Connect with Us

Shifrat e Universitetit Amerikan/ Ja sa viktima ka shkaktuar Covid 19 në botë, ku renditet Shqipëria

Bota

Shifrat e Universitetit Amerikan/ Ja sa viktima ka shkaktuar Covid 19 në botë, ku renditet Shqipëria

Publikuar

-

Sipas të dhënave zyrtare nga universitetit mjekësor John Hokins, Covid-19 ka prekur 372,563 persona dhe ka shkaktuar 16,381 viktima në të gjithë botën.

Sipas të dhënave zyrtare numrin më të madh të viktimave e ka Italia me 6,077 të vdekur nga 63,927 të prekur. Më pas vjen Kina me 3,153 jetë të humbura dhe Spanja 2,207 viktima. Një shifër mjaft e lartë kjo në raportin persona të prekur jetë të humbura. Në këtë raport vendin e parë e mban Italia ndërsa Kina dhe vendet e tjera e kanë raportin shumë herë më të ulët.

Aktualisht Gjermania ka 29,056 të prekur dhe 118 vikitima, Franca 20,104 të prekur dhe 860 vdekje, ndërsa Britania e Madhe 6,724 të prekur dhe 335 viktima.

Shqipëria në krahasim me vendet e tjera, ende ka një raport të ulët të prekurish prej 104 personash , 4 jetë të humbura dhe 5 të shëruar.

Të dhënat e universitetit amerikan sipas vendeve i gjeni më poshtë:

6,077 Italy

3,153 Hubei China

2,207 Spain

1,812 Iran

860 France

335 United Kingdom

213 Netherlands

118 Germany

118 Switzerland

111 Korea, South

98 New York City New York US

88 Belgium

75 King Washington US

63 Middlesex New Jersey US

49 Indonesia

41 Japan

34 Unassigned New York US

33 Philippines

30 Turkey

25 Brazil

25 Sweden

24 Denmark

23 Iraq

23 Portugal

22 Henan China

21 Austria

20 San Marino

18 Ecuador

17 Algeria

17 Greece

15 Orleans Louisiana US

14 Egypt

14 Malaysia

14 Unassigned Louisiana US

13 British Columbia Canada

13 Heilongjiang China

12 Suffolk New York US

10 Norway

10 Santa Clara California US

10 Unassigned Georgia US

10 Snohomish Washington US

9 India

9 Unassigned New Jersey US

8 Beijing China

8 Guangdong China

8 Diamond Princess Cruise Ship

8 Luxembourg

8 Poland

7 Shandong China

7 Hungary

7 Romania

6 New South Wales Australia

6 Ontario Canada

6 Anhui China

6 Chongqing China

6 Hainan China

6 Hebei China

6 Ireland

6 Pakistan

6 Riverside California US

6 Dougherty Georgia US

6 Bergen New Jersey US

5 Peru

5 Los Angeles California US

5 Fairfield Connecticut US

5 Unassigned Michigan US

5 Wayne Michigan US

4 Albania

4 Argentina

4 Burkina Faso

4 Quebec Canada

4 Hong Kong China

4 Hunan China

4 Shanghai China

4 Lebanon

4 Morocco

4 Cook Illinois US

4 Essex New Jersey US

4 Nassau New York US

4 Dallas Texas US

3 Bangladesh

3 Bulgaria

3 Shaanxi China

3 Sichuan China

3 Tianjin China

3 Xinjiang China

3 Colombia

3 Dominican Republic

3 Panama

3 Slovenia

3 Tunisia

3 Ukraine

3 Sacramento California US

3 El Paso Colorado US

3 Broward Florida US

3 Unassigned Illinois US

3 Marion Indiana US

3 Jefferson Louisiana US

3 Unassigned Massachusetts US

3 Monmouth New Jersey US

3 Unassigned Vermont US

LEXO EDHE:  Mbi 300 të infektuar në 24 orë/ 3 humbje jete nga Covid-19

3 Clark Washington US

3 Milwaukee Wisconsin US

2 Bahrain

2 Chile

2 Gansu China

2 Guangxi China

2 Guizhou China

2 Liaoning China

2 Yunnan China

2 Costa Rica

2 Mauritius

2 Mexico

2 North Macedonia

2 Serbia

2 Singapore

2 Taiwan*

2 United Arab Emirates

2 Maricopa Arizona US

2 San Joaquin California US

2 Weld Colorado US

2 Tolland Connecticut US

2 District of Columbia District of Columbia US

2 Lee Florida US

2 Orange Florida US

2 Cobb Georgia US

2 Fulton Georgia US

2 Oakland Michigan US

2 Clark Nevada US

2 Monroe New York US

2 Franklin Ohio US

2 Puerto Rico US

2 Davidson Tennessee US

2 James City Virginia US

2 Benton Washington US

2 Whatcom Washington US

1 Afghanistan

1 Andorra

1 Western Australia Australia

1 Azerbaijan

1 Bosnia and Herzegovina

1 Alberta Canada

1 Diamond Princess Canada

1 Fujian China

1 Inner Mongolia China

1 Jiangxi China

1 Jilin China

1 Zhejiang China

1 Congo (Kinshasa)

1 Croatia

1 Cuba

1 Cyprus

1 Czechia

1 Finland

1 Guadeloupe France

1 Martinique France

1 Gabon

1 Gambia

1 Ghana

1 Guatemala

1 Guyana

1 Iceland

1 Israel

1 Jamaica

1 Lithuania

1 Moldova

1 Montenegro

1 Curacao Netherlands

1 Nigeria

1 Paraguay

1 Russia

1 Sudan

1 Thailand

1 Cayman Islands United Kingdom

1 Contra Costa California US

1 Monterey California US

1 Placer California US

1 San Benito California US

1 San Diego California US

1 San Mateo California US

1 Sonoma California US

1 Ventura California US

1 Yolo California US

1 Crowley Colorado US

1 Eagle Colorado US

1 Hartford Connecticut US

1 Clay Florida US

1 Duval Florida US

1 Leon Florida US

1 Manatee Florida US

1 Pasco Florida US

1 Santa Rosa Florida US

1 Unassigned Florida US

1 Bartow Georgia US

1 Early Georgia US

1 Fayette Georgia US

1 Floyd Georgia US

1 Gwinnett Georgia US

1 Grand Princess US

1 Guam US

1 Sangamon Illinois US

1 Will Illinois US

1 Allen Indiana US

1 Delaware Indiana US

1 Johnson Indiana US

1 Scott Indiana US

1 Johnson Kansas US

1 Wyandotte Kansas US

1 Anderson Kentucky US

1 Bourbon Kentucky US

1 Jefferson Kentucky US

1 Ascension Louisiana US

1 Catahoula Louisiana US

1 St. James Louisiana US

1 Baltimore Maryland US

1 Montgomery Maryland US

1 Prince George’s Maryland US

1 Middlesex Massachusetts US

1 Suffolk Massachusetts US

1 Kent Michigan US

1 Macomb Michigan US

1 Washtenaw Michigan US

1 deaths

Ramsey Minnesota US

1 Hancock Mississippi US

1 Boone Missouri US

1 Jackson Missouri US

1 St. Louis Missouri US

1 Hillsborough New Hampshire US

1 Camden New Jersey US

1 Hudson New Jersey US

1 Morris New Jersey US

1 Ocean New Jersey US

1 Somerset New Jersey US

1 Broome New York US

1 Dutchess New York US

1 Rockland New York US

1 Wyoming New York US

1 Cuyahoga Ohio US

1 Erie Ohio US

1 Lucas Ohio US

1 Stark Ohio US

1 Pawnee Oklahoma US

1 Tulsa Oklahoma US

1 Lane Oregon US

1 Linn Oregon US

1 Marion Oregon US

1 Multnomah Oregon US

1 Washington Oregon US

1 Allegheny Pennsylvania US

1 Lehigh Pennsylvania US

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Lajm i trishtë!/ Po kurohej për Covid, ndërron jetë gruaja shtatzënë

Publikuar

-

Nga

Lajm i trishtë! Po kurohej për Covid, ndërron jetë gruaja shtatzënë

Një grua shtatzënë nga Komuna e Prizrenit, ka humbur jetën sipasojë e Covid-19.

E reja ishte fillimisht ishte pranuar në Klinikën Infektive, por për shkak të komplikimeve, ishte transferuar në njësinë intensive Covid.

“Në ritestimin e datës 17 nëntor, ajo kishte rezultuar negativ, por vazhdonte të kishte gjendje të rënduar shëndetësore. Pavarësisht përpjekjeve maksimale nga stafi shëndetësor, ajo pas disa ditësh mjekimi nuk arriti të mbijetonte”, thuhet në njoftimin e QKUK-së.

LEXO EDHE:  “Fundi ka qenë i tmerrshëm”/ Anxhela Peristeri tregon eksperiencën e vështirë pasi kuptoi se ishte infektuar me Covid-19

LEXO EDHE:  Shifra shqetësuese në Kosovë/ 132 raste të reja me koronavirus

Që prej 13 marsit – kur u paraqitën rastet e para me koronavirus – në Kosovë janë regjistruar 37.028 raste me COVID-19. Prej tyre 964 pacientë kanë vdekur. Raste aktive janë 13.375./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Greqia “nën ethet” e Covid/ Shënohen 99 viktima dhe mbi 2 mijë të infektuar

Publikuar

-

Nga

Greqia ka regjistruar 2 018 raste të reja dhe 99 viktima nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit.

Sipas raportimeve të Ministrisë së Shëndetësisë në Greqi numri total i të infektuarve ka arritur shifrën 99 306.
99 viktimat e shënura në 24 orët e fundit e kanë çuar numrin total të viktimave në 2 001.

Mosha mesatare e personave që kanë humbur jetën është 80 vjeç dhe 97.1% kishin një sëmundje bashkëshoqëruese.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Dy punjonjës të rektoratit në Universitetin e Tiranës me Covid-19

LEXO EDHE:  Rritet numri i të prekurve me Covid-19 në Kosovë/ Dallimet politike vazhdojnë 

Situata e koronavirusit vijon të jetë shumë shqetësuese ku dita ditës vijon të rritet numri i të infektuarve dhe viktimave nga koronavirusi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Koronavirusi “bën gjëmën” në Itali/ Konfirmohen 822 viktima në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi “bën gjëmën” në Itali/ Konfirmohen 822 viktima në 24 orë

Ditët e fundit është vërejtur se shifrat e të infektuarve në Itali kanë ardhur sërish në rritje.

Mësohet se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 29,003 raste të reja me koronavirus, nga 232,711 testime të bëra.

Mediat e shtetit fqinj, duke iu referuar min istrisë së Shëndetësisë, raportojnë se që nga fillimi i pandemisë, pragu i 1.5 milionë infeksioneve (1,509,875) është tejkaluar .

Që nga dita e djeshme kanë humbur jetën 822 persona, ndërsa në total numri i viktimave ka shkuar në 52,850.

LEXO EDHE:  Rekord i ri viktimash nga Covid-19/ Qindra të infektuar në 24 orë

LEXO EDHE:  Studentët largojnë pedagogun/ Ne nuk jemi komunistë si ti, mos na përça

Në kujdes intensive janë vetëm 2 persona më pak sesa dje, ndërsa në spitalet Covid po trajtohen  275 pacientë më pak se një ditë më parë. / CNA.al

LEXO TE PLOTE