Connect with Us

Rritet me shpejtësi numri i infektimeve me COVID-19 në Nju Jork

Bota

Rritet me shpejtësi numri i infektimeve me COVID-19 në Nju Jork

Publikuar

-

Në SHBA numri i të prekurve me COVID-19 ka arritur në rreth 46,500, me rreth 600 të vdekur dhe sëmundja ka prekur të gjitha shtetet.

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi të martën se SHBA mund të shndërrohen në epiqendrën globale të pandemisë.

Guvernatori i shtetit të Nju Jorkut, Andrew Cuomo tha sot se numri i infektimeve në këtë shtet po dyfishohet çdo tre ditë. “Virusi po lëviz si një tren i shpejtësisë së lartë,” tha ai.

Shteti ka mbi 25 mijë raste me COVID-19, ndërsa vetëm qyteti i Nju Jorkut ka 15 mijë.

Zoti Cuomo tha se Nju Jorkut tani i duhet të rrisë në mënyrë dramatike dhe shumë shpejt kapacitetin e spitaleve. “Nevoja kritike më e madhe tani janë ventilatorët, të cilët do të bëjnë dallimin mes jetës dhe vdekjes”, tha ai.

Rreth një e treta e popullsisë në Shtetet e Bashkuara është urdhëruar të qëndrojë në shtëpi nga guvernatorët e shteteve.

LEXO EDHE:  Të sëmurë, por pa simptoma

Ndërkohë që sfidat ekonomike kërcënojnë vendin, zyrtarët amerikanë thanë se shpresojnë të arrijnë marrëveshje për një paketë shpëtimi prej 2 trilion dollarësh.

Udhëheqësi i pakicës në senat Chuck Schumer dhe sekretari i Thesarit Steven Mnuchin zhvilluan bisedime deri vonë të hënën pasi senati dështoi për herë të dytë të binte dakord për projekt-ligjin i cili do t’u jepte para në dorë shumicës së amerikanëve dhe shumë bizneseve që janë ndikuar rëndë nga koronavirusi.

Sipas projekligjit që po debatohet, shumica e familjeve amerikane prej katër personash do të merrte nga 3 mijë dollarë ndihmë, ndërkohë që paketa do të krijonte një program kredie prej 500 miliardë dollarësh për bizneset, qytetet dhe shtetet.

Ajo parashikon 350 miliardë dollarë të tjera për të ndihmuar bizneset e vogla të përballojnë kostot e pagave në një kohë kur ka një kërkesë në rënie për produktet dhe shërbimet e tyre./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Pesë të arrestuar në Mal të Zi, mes tyre kryetari i Komunës së Ulqinit

Publikuar

-

Nga

Arrestohet kryetari i Komunës së Ulqinit, Loro Nrekiq dhe katër punonjës të tjerë të administratës.

Bëhet me dije se kryekomunari i Ulqinit po hetohet për punësime partiake. Arrestimet janë ekzekutuar me urdhër Prokurorisë Themelore të Shtetit (ODT) në Ulqin.

Përveç Nrekiq, u arrestuan gjithashtu Sead Osmanović, Sekretari i Sekretariatit për Financa të Komunës së Ulqinit dhe Shefi i Bordit Komunal (OO) të Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) Ulqin; Mustafa Gorana, Sekretar i Sekretariatit për Shërbime Komunale dhe Mbrojtjen e Mjedisit; Saubih Mehmeti, Drejtor i Shërbimit të Mbrojtjes dhe Shpëtimit; Milazim Mustafa, Sekretar i Policisë Komunale dhe ish Kryetar i Asamblesë Komunale të Ulqinit.

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Shëndetësisë “fshikullon” qeverinë/ Po fsheh dështimin pas “valës së dytë”

LEXO EDHE:  Merkel e shqetësuar për rritjen e rasteve me Covid 19

Mësohet se ata u arrestuan nën dyshimin e punësimeve partiake./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Gjermania reagon ashpër: Të lirohet menjëherë Aleksej Nawalny

Publikuar

-

Nga

Arrestimi i kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalny pas mbërritjes në Moskë të dielën, shkaktoi reagime ndërkombëtare. Edhe Gjermania reagon ashpër dhe kërkon lirimin e menjëhershëm të opozitarit rus.

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka kërkuar të hënën (18.01) lirimin e menjëhershëm të kritikut rus, Aleksej Navalny. Rusia duhet të respektojë kushtetutën e saj dhe është e lidhur përmes detyrimeve ndërkombëtare me parimin e ligjshmërisë dhe ruajtjen e të drejtave qytetare. “Këto parime duhet sigurisht të zbatohen edhe në drejtim të Aleksej Navalnyt. Ai duhet të lirohet pa vonesë.”

Navalny pas shërimit është kthyer vetë dhe me vetëdije nga Gjermania në Rusi. “Që ai arrestohet nga autoritetet ruse menjëherë pas mbërritjes së tij është tërësisht e pakuptueshme”, ka theksuar Maas. Më tej ministri i Jashtëm gjerman, ka theksuar se “Navalny është viktimë e një atentati të rëndë me helm në tokën ruse”. Qeveria gjermane pret për më tej që “Rusia të bëjë gjithçka, për të zbardhur tërësisht këtë atentat dhe të nxjerrë para përgjegjësisë autorët e tij.”

Rasti Navalny solli tensionim të marrëdhënieve diplomatike mes Gjermanisë dhe Rusisë vitin e kaluar. Qeveria gjermane dhe vende të tjera perëndimore bëjnë fjalë për një përpjekje për vrasje, gjatë së cilës Navalny u helmua me një lëndë luftarake helmuese të njohur si Novitçok. Qeveria në Moskë hedh poshtë çdo lloj përzierjeje në rastin e helmimit të Navalnyt.

LEXO EDHE:  SHBA do të studiojë nivelin e infektimit të fëmijëve me COVID-19

LEXO EDHE:  Rritja e të infektuarve në Kosovë/ IKSHPK rekomandim Ministrisë së Shëndetësisë: Mbyll disa sektorë

Gazeta amerikane “New York Times” shkruan mbi arrestimin e Navalnyt të hënën, se “represioni është e vetmja rrugë që njeh Putini. Por ai është duke kuptuar, se në epokën e mediave sociale, çdo arrestim për shkak të akuzave të shpikura vetëm i shton përkrahësit e zotit Navalny dhe forcon akuzat e tij (Navalnyt) kundër korrupsionit të pushtetmbajtësve rusë (…).

Të dielën (17.01), Navalny pak pas mbërritjes me avion në Moskë u arrestua. 44 vjeçari ishte që nga gushti në Gjermani, ku ai erdhi pas helmimit dhe qëndroi për rehabilitim pas daljes nga spotali. Autoritetet ruse kishin bërë të ditur më parë arrestimin e tij duke iu referuar një procedure penale kundër tij. Navalny kërcënohet nga tre vite burg në Rusi./DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Kryeministri grek merr dozën e dytë të vaksinës anti Covid

Publikuar

-

Nga

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka marrë dozën e dytë të vaksinës anti Covid, mëngjesin e kësaj të hëne.

Pas pak pritet që dozën e dytë do ta marrë edhe Presidentja e Republikës, Katerina Sakellaropoulou në spitalin “Evangelismos”.  Ndërkohë, numri i përgjithshëm i të vaksinuarve për momentin në Greqi ka arritur në 80,000.

Sipas mediave greke, në ditën e parë të vaksinimit të popullatës së përgjithshme, janë caktuar 3,777 të moshuar për t’u vaksinuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE