Connect with Us

U infektua me koronavirus/ Skënder Brataj flet për gjendjen dhe i bën apelin e fortë qytetarëve

Sociale

U infektua me koronavirus/ Skënder Brataj flet për gjendjen dhe i bën apelin e fortë qytetarëve

Publikuar

-

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka reaguar për herë të parë pasi  u infektua me COVID-19.

Në një reagim  në rrjetet sociale, ai shprehet se ka një gjendje të lehtë të sëmundjes dhe se po kurohet në banesë.

Ndërkaq, ai i bën apel të fortë qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi, vetëm kështu mund të bëhemi “të padukshëm” për koronavirusin.

“Ju falenderoj pa mase per interesimin tuaj te sinqerte. Vertete eshte shume emocionuese per mua ky reagim solidariteti nga ana juaj. Une aktualisht kam nje gjendje te lehte te semundjes dhe tani po kurohem ne banese. Temperatura ime ne kete moment eshte vetem 37,5 nga 39,5 qe ishte dy dite me pare.
Ne personeli mjeksor dhe mbeshtetes, nuk i shmangemi dot betejes, linjes se pare per te cilen jemi pergatitur.
Eshte normale, qe sado masa parandaluese te marresh, ne front mund te demtohesh ne kete lufte te padukeshme, ndersa Ju mundeni te ekspozoheni sa me pak.
Behuni ju te padukshem per koronavirusin!
Qendroni ne shtepi!
Tani edhe une do te punoj nga banesa per disa kohe,sepse mundet!
Te gjithe bashke do tja dalim!
Ju pershendes.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Dyfishohen telefonatat dhe videot në WhatsApp/ Porosia e Zuckerberg

Publikuar

-

Nga

Në një kohë kur gjithë bota është duke luftuar me koronavirusin që ka marrë mijëra jetë, telefonatat dhe videot në WhatsApp janë dyfishuar, përtej pikut tradicional vjetor të natës së Vitit të Ri.

Themeluesi Mark Zuckerberg ka dekalruar se për momentin situata nuk është jashtë kontrollit.

“Me të vërtetë duhet të sigurohemi që të kemi një infrastrukturë për këtë situate. Ne do të sigurojmë nivelin e shërbimit për njerëzit që kanë nevojë në një kohë si kjo”, theksoi Mark Zuckerberg në një video-konferencë në lidhje me shërbimet e mbingarkesës pas epidemisë së koronavirusit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

COVID-19/ MEPJ bën njoftimin e rëndësishëm për shqiptarët e “ngecur” në Hungari

Publikuar

-

Nga

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme informon të gjithë qytetarët shqiptarë që ndodhen në Hungari , që për arsye të situatës së krijuar nga virusi COVID-19, të aplikojnë online për zgjatjen e statusit të tyre të qëndrimit, para përfundimit të tij.

“Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme informon të gjithë shtetasit shqiptarë që ndodhen aktualisht në Hungari, me një vizë të vlefshme apo që e kanë të pamundur të largohen nga zona Schengen brenda periudhës 90 ditore, për shkak të rrethanave që nuk varen nga ata, se mund të aplikojnë për zgjatjen e vizës së tipit C pranë autoriteteve hungareze.

LEXO EDHE:  Ish deputeti ngre alarmin/ Shqipëria duhet të shpallë sot gjendjen e emergjencës për koronavirusin

LEXO EDHE:  Gruaja e shëruar nga koronavirusi në Itali/ Mos kini frikë, jemi duke i bërë keq vetes!

Qytetarët shqiptarë të cilëve tashmë u ka skaduar viza dhe që e kanë pasur të pamundur të udhëtojnë jashtë vendit për shkak të kufizimeve, mund të paraqesin kërkesën e tyre për zgjatjen e vizës pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë për të Huajt në Hungari.

Ju mund të kontaktoni me autoritetet hungareze, si dhe të informoheni në lidhje me pandeminë e koronavirusit dhe si ndikon kjo situatë në procedurat e zgjatjes së qëndrimit”/CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Beteja ndaj koronavirusit/ AKU thirrje subjekteve që tregtojnë fruta-perime

Publikuar

-

Nga

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit kërkon në mënyrë rigoroze zbatimin dhe forcimin e masave për ndalimin e përhapjes së Koronavirusit.

Së fundmi AKU i’u bën thirrje të gjithë subjekteve që tregtojnë fruta-perime të ndërmarrin në mënyrë të menjëhershme këto masa:

Të gjitha produktet fruta-perime duhet të jenë të mbuluara me qese plasmasi të tejdukshme në mënyrë që të shmanget kontakti me spërklat e mundshme gjatë të folurës apo tështitjes së personave,
Të gjithë shitësit por edhe konsumatorët të shmangin prekjen e drejtpërdrejtë me dorë të produktit.

Zgjedhja dhe blerja e tyre do të bëhet vetëm nëpërmjet dorashkave njëpërdorimshe ose qeseve që shërbejnë për mbajtjen e produktit.

LEXO EDHE:  “Ka një ilaç që mendohet se është i suksesshëm”/ Mjeku Topi kritika OBSH-së, paralajmërimi i fortë

LEXO EDHE:  Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Maqedoni

Theksojmë se këto masa vijnë si rrjedhojë dhe nevojë e forcimit të mëtejshëm të masave të mëparshme të ndërmarra nga AKU, me qëllimin e vetëm mbrojtjen e shëndetit dhe jetës së të gjithë konsumatorëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE