Connect with Us

“4 pacientë në terapi intensive”/ Pipero: Nëse rastet ecin me këto ritme, do duhet spitali COVID 2

Sociale

“4 pacientë në terapi intensive”/ Pipero: Nëse rastet ecin me këto ritme, do duhet spitali COVID 2

Publikuar

-

Mjeku Pëllumb Pipero ka folur sërish për situatën aktuale dhe ka treguar se aktualisht në terapi intensive ndodhen 4 pacientë.

Në një lidhje në skype me studion e lajmeve të Ora Neës, Pipero tha se nëse rastet e të prekurve do të vijojnë me këto ritme, do të jetë i nevojshëm një spital COVID 2.

“Nëse rastet me koronavirus vijnë me këto ritme atëherë, do të lindë nevoja për të kaluar në skenarin e dytë, për të hapur spitalin COVID 2. Dua të ritheksoj se OBSH nuk ka një protokoll anti-covid, por ka një protokoll simptomatike. Situata e të sëmurëve tanë është shumë dinamike. Ne kemi momentalisht 4 pacientë në terapi intensive. Ndërkohë, eksperience e vendeve të tjera, ka modeluar një protokoll ende të pa miratuar nga institucionet ndërkombëtare, me trajtimin me oksigjeno-terapi. Janë porositur medikamente të tjera. Dua të siguroj të gjithë qytetarët se mjekimi është ai që përdoret edhe në vendet e tjera”, deklaroi mjeku./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

U infektua nga e moshuara që e gënjeu/ Mjeku i Durrësit tregon simptomat

Publikuar

-

Nga

Mjeku Infeksionist në spitalin e Durrësi, Beqir Gelaj u infektua me Covid-19, pasi i shërbeu një të moshuare të infektuar e cila gënjeu që kishte ardhur nga Italia.

Në një lidhje me  ‘Real Story’ Gelaj pohoi se aktualisht qëndron në shtëpi dhe se simptomat e tij ishin shumë të lehta, dhimbje koke, dhimbje trupi si dhe kollë të lehtë.

Ai tha se tashmë rezulton negativ, por i duhet të qëndrojë në karantinë për 14 ditë.

‘Atë ditë kam qenë mjek roje. Kur kam marrë shërbimin gruaja ka qenë në gjendje të rëndë. Kemi qenë me doreza. Pacienti rëndohet nga ora e gjysmë e natës. Më pas u mor tamponi dhe u dërgua përgjigja që ishte pozitiv.

Realisht, kur erdhi përgjigja për pacienten, dhe i gjithë personeli mori tamponët. Hymë në vetekarantinim. Fati që deshi që vetëm unë të isha pozitiv.

LEXO EDHE:  Pëllumb Pipero i shqetësuar/ “Disa të konfirmuar me koronavirus kanë qenë të shtruar te Sanatoriumi”

LEXO EDHE:  Greqia në alarm/ Konfirmohen 21 raste të reja me koronavirus

Kisha shqetësime të lehta, dhimbje koke, dhimbje muskujsh, një kollë të lehtë dhe s’kam pasur temperaturë. I gjithë personeli i spitalit të Durrësit vetëm unë rezultova pozitiv.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shefja e Infektivit të Pediatrisë tregon numrin/ Sa fëmijë janë prekur me koronavirus në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Shefja e Infektivit të Pediatrisë Gjeorgjina Kuli, ka treguar numrin e fëmijëve të prekur nga koronavirusi në shqipëri.

Ajo zbuloi se aktualisht në vendin tonë janë të prekur vetëm dy fëmijë të moshave nga 0 në 14 vjeç.

“Vetëm dy fëmijë, të moshës 0-14 vjeç, kanë rezultuar pozitivë. Njëri pa shenja, ndërsa tjetri po trajtohet në shtëpi, nuk ka nevojë për shtrim në spital”, deklaroi Kuli në një lidhje me A2, ndërsa tha se për fëmijët tolerohet përdorimi i antibiotikëve.

Ajo sugjeroi që të përdorin paracetamol dhe të konsumohen lëngje e ushqime të shumëllojshme.

LEXO EDHE:  Rritet numri i të prekurve me Covid-19 në Kosovë

LEXO EDHE:  Pëllumb Pipero i shqetësuar/ "Disa të konfirmuar me koronavirus kanë qenë të shtruar te Sanatoriumi"

“Nëse pas 4-5 ditësh fëmija ka shenja të rënduara, si frymëmarrje të vështirë apo kollë të fortë, duhet të drejtohemi te mjeku pediatër ose duke komunikuar me 127-n”, u shpreh shefja e Infektivit të Pediatrisë.

Më tej ajo tregoi se për fëmijët që duhet të shtrohen në spital do të ketë pavion me hyrje të veçantë, krejtësisht i izoluar nga pjesa tjetër e spitalit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Italia humb 33 mjekë nga koronavirusi/ Meta: Ka potencial të kemi të infektuar edhe këtu

Publikuar

-

Nga

Italia ka humbur sot edhe 4 mjekë nga koronavirusi duke e çuar numrin e bluzave të bardha që kanë vdekur nga epidemia në 33 gjithsej.

Lidhur me këtë cëshjte ka folur dhe presidenti Ilir Meta. I ftuar në “Real Story” Meta u shpreh se kur kjo gjë ndodh në Itali, mundësia që edhe këtu të kemi të infektuar është e lartë.

“Sipas vlerësimit tim, sfida më e madhe që kemi ne në të gjithë këtë situatë të jashtëzakonshme dhe ende të panjohur mirë është të mbrojmë mjekët dhe personelin shëndetësor që është në vijën e parë të kësaj beteje.

Kur ndodh që mjekët të infektohen në Itali, sigurisht që ka potencial të kemi të infektuar edhe këtu. Është e rëndësishme që të mos shkojmë deri në situatën e Italisë. Sot morëm masat dhe personeli i vijës së parë do të keetë të gjitha mjetet që duhet.

LEXO EDHE:  Pipero flet për gjendjen te Infektivi/ “8-9 pacientë janë në terapi intensive”

LEXO EDHE:  "Fëmijët e manifestojnë më pak sëmundjen"/ Pipero kërkon kujdes maksimal

Ilir Meta nënvizoi se tamponet janë gati dhe se do të testohen të gjithë ata që kanë pasur kontakt me të infektuarit me koronavirusin ose kanë simptoma të dyshuara.

Shqipëria do t’i ketë të gjitha mundëstë e tamponimit. Por, mbi të gjitha është mbrojtja e personelit që të menaxhojnë këtë situatë.

 

 

 

LEXO TE PLOTE