Connect with Us

“50 mijë persona mund të kenë qenë në kontakt me COVID-19″/ Mjeku zbulon kur do mposhtet

Sociale

“50 mijë persona mund të kenë qenë në kontakt me COVID-19″/ Mjeku zbulon kur do mposhtet

Publikuar

-

Mjeku imunolog Genc Sulçebe ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme, teksa po fliste për rastet e konfirmuara me koronavirus në Shqipëri.

Mjeku tha se 50 mijë persona të tjerë në vendin tonë, përveç rasteve të konfirmuara mund të kenë pasur kontakt me virusin.

Sipas tij, personat e infektuar me koronavirus që janë kapur përmes analizave janë vetëm maja e ajsbergut dhe maja e atyre që janë poshtë rastit të kapur me analiza.

“Ne tani në Shqipëri kemi 146 persona që janë zyrtarisht, por mund të kemi të paktën 50 mijë persona të tjerë që kanë pasur kontakt me virusin. Ndaj nëse këto 50 mijë persona nuk izolohen ato mund ta përhapin më tepër virusin. Nuk mund të depistohen 2.8 milionë banorë se është e para e vështirë por dhe joefektive. E vetmja mënyrë them unë është izolimi i njerëzve në barthamën e shtëpisë. Pra ata që janë të prekur apo kanë shenja të mos infektojnë të tjerët që të kemi mundësi të imunizohet popullsia, dhe kjo duhet bërë gradualisht”, u shpreh ai në emisionin “Open”, ndërsa theksoi se kjo pandemi do mbarojë kur mbi 1 miliard persona të jenë të imunizuar nga ky virus./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“4 pacientë në terapi intensive”/ Pipero: Nëse rastet ecin me këto ritme, do duhet spitali COVID 2

Publikuar

-

Nga

Mjeku Pëllumb Pipero ka folur sërish për situatën aktuale dhe ka treguar se aktualisht në terapi intensive ndodhen 4 pacientë.

Në një lidhje në skype me studion e lajmeve të Ora Neës, Pipero tha se nëse rastet e të prekurve do të vijojnë me këto ritme, do të jetë i nevojshëm një spital COVID 2.

“Nëse rastet me koronavirus vijnë me këto ritme atëherë, do të lindë nevoja për të kaluar në skenarin e dytë, për të hapur spitalin COVID 2. Dua të ritheksoj se OBSH nuk ka një protokoll anti-covid, por ka një protokoll simptomatike. Situata e të sëmurëve tanë është shumë dinamike. Ne kemi momentalisht 4 pacientë në terapi intensive. Ndërkohë, eksperience e vendeve të tjera, ka modeluar një protokoll ende të pa miratuar nga institucionet ndërkombëtare, me trajtimin me oksigjeno-terapi. Janë porositur medikamente të tjera. Dua të siguroj të gjithë qytetarët se mjekimi është ai që përdoret edhe në vendet e tjera”, deklaroi mjeku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

U infektua nga e moshuara që e gënjeu/ Mjeku i Durrësit tregon simptomat

Publikuar

-

Nga

Mjeku Infeksionist në spitalin e Durrësi, Beqir Gelaj u infektua me Covid-19, pasi i shërbeu një të moshuare të infektuar e cila gënjeu që kishte ardhur nga Italia.

Në një lidhje me  ‘Real Story’ Gelaj pohoi se aktualisht qëndron në shtëpi dhe se simptomat e tij ishin shumë të lehta, dhimbje koke, dhimbje trupi si dhe kollë të lehtë.

Ai tha se tashmë rezulton negativ, por i duhet të qëndrojë në karantinë për 14 ditë.

‘Atë ditë kam qenë mjek roje. Kur kam marrë shërbimin gruaja ka qenë në gjendje të rëndë. Kemi qenë me doreza. Pacienti rëndohet nga ora e gjysmë e natës. Më pas u mor tamponi dhe u dërgua përgjigja që ishte pozitiv.

Realisht, kur erdhi përgjigja për pacienten, dhe i gjithë personeli mori tamponët. Hymë në vetekarantinim. Fati që deshi që vetëm unë të isha pozitiv.

LEXO EDHE:  4 raste të tjera me koronavirus në Shqipëri/ Shkon në 42 numri i të infektuarve

LEXO EDHE:  Coronavirus, një alarm për biznesin dhe ekonominë shqiptare

Kisha shqetësime të lehta, dhimbje koke, dhimbje muskujsh, një kollë të lehtë dhe s’kam pasur temperaturë. I gjithë personeli i spitalit të Durrësit vetëm unë rezultova pozitiv.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shefja e Infektivit të Pediatrisë tregon numrin/ Sa fëmijë janë prekur me koronavirus në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Shefja e Infektivit të Pediatrisë Gjeorgjina Kuli, ka treguar numrin e fëmijëve të prekur nga koronavirusi në shqipëri.

Ajo zbuloi se aktualisht në vendin tonë janë të prekur vetëm dy fëmijë të moshave nga 0 në 14 vjeç.

“Vetëm dy fëmijë, të moshës 0-14 vjeç, kanë rezultuar pozitivë. Njëri pa shenja, ndërsa tjetri po trajtohet në shtëpi, nuk ka nevojë për shtrim në spital”, deklaroi Kuli në një lidhje me A2, ndërsa tha se për fëmijët tolerohet përdorimi i antibiotikëve.

Ajo sugjeroi që të përdorin paracetamol dhe të konsumohen lëngje e ushqime të shumëllojshme.

LEXO EDHE:  Italia “zonë e kuqe”/ Balluku: Do të mbyllim të gjitha udhëtimet përveç transportit të mallrave

LEXO EDHE:  Autoriteti Europian i Sigurisë Ushqimore: Nuk ka prova që ushqimi është burim apo rrugë transmetimi i Covid-19

“Nëse pas 4-5 ditësh fëmija ka shenja të rënduara, si frymëmarrje të vështirë apo kollë të fortë, duhet të drejtohemi te mjeku pediatër ose duke komunikuar me 127-n”, u shpreh shefja e Infektivit të Pediatrisë.

Më tej ajo tregoi se për fëmijët që duhet të shtrohen në spital do të ketë pavion me hyrje të veçantë, krejtësisht i izoluar nga pjesa tjetër e spitalit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE