Connect with Us

KLGJ mbyll gjykatat nga koronavirusi/ Reagon ashpër Vishaj: Vendim skandaloz!

Kronika

KLGJ mbyll gjykatat nga koronavirusi/ Reagon ashpër Vishaj: Vendim skandaloz!

Publikuar

-

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka vendosur të shtyjë edhe me dy javë të tjera seancat gjyqësore në kuadër të masave të kundër përhapjes së koronavirusit.

Lidhur me këtë vendim ka reaguar dhe avokati penalist Saimir Vishaj.

Duke e konsideruar si një vendim skandaloz, Vishaj me ironi shkruan se gjyqtarët nuk punojnë vetëm në kohë paqë!

Vendim skandaloz I KLGJ
Gjyqtar qe punojne vetem ne kohe paqe!!!
R E P U B L I K A E S H Q I P Ë R I S Ë
KËSHILLI I LARTË GJYQËSOR
VENDIM
Nr.128, datë 24.03.2020
PËR
VIJIMIN E PEZULLIMIT TE VEPRIMTARISË DHE SHËRBIMEVE GJYQËSORE NË
TË GJITHA GJYKATAT NË REPUBLIKËN E SHQIPËRISË
Këshilli i Lartë Gjyqësor bazuar në nenet, 147/1, 147/a, pika 1 germa “d” të Kushtetutës së
Republikës së Shqipërisë, në nenin61 të Ligjit nr.115/2016 “Për organet e qeverisjes së sistemit
të drejtësisë”, i ndryshuar, në Vendimin e datës 09.03.2020 të Komitetit të Përkohshëm për
Infeksionin e Përhapur nga Coronavirusi i ri, ne Vendimin e KLGJ nr. 127 date 10.03.2020 “Per
pezullimin e veprimtarise dhe sherbimeve gjyqesore ne te gjitha gjykatat ne Republiken e
Shqiperise”, me qëllim mbrojtjen e shëndetit të popullatës nga infeksioni i shkaktuar nga
COVID-19,
V E N D O S I :
1. Vijimin e pezullimit te veprimtarisë dhe shërbimeve gjyqësore nëtë gjitha gjykatat e vendit, të
juridiksionit të përgjithshëm dhe të posaçëm, për shkak të situatës së krijuar nga infeksioni i
përhapur Covid-19.
2. Përjashtohen nga efektet e këtij pezullimi veprimtaria dhe shërbimet gjyqësore, që lidhen me
çështje me natyrë të ngutshme, të vlerësuara si të tilla rast pas rasti nga gjyqtari.
3. Përjashtohen nga efektet të këtij pezullimi, seancat e vlerësimit të masave të sigurisë, seancat
në të cilat janë kërkuar ose zbatuar masat e sigurisë me burg, dhe kur të arrestuarit, të
pandehurit, ose mbrojtësit e tyre e kërkojnë shprehimisht që të vijohet me shqyrtimin e tyre.
4. Në çdo rast nga ana e gjykatës duhet të shmanget prania e publikut në zhvillimin e seancave
gjyqësore.
5. Kohëzgjatja e pezullimit, parashikuar në pikën 1 të këtij vendimi, të jetë për një periudhë 2
(dy) javore duke filluar nga data 25.03.2020 deri me date 07.04.2020.
6. Kryetarët e gjykatave ngarkohen të marrin të gjithë masat për zbatimin e këtij vendimi.
Ky vendim hyn në fuqi menjëherë me publikimin e tij në faqen zyrtare të internetit të Këshillit të
Lartë Gjyqësor.
PËR KËSHILLIN E LARTË GJYQËSOR
KRYETARE
NAUREDA LLAGAMI

 

LEXO EDHE:  Meta në konferencë për mediat/ Ja kur do të dalë para gazetarëve

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Masat për koronavirusin/ Shtyhen edhe me dy javë seancat gjyqësorë

Publikuar

-

Nga

KLGj ka vendosur të shtyjë edhe me dy javë të tjera seancat gjyqësore, në kuadër të masave kundër përhapjes së koronavirusit.

Po ashtu KLGJ thotë se në çdo rast, ndalohet prania e publikut në mjediset e gjykatave.

Përjashtohen nga efektet e këtij pezullimi veprimtaria dhe shërbimet gjyqësore që lidhen me çështje me natyrë të ngutshme, të vlerësuara si të tilla rast pas rasti nga gjyqtari, si p.sh. seancat gjyqësore që kanë lidhje me masat e sigurimit, afatet e paraburgimit, etj.

Gjatë periudhës së pezullimit, komunikimi i publikut me gjykatat mund të realizohet vetëm nëpërmjet postës zyrtare, postës elektronike (email), ose online, nëpërmjet faqeve zyrtare të internetit të gjykatave”, thuhet në njoftim.

LEXO EDHE:  Sa të dobishme janë maskat?/ Mjeku pneumolog këshilla qytetarëve: Të mbahen vetëm në këto ambiente

LEXO EDHE:  Meta në konferencë për mediat/ Ja kur do të dalë para gazetarëve

Kohëzgjatja e këtyre masave do të vazhdojë deri në datën 7 prill.

LEXO TE PLOTE

Kronika

As koronavirusi nuk i ndal shqiptarët/ 40-vjeçari kapet me 5 kg kokainë në Itali

Publikuar

-

Nga

Një 40-vjeçar shqiptar, ka rënë në prangat e policisë italiane pasi u kap me 5 kg kokainë të pastër në Perugia.

Droga u gjet e fshehur në bagazhin e makinës së 40-vjeçarit e ndarë në disa pako, si dhe 19 mijë euro brenda dy çorapeve.

Nëse droga do të hidhej në treg, vlera e saj do të arrinte deri në 1.5 mln euro.

LEXO EDHE:  Silva Bino tregon shifrën/ Ja sa kushton analiza për koronavirusin

LEXO EDHE:  Si të parandalohet një pandemi tjetër, përpara se ajo të shpërthejë

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përfshihet nga flakët një vile 3-katëshe në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Një vilë 3-katëshe është përfshirë nga flakët mbrëmjen e sotme në kryeqytet.

Ngjarja ka ndodhur në rrugën ‘Siri Kodra’ pranë shinave të trenit, raporton shqiptarja.com.

Nga flakët fatmirësisht nuk ka pasur persona të lënduar, por vetëm dëme materiale në pjesën e çatisë.

Për shuarjen e flakëve u angazhuan 3 zjarrfikëse ndërsa po punohet për zbardhjen e shkakut të rënies së zjarrit.

LEXO TE PLOTE