Connect with Us

Letra e Këshillit Botëror të Turizmit/ 50 milionë vende pune në gjithë globin janë të rrezikuara

Bota

Letra e Këshillit Botëror të Turizmit/ 50 milionë vende pune në gjithë globin janë të rrezikuara

Publikuar

-

Këshilli Botëror i Turizmit dhe Udhëtimit ka bërë thirrje qeverive të gjithë botës me anë të një letre të hapur që të marrin menjëherë 3 masa jetike pasi sektori i turizmit dhe udhëtimit në këtë krizë me koronavirusin është në një luftë për ekzistencë.

WTTC thekson se 1/5 vende pune në botë janë të këtij sektori dhe 50 milionë vende pune globalisht janë të rrezikuara globalisht. Ndërkohë janë 320 milionë vende pune apo edhe familje që mbahen nga ky sektor që tani është pezulluar prej krizës dhe masave drastike nga qeveritë e gjithë botës.

1. Ndihmë financiare për punonjësit e këtij sektori që po përballen me vështirësi financiare.
2. Qeveritë të japin kredi jetike pa interes për kompanitë globale, bizneset e mesme dhe të vogla
3. Taksat, detyrimet dhe kërkesat financiare të sektorit të udhëtimit duhet të hiqen me efekt të menjëhershëm të paktën për 12 muajt e ardhshëm.

LETRA E KËSHILLIT BOTËROR TË TURIZMIT DHE UDHËTIMIT

Askush nuk mund të dyshojë se jemi në territor të paeksploruar. Pandemia e koronavirusit do të thotë se bota po përballet me një kërcënim në fronte të shumta që nuk shihen në kohë paqeje. Sektori i udhëtimit dhe turizmit është i ekspozuar në mënyrë unike, dhe ne vlerësojmë se 50 milion punë globalisht janë në rrezik. Ta themi qartë, udhëtimi dhe turizmi janë në një luftë për mbijetesë.

Udhëtimi është shtylla kurrizore e ekonomive nëpër botë. Ajo sjell në monedhë thelbësore dhe investime të brendshme, krijon vende pune dhe stimulon çdo sektor. Shifrat e WTTC tregojnë se udhëtimi dhe turizmi kontribuojnë në 10.4% të PBB-së globale dhe 320 milion punë. Është përgjegjës për krijimin e një në pesë vende të reja pune, dhe për tetë vjet me radhë, ka tejkaluar rritjen e ekonomisë globale.

Pa udhëtim dhe turizëm, ekonomitë në mbarë botën përballen me një kërcënim ekzistencial.

Për ta kundërshtuar këtë, WTTC u bën thirrje qeverive të të gjitha vendeve të ndërmarrin veprime të menjëhershme për të ndihmuar në sigurimin e mbijetesës së këtij sektori kritik të krijimit të vendeve të punës. Jo shpejt. Jo në pak javë. TANI. Çdo vonesë do të kushtojë në miliona punë të humbura dhe dëme pothuajse të pallogaritshme në të gjithë botën.

LEXO EDHE:  Zgjidh një letër dhe do të zbulojmë çfarë është e rëndësishme për ty

Tani është koha për të ndërmarrë veprime. Ne propozojmë tre masa jetësore që mbrojnë mbijetesën e miliona njerëzve që mbështeten në udhëtime dhe turizëm për jetesën dhe mirëqenien e tyre në javët dhe muajt e trazuar:

Së pari, ndihma financiare duhet të jepet për të mbrojtur të ardhurat e miliona punëtorëve në sektor që përballen me vështirësi të mëdha ekonomike.

Së dyti, qeveritë duhet të japin kredi jetike, të pakufizuara pa interes për kompanitë globale të udhëtimit dhe turizmit, si dhe miliona biznese të vogla dhe të mesme si një stimul për të parandaluar shkatërrimin e tyre.

Së treti, të gjitha taksat, detyrimet dhe kërkesat financiare të sektorit të udhëtimit duhet të hiqen me efekt të menjëhershëm të paktën për 12 muajt e ardhshëm.

Kompanitë e udhëtimit dhe turizmit po luajnë rolin e tyre për të mbrojtur punonjësit e tyre.

Së bashku, këto masa mund të shpëtojnë një sektor që tashmë po përballet me kolapsin.

Ne po i bëjmë thirrje botës që të ndërmarrë veprime urgjente dhe të menjëhershme për të parandaluar që kjo krizë globale shëndetësore të bëhet një katastrofë ekonomike në të gjithë botën. Të bësh asgjë nuk është një mundësi.

Ne kërkojmë që çdo qeveri të ndërmarrë një veprim drastik dhe vendimtar tani për të ruajtur dhe mbrojtur kontributin e sektorit të udhëtimit dhe turizmit, nga i cili varen më shumë se 320 milion njerëz dhe familjet e tyre për jetesën e tyre.”

Sinqerisht,

Gloria Guevara, Presidenti dhe CEO i WTTC

ËTTC përfaqëson sektorin global të udhëtimit dhe turizmit. Anëtarët përfshijnë mbi 200 CEO, Kryetarë dhe Presidentë të kompanive udhëheqëse të udhëtimit dhe turizmit në botë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Zgjedhjet në SHBA/ Sondazhet nxjerrin fitues Joe Biden përballë Trumpit

Publikuar

-

Nga

Kandidati demokrat Joe Biden është në avantazh me 4 pikë përqindje përballë, Presidentin Trump, sipas një sondazhi të realizuar nga Hill-HarrisX.

Sipas shifrave të dala nga ky sondazh, 43 për qind e votuesve të regjistruar, thanë se do të mbështesin Biden për president nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot, ndërsa 39 për qind e votuesve në sondazhin 3-4 korrik thanë se do të votojnë për Trump.

LEXO EDHE:  Meta i uron Trump 4 korrikun/ Ky përvjetor mbërrin në një kohë shumë të vështirë

LEXO EDHE:  Festimi i 25-vjetorit të PS-së/ Arian Galdini letër socialistit

Pesë përqind e votuesve thanë se preferojnë dikë tjetër, ndërsa një përqindje shtesë prej afro 5 për qind e votuesve thanë që nuk planifikojnë të votojnë në zgjedhje.

Anketa  zbulon se epërsia e Biden është ngushtuar me 10 pikë nga përplasja e muajit të kaluar, ku Trump po sumonte ish-Zëvendës Presidentin demokrat. /CNA.al

Sondazhet e ditëve të para të korrikut

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Njeriu i Merkel/ Parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit pa asnjë ndryshim

Publikuar

-

Nga

Njeriu i Merkel/ Parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit pa asnjë ndryshim

Nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU në Budestagun gjerman, Johann Wadephul ka shprehur keqardhjen se marrëveshja e 5 qershorit nuk është kodifikuar ende.

Përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”, Wadephul shton se aprovimi i reformës zgjedhore dhe zbatimi i saj është kyç për rrugën e integrimit të Shqipërisë në BE.

Shpreh keqardhjen që marrëveshja e 5 qershorit nuk është kodifikuar akoma. Aprovimi me konsensusin e partive politike i reformës zgjedhore, pa asnjë ndryshim, si dhe zbatimi i saj është kyç për rrugën e Shqipërisë drejt BE. Nxis të gjitha palët, e në veçanti deputetët, ta finalizojnë këtë kriter të rëndësishëm. Forca Shqipëri!/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Gjykata e Lartë në SHBA vendos për taksat e presidentit

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Lartë në SHBA vendos për taksat e presidentit

Gjykata e Lartë amerikane do të bëjë të njohura sot opinionet përfundimtare të mandatit të saj të tanishëm.

Vëmendja është përqendruar në tre çështje të cilat lidhen me kërkesat e disa komisioneve të Kongresit dhe të një prokurori të Nju Jorkut që presidenti Donald Trump të publikojë taksat dhe dokumente të tjera financiare.

Presidenti Trump, i cili nuk ka ndjekur praktikën e kandidatëve të tjerë presidencialë, duke refuzuar të bëjë publike dokumentet tatimore gjatë fushatës së vitit 2016, është përpjekur të bllokojë publikimin e dokumenteve të tij financiare.

Disa komisione të Dhomës së Përfaqësuesve kanë kërkuar të dhëna për këto dokumente nga dy banka, Capital One dhe Deutsche Bank, si dhe nga firma e kontabilitetit Mazars USA.

Çështja kryesore që po shqyrtojnë gjyqtarët ka të bëjë me ndarjen e pushteteve midis degëve të qeverisë federale dhe kompetencave të kongresit për të hetuar një president.

Avokati i zotit Trump, Patrick Strawbrige, tha gjatë argumentimit të çështjes në muajin maj se kërkesat për dokumentet financiare nuk i shërbenin ndonjë qëllimi me rëndësi dhe se ligjvënësit nuk duhet të kenë autoritet të pakufizuar për të hetuar një president.

Ndërkaq, disa gjykata të nivelit më të ulët Nju Jork dhe Uashington dhanë vendime kundër Presidentit Trump në çështjen e kërkesës për dokumentet financiare.

Gjyqtari Jon O. Newman i Gjykatës së Apelit për Qarkun e Dytë të Nju Jorkut shkruante:

“Interesat e komisionevetë Kongresit për të ushtruar funksionet e tyre kushtetuese dhe legjislative janë një interes publik shumë më i rëndësishëm se çfarëdo interesi tjetër …”.

Jay Sekulow, një tjetër avokat i zotit Trump, argumentoi para Gjykatës së Lartë në muajin maj se presidenti gëzon “imunitet të përkohshëm kushtetues” nga ndjekja penale gjatë kohës që shërben në detyrë dhe se prokurori i qarkut të Nju Jorkut nuk ka asnjë autoritet për të hetuar zotin Trump.

LEXO EDHE:  Dosja “Shullazi”/ Avokatët letër drejtuar Donika Prelës dhe Arta Markut

LEXO EDHE:  Zgjidh një letër dhe do të zbulojmë çfarë është e rëndësishme për ty

Carey Dunne, këshilltar i përgjithshëm për prokurorin e qarkut të Manhatanit, tha se presidentët, ndërsa gëzojnë imunitet nga ndjekja penale, ata nuk përjashtohen nga kërkesat që të dorëzojnë dokumente. Për më tepër tha zoti Dunne, të dhënat që kërkon zyra e tij i takojnë periudhës përpara mandatit të Presidentit Trump dhe nuk mbrohen nga privilegji ekzekutiv.

“Ekziston një rrezik që presidentët amerikanë dhe palë të treta pa dashje të dalin mbi ligjin”, tha ai.

Gjykata e Larta e ka trajtuar edhe në të kaluarën çështjen nëse një president në detyrë duhet të përmbushë një kërkesë ligjore për dokumente.

Në vitin 1973, gjykata vëndosi njëzëri kundër Presidentit Richard Nixon në çështjen që lidhej me dorëzimin e regjistrimeve audio të Shtëpisë së Badhë tek një prokuror special. Gjykatësit po ashtu morën një vendim të njëzëshëm kundër Presidentit Bill Clinton në vitin 1997, duke lejuar një proces gjyqësor në ngarkim të presidentit për ngacmim seksual.

Gjatë argumenteve me gojë në muajin maj, të nëntë gjyqtarët lanë shumë pak të kuptohet se çfarë ane do të mbajnë për çështjet e ngritura para tyre.

Përveç vendimit në favor të njërës ose tjetrës palë, gjyqtarët mund të vëndosin dërgimin mbrapsht të çështjeve për rishqyrtim nga një gjykatë më e ulët.

Ndërsa vendimet e gjykatës së ulët kundër zotit Trump erdhën mes procesit për shkarkimin e tij nga Dhoma e Përfaqësuesve nën akuzat për pengim të drejtësisë dhe abuzim pushteti, akuza për të cilat Senati e nxori të pafajshëm, vendimi i Gjykatës së Lartë vjen ndërsa vendi është vetëm pak muaj para se të vendosë nëse do të rizgjedhë zotin Trump për një mandat të dytë presidencial, apo rivalin e tij, ish Zëvendës Presidentin Joe Biden./VOA

LEXO TE PLOTE