Connect with Us

“Kanë krijuar “Covid-ambulanca”/ Mjekët shqiptarë tregojnë si po e përballon Gjermania koronavirusin

Sociale

“Kanë krijuar “Covid-ambulanca”/ Mjekët shqiptarë tregojnë si po e përballon Gjermania koronavirusin

Publikuar

-

Mjekët shqiptar në Gjermani, kanë treguar në një lidhje me emisionin “Open” se si po e përballon ky shtet situatën nga koronavirusi, duke përdorur një metodë efikase e aplikuar më herët nga Korea e Jugut.

Doktoresha Marsela Ceno tha se Gjermania ka krijuar çadra, të quajtura covid-ambulanca. Këto kanë ndihmuar në zbulimin e rasteve duke bërë të mundur në izolimin e tyre.

Sa i përket medikamenteve që ka përdorur Japonia dhe Amerika, Dr. Gjergji Merja tha se nuk ka evidenca për ato medikamente, por disa janë përdorur në mënyrë eksperimentale.

LEXO EDHE:  Koronavirusi mban në ankth botën/ SHBA premton 1 miliard USD për vaksinën   

Ndërsa doktor Ganiu tha se ka studime që tregojnë të kundërtën e efikasitetit të tyre dhe Gjermania po bën respirimin e pacientëve që janë në gjëndje të rëndë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Ahmetaj flet për pagat/ Ja tre kategoritë që përfitojnë nga paketa

Publikuar

-

Nga

Ministri Arben Ahmetaj i cili është emëruar për të menaxhuar përballimin e situatës së koronavirusit, ka treguar ditën e sotme se si do të paguhen qytetarët që janë detyruar të mbyllin bizneset.

Ahmetaj tha në emisionin “Opinion” se ata persona që nuk shkojnë në punë edhe pse biznesi vijon normalisht punën, nuk përfitojnë nga paketa, e cila përfshin tre kategori.

“Këto lloj kompanish dhe këta të punësuar që për arsye legjitime nuk pranojnë të shkojnë në punë, nuk përfitojnë nga paketa Rama. Paketa fokusohet në tre grupe, një është grupi i biznesit të vogël me xhiro nga 0 me 14. Këtu është vendosur të ndërhyhet duke i dhënë pagë minimale të gjithëve të punësuarve, por ka një specifikë. Paga jepet nga Buxheti i Shtetit. Paga minimale është 260 mijë lekë të vjetra. Një familje që ka një biznes të vogël, që është burri që ka biznesin dhe gruaja që është e punësuar dhe nuk merr pagë, këta do të marrin pagë gjithashtu. Grupi i dytë janë të gjitha familjet e ndihmës ekonomike që shkojnë në mesatare 70 mijë. Këta paguhen 2-fishin e asaj që paguhen sot dhe kjo shkon 335 milion lekë dhe kategoria e tretë janë ata që marrin pagesë papunësie sot që është 145 mijë lekë të vjetra dhe këtyre ju dyfishohet. Jemi duke ndërhyrë te shtresat në nevojë”, deklaroi ministri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pipero tregon kur do jetë piku i rasteve me koronavirus/ “Këto dy javë janë vendimtare”

Publikuar

-

Nga

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero ka treguar mbrëmjen e sotme se piku i rasteve të infektuara me koronavirus në vendin tonë do të jetë gjatë kësaj jave dhe javës që vjen.

“Unë mendoj që këto dy javë, kjo javë dhe java tjetër janë vendimtare”, deklaroi mjeku në emisionin “Tempora”. Ai përsëriti edhe njëherë thirrjen për qytetarët që të qëndrojnë në shtëpi dhe të mos dalin jashtë.

“Nuk ka ngelur asnjë apel tjetër përveçse të përsërisim edhe njëherë qytetarëve, të qëndrojnë në shtëpi dhe të mos dalin jashtë shtëpisë së tyre nëse nuk kanë një gjë të rëndësishme. Kur të dalin jashtë ta mendojnë 100 herë. Kështu mbrojnë vetën e tyre, kështu mbrojnë të afërmit dhe kështu na ndihmojnë edhe ne”, nënvizoi mjeku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

U infektua me koronavirus/ Skënder Brataj flet për gjendjen dhe i bën apelin e fortë qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka reaguar për herë të parë pasi  u infektua me COVID-19.

Në një reagim  në rrjetet sociale, ai shprehet se ka një gjendje të lehtë të sëmundjes dhe se po kurohet në banesë.

Ndërkaq, ai i bën apel të fortë qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi, vetëm kështu mund të bëhemi “të padukshëm” për koronavirusin.

“Ju falenderoj pa mase per interesimin tuaj te sinqerte. Vertete eshte shume emocionuese per mua ky reagim solidariteti nga ana juaj. Une aktualisht kam nje gjendje te lehte te semundjes dhe tani po kurohem ne banese. Temperatura ime ne kete moment eshte vetem 37,5 nga 39,5 qe ishte dy dite me pare.
Ne personeli mjeksor dhe mbeshtetes, nuk i shmangemi dot betejes, linjes se pare per te cilen jemi pergatitur.
Eshte normale, qe sado masa parandaluese te marresh, ne front mund te demtohesh ne kete lufte te padukeshme, ndersa Ju mundeni te ekspozoheni sa me pak.
Behuni ju te padukshem per koronavirusin!
Qendroni ne shtepi!
Tani edhe une do te punoj nga banesa per disa kohe,sepse mundet!
Te gjithe bashke do tja dalim!
Ju pershendes.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE