mbrojtjes Olta Xhaçkën të shtojë numrin e Forcave të Armatosura në rrugë edhe gjatë orarit të lëvizjes.

Kreu i qeverisë deklaroi se nëse kapen së bashku dy veta në rrugë duhet të gjobiten menjëherë.

“Forcat e Armatosura të jenë sa më prezente gjatë kohës së lejimit të qarkullimit, duhet të jenë në terren patjetër siç janë, por dhe të dalin dhe kur shikojnë dy njerëz në rrugë bashkë. Të bëjnë atë që bën policia. T’i thonë stop këtu dhe të thërrasin policinë t’i vënë gjobë. Dhe pensionistët t’i ndalojnë dhe t’i urdhërojnë të shkojnë menjëherë në shtëpi”, tha Rama gjatë një mbledhje online me ministrat e kabinetit të tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Parashikimi i astrologut shqiptar/ Ja kur do ta fitojmë betejën me COVID-19 dhe kur do përfundojë izolimi

Publikuar

-

Nga

Astrologu i njohur shqiptar Jofiel Koço ka bërë një parashikim me detaje të situatës aktuale në Shqipëri, ku koronavirusi ka prekur 146 persona dhe i ka marrë jetën 5 të tjerëve.

Koço thotë se për të kuptuar nga ana astrologjike se çfarë solli një pandemi globale, duhet të shikojmë kombinimin e rrallë midis Plutonit dhe Saturnit.

“Saturni kishte kohë që ndodhej në Bricjap, por kur më 4 dhjetor hyri dhe Jupiteri në shenjën e Bricjapit i dha shumë shtysë fillimit të këtij virusi që për herë të parë u shfaq në Dhjetor 2019. Kur Saturni u takua me Plutonin më 5-6 Janar 2020 , bota dëgjoi për herë të parë për virusin, nga shenjat që disa njerër në Kinë po shfaqnin.

Takimet e Plutonit me Saturnin janë shumë fatkeqe dhe në Astrologji, ky kombinacion quhet në mënyrë të koduar si: “Hëna e 6″-të. Kombinimet midis hënës dhe diellit, quhet hëna e parë kombinimi midis Mërkurit dhe Jupiterit quhet hëna e 2-të, e kështu me radhë… Hëna E 6-të, ose takimi Pluton-Saturn është aq famëkeq sa që janë bërë dhe filma-horror me titullin: “HËNA e 6-të” ku subjekti i horrorit kanë qenë njerëz të infektuar, të shpërfytyruar dhe të de-humanizuar që iknin rrugëve…..”, shkruan ai në rrjetet sociale.

Sipas tij, eleminimi i pandemisë do të kalojë disa faza që lidhet me tranzitët planetarë. Ai pretendon se vetëm pas datës 21 prill mund të zbutet izolimi dhe COVID-19 do të mposhtet deri më 6 qershor.

“1)- Saturni doli nga Bricjapi më 22 -Mars, duke hyrë në Ujor. Ne nuk jemi më nën efekti i hënës së 6-të, sepse nuk kemi më Saturnin dhe Plutonin në një shenjë. Kjo i sjell shumë më optimizëm situatës.

Çfarë do sjellë Saturni në UJOR? Ujori kontrollon disa sektorë:  Kompjuter- elektonikën, elektricitetin dhe farmaceutikën. Tani Sektori Farmaceutik do marrë shumë vëmendje. Shpikje ilaçesh, vaksina, vitamina etj.

LEXO EDHE:  Ngjela flet me emra, zbulon tre “armiqtë” e Reformës në Drejtësi/ Ja pse u largua Hajdarmataj

LEXO EDHE:  Ngjela flet me emra, zbulon tre “armiqtë” e Reformës në Drejtësi/ Ja pse u largua Hajdarmataj

2)-Marsi më 31 mars del nga Bricjapi dhe hyn në Ujor . Kjo sjell shumë optimizëm. Nxjerr njerëzimin nga “shokimi”, pamvarësisht se shumë shtete do kenë rritje të të infektuarve deri sa të arrijnë “pikun” e tyre…

3)- Më 1 prill venera del nga Dashi dhe hyn në Dem. Sjell shpresë,” ringjallje”, vitalitet. Më 21 prill dielli hyn në Dem, duke rigjeneruar forcat tona, duke i parë gjërat me sy realist dhe jo me frikë dhe panik sikurse i shikojmë tani.

4)- Më 6 qershor, aksi hënor hyn tek Binjaket, shenjë që kontrollon mushkërite dhe kjo është faza finale e mposhtjes së virusit. Dalja e Saturnit dhe Marsit nga Bricjapi, nga Plutoni i “tmerrshëm”, pavarësisht rritjes së numrit të infektimeve, që janë pasojë e të shkuarës nuk duhet të japë pesimizëm.

(Përsa i përket karantimit, vetëm pas datës 21 prill (e tutje) kur dielli te hyjë në shenjën e Demit dhe vetëm gjatë kesaj shenje ka mundqsi të dalim, ose të “zbutet” Izolimi. Zbutjen e mbështet dhe takimi uran-mërkur në Dem më 1 maj)”, nënvizon më tej astrologu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE