Connect with Us

AKU kontrolle në Korçë/ Gjobitet minimarketi që tregtonte produkte të skaduara

Politikë

AKU kontrolle në Korçë/ Gjobitet minimarketi që tregtonte produkte të skaduara

Publikuar

-

AKU ka gjobitur në Korçë një biznes për produkte me afat skadence të kaluar dhe një furrë buke me kushte të papërshtatshme higjeno-sanitare

Drejtoria Rajonale e Autoritetit bnë me dije se sot ka kryer 23 inspektime, kryesisht në Korçë qytet, Maliq e rrethinat e tyre, prej të cilave, në 6 furra buke, 7 minimarkete, 7 njësi tregëtimi dhe 3 subjekte përpunimi qumështi.

Gjatë kontrolleve të kryera në një minimarket u konstatuan produkte ushqimore me afat të kaluar përdorimi të cilat u sekuestruan me destinacion asgjësimin e tyre si dhe u vendos masa administrative “gjobë” me vlerë 300,000 lekë.

Gjithashtu referuar shkeljeve të konstatuara në një furrë buke e cila ushtronte aktivitetin në kushte të papërshtatshme higjeno-sanitare që cënonin sigurinë ushqimore, trupa inspektuese mori masën administrative “gjobë” me vlerë 300,000 lekë si dhe u bë ndërprerja e menjëhershme e aktivitetit deri në plotësimin e kushteve.

LEXO EDHE:  Tërmeti lëkund Korçën

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit njofton se do të vijojë pandalur monitorimet dhe kontrollet rigoroze në të gjithë vendin me fokus mbrojtjen e shëndetit dhe jetës së konsumatorëve duke vijuar betejën për mospërhapjen e COVID-19./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Kjo kohë ka nevojë për komunikim”/ Rama tregon “kanalin e emergjencës” ku qytetarët mund të adresojnë problemet e tyre

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama njofton qytetarët shqiptarë se nga sot do të ketë në dispozicion një kanal emergjence për të komunikuar drejtpërdrejtë me të apo ministrat, ku mund të adresojnë çdo problem.

Platformën e bashkëqeverisjes www.shqiperiaqeduam.al, është në dispozicion për të transmetuar me shpejtësi çdo shqetësim tuajin tek ai dhe ministrat, shkruan Rama në rrjetet sociale.

“Kjo kohë me një vargmal vështirësish e hallesh nga më të ndryshmet, ka nevojë për komunikim të vazhdueshëm mes individit dhe shtetit, për të adresuar së bashku lloj-lloj problemesh që lindin në jetën e përditshme të njerëzve.

Nga sot ju keni në dispozicion një kanal emergjence për të komunikuar drejtpërdrejtë me mua dhe çdo ministër, duke përdorur ajfonin apo kompjuterin tuaj, duke e adresuar hallin tek  www.shqiperiaqeduam.al

LEXO EDHE:  Basha takime me qytetarët në Korçë/ Premtimet që bën

LEXO EDHE:  Tentoi të vidhte banesën e 54 vjeçarit në Korçë/ I riu kapet nga policia

Skuadra speciale e platformës së bashkëqeverisjes është në dispozicion për të transmetuar me shpejtësi çdo shqetësim tuajin tek unë e ministrat, që do të lëvizim me shpejtësi për zgjidhjen e çdo halli të mundshëm. Kini besim dhe durim, durim, durim. I love you” shkruan Rama.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk jemi vetëm”/ Basha falenderon BE-në për 50 milionë eurot

Publikuar

-

Nga

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha, ka shpërndarë në rrjetet sociale mesazhin e ambasadorit të Bashkimit Europian, Luigi Soreca, i cili njoftoi një ndihmë të madhe për Shqipërinë për përballimin e krizës së shkaktuar nga COVID -19.

“Nuk jemi vetëm!- shkruan Basha. “Mirënjohje Bashkimit Europian për këtë ndihmë të çmuar për shqiptarët dhe Shqipërinë, në këtë ditë të vështirë!”, nënvizon më tej lideri i demokratëve.

Ndërkohë, 50 milionë eurot e vëna në dispozicion për Shqipërinë janë planifikuar të ndahen në 4 milionë euro për pajisje mjekësore, 11 milionë për mbrojtjen sociale dhe 35 milionë për rikuperim ekonomik./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

50 milionë euro për Shqipërinë/ Soreca reagon për ndihmën e BE-së

Publikuar

-

Nga

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca ka reaguar për fondin prej 50 milionë eurosh që Bashkimi Europian ka vënë në dispozicion për Shqipërinë, për të luftuar pandeminë e koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, Soreca tregon se 4 milionë euro janë për pajisje mjekësore, 11 milionë për mbrojtjen sociale dhe 35 milionë për rikuperim ekonomik.

“Jam i gëzuar të njoftoj sot ndihmën konkrete të BE për Shqipërinë për të luftuar COVID-19. 4 milionë euro për pajisje të menjëhershme dhe mbështetje shëndetësore; 11 milionë euro për mbrojtjen sociale; deri në 35 milionë euro për rikuperim ekonomik. BE-ja gjithmonë me Shqipërinë në kohë nevoje! Jemi gjithmonë me Shqipërinë!”, shkruan ambasadori i BE-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE