Connect with Us

21-vjeçarja humb jetën nga koronavirusi/ Mesazhi përlotës i nënës

Bota

21-vjeçarja humb jetën nga koronavirusi/ Mesazhi përlotës i nënës

Publikuar

-

Koronavirusi në Britani i ka marrë jetën edhe një vajze 21-vjeçare, e cila mendohet të jetë viktima me moshën më të re e Covid-19.

Daily Mail, raporton se Chloe Middleton, 21 vjeçe, nuk vuante nga asnjë sëmundje e mëparshme, por që nuk mundi të mposhtë COVID-19.

Nëna e saj, Diane Middleton, postoi një dedikim që të copëton zemrën për vajzën e saj sot në rrjetet sociale.

“Për të gjithë njerëzit që mendojnë se është thjesht një virus, ju lutem mendojeni përsëri sepse ju flas nga përvoja personale, i ashtuquajturi koronavirusi i ka marrë jetën vajzës time 21 vjeçare”.-shkruan Diane Middleton.

LEXO EDHE:  Braçe këshillon si të kalojmë kohën/ "Mos u puthni nga tre herë në faqe, e di që është e vështirë"

Deri më tani në Mbretërinë e Bashkuar ka pasur 424 persona që kanë humbur jetën nga virusi dhe 8.077 raste të konfirmuara si të prekur.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Shifër alarmante nga Italia/ Mbi 5 mijë punonjës të stafit mjekësot të infektuar me COVID-19

Publikuar

-

Nga

Në Itali shënohet një shifër alarmante të të prekurve me koronavirus përsa i përket stafit mjekësor.

Duke cituar sindikatën “Assomed Anaao”, agjencia italiane e lajmeve “ANSA” raporton se janë infektuar deri më tani 5000 punonjës shëndetësorë.
Kjo sindikatë bëri thirrje për veprim të menjëhershëm për t’u ofruar të gjithë punëtorëve pajisje mbrojtëse.

Shefja e sindikatës së Piemonte, Chiara Rivetti deklaroi se të martën dy kirurgë të tjerë ishin vendosur në pajisjet për frymëmarrje për shkak të gjendjes kritike shëndetësore.
Kujtojmë se deri më tani në Itali janë shënuar 6,820 viktima kurse numri i përgjithshëm i të prekurve me COVID-19 ka shkuar në 69.176./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Intervista/ Virologu italian: Emergjenca u nënvlerësua, në Itali 450 mijë raste

Publikuar

-

Nga

Prej ditësh profesor Andrea Crisanti vret mendjen: “Nuk arrij dot t’i shpjegoj vetes si qe e mundur të nënvlerësoheshin përmasat e emergjencës, teksa ishin evidente nën sytë e të gjithëve: në Lombardi të sëmurët duhet të jenë të paktën 250 mijë, 150 mijë me simptoma e 100 mijë asimptomatik, në gjithë Italinë llogaris 450 mijë…ku e ku me 60 mijë të deklaruar”.

Drejtori i Njësisë së Kompleksit Diagnostikues të Mikrobiologjisë në Padova dhe profesori i Virologjisë në Imperial College London, Crisanti studioi strategjinë e luftimit të koronavirusit me guvernatorin Luca Zaia, duke mbështetur menjëherë zgjedhjen e bërjes së tamponeve (tetstit) edhe për pacientët asimptomatikë, duke filluar nga të gjithë ata që janë më të rrezikuar prej infektimit.

Profesor, si arrini në konkluzionin që infektimi është kaq shumë i përhapur?

“Dy janë të dhënat që duhen konsideruar: ato të Kinës dhe ato që janë regjistruar në Vo’ Euganeo, ku është bërë për të parën herë në botë një investigim epidemiologjik në të gjithë popullatën. Këto numra janë të ngjajshëm dhe na tregojnë që norma e vdekshmërisë (raporti mes numrit të të vdekurve dhe totalit të të prekurve) është nën 2%, duke konsideruar gjithë këtë arrihet në 1,5%, dhe që përqindja e asimptomatikëve është tejet e lartë (40%). Gjë për të cilën Kina ka gënjyer, duke evituar ti tregojë në statistika”.

Thuhet se lloji i virusit i shfaqur në Lombardi është më agresiv sesa ai i shfaqur në Kinë dhe Veneto. A është e vërtetë?

“Duam të tallemi? Nuk ka evdienca që virusi i Lombardisë është i ndryshëm prej atij të Venetos. Prandaj duhet arsyetuar mbi ato përqindje. Dhe fakti që norma e vdekshmërisë në Veneto (3,4%, ndr) është absolutisht inferiore prej normës së vdekshmërisë së Lombardisë (përtej 13%, ndr) shpjegohet me numrin e madh të testeve të kryera që ka shpënë në rezultate konkrete.

Por në Itali ka më shumë të moshuar se në Kinë. Ai i kushtëzon kjo numrat?

LEXO EDHE:  Koronavirusi gati të “gjunjëzojë” Italinë/ Conte: Më e keqja ende nuk ka ardhur, na pret javë e vështirë

LEXO EDHE:  Rritet bilanci në Greqi/ Shkon në 4 numri i viktimave nga koronavirusi

“Sigurisht, por duke konsideruar edhe këtë element përmasat e infektimit mbeten tepër të larta”.

Lombardia po reflekton dhe është në kërkim të gjurmimit të simptomatikëve. Çfarë mendoni?

“Mendoj që bëjnë mirë. Ka shumë njerëz që shfaqin simptoma jo të rënda dhe mund të jenë pozitiv. Por duhet të gjurmojnë edhe asimptomatikët duke testuar kategoritë më në risk dhe të ekspozuara, për qarqet koncentrike. Por mendoj që edhe duhet ta kishin bërë 20 ditë më parë. Përkundrazi, nuk ka pasur mbikëqyrje epidemiologjike. Unë shoh njerëz që vdesin në grupe. Ky është një dështim i klasës sunduese të vendit. Shumë të vdekur”.

Ishte një emergjencë e panjohur, e vështirë të bllokosh vendin. Me sikur pastaj…

“Ishte e mjaftueshme për të vendosur të gjitha burimet e mundshme në zonat e kuqe fillestare, siç bënë në Japoni, Kore dhe Tajvan. Kurse tek ne deri para pak ditësh kishte industri aktive me mijëra të punësuar, mendoj se mbi të gjitha në Bergamo, për të prodhuar më tepër mallra të panevojshëm. Ne donim të mbronim vendin e lodrave dhe ekonominë edhe përballë vdekjes “./Corriere/

LEXO TE PLOTE

Bota

“Mos u bëni idiotë”/ 39-vjeçari në gjendje kritike, mesazh të fortë qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi vijon të përhapet me shpejtësi në shumë vende të botës dhe fatkeqësisht ka marrë mijëra jetë njerëzish.

Në kohën që shumë vende po përballen me një betejë të fortë më Covid-19, këshilla për qytetarët vinë jo vetëm nga specialist të shëndetit publik por edhe persona të prekur nga ky virus.

Një 39 vjeça Britanir në, i cili ndodhet në gjendje kritike nga koronavirusi, ka lutur qyetarët që “të qëndrojnë në shtëpi” dhe “të mos bëhen idiotë”.

Sipas medieve britanike, Matt Dockray, 39 vjeç, gjendet në kujdesin intensiv, ndërsa pret të vihet në një ventilator në një spital.

Mjekët thanë që mushkëritë e tij kishin probleme dhe ai u sëmur në mënyrë kritike.

“Kjo më jep mundësinë të paralajmëroj secilin prej jush që mendon se janë të pathyeshëm, ose që po shkelin çdo këshillë për të dalë pa asnjë arsye”, tha babai me origjinë nga Ëakefield, Ëest Yorkshire.

“Thuajse çdo orë, unë po shikoj dhomat e shënuara me një rreth të kuq, duke identifikuar ato kritike me Covid-19 – ndërsa familja e tyre u thonë lamtumirë përmes xhamit.

Për të gjithë ata që mendojnë se ata thjesht mund të kenë një kollë dhe simptoma të buta, ose që mendojnë se e kanë pasur atë, kështu që do të jenë mirë – ju lutemi mos u bëni idiotë.

LEXO EDHE:  Rritet bilanci në Greqi/ Shkon në 4 numri i viktimave nga koronavirusi

LEXO EDHE:  Koronavirusi gati të “gjunjëzojë” Italinë/ Conte: Më e keqja ende nuk ka ardhur, na pret javë e vështirë

Unë nuk do ta dëshiroja këtë për asnjë armik. Unë madje regjistrova një video për gruan dhe fëmijën tim për t’iu thënë lamtumirën, sepse në një moment gati u dorëzova për shkak të dhimbjes dhe frikës.

Unë kam qenë i sëmurë për tre javë, nga një kollë e vogël që në ditën kur pashë futboll në Ëembley më 1 mars. Kisha të dridhura, ethe dhe dhimbje koke.

Ditë për ditë, ndjehesha më keq, por vazhdoja – duke injoruar çdo këshillë familjare.

Unë nuk u largova nga shtrati për pesë ditët e ardhshme, dhe isha duke u përpjekur të qëndroja zgjuar dhe të marr frymë siç duhet.

Më në fund, gruaja ime nuk mund të më dëgjonte më dhe thirri një ambulancë. … Mjekët më thanë që ata menduan se kisha Covid-19 ” tha Matt Dockray.

LEXO TE PLOTE