Connect with Us

Paniku vret më shumë se çdo epidemi…!

Sociale

Paniku vret më shumë se çdo epidemi…!

Publikuar

-

Gjashtë format e Covid-19/ Kush është grupi më i rezikuar

Nga Dr. Gëzim Xhepa

1. Të sëmurë kronikë mbani lidhje të rregullta telefonike me mjekun e familjes… Shmangni kontaktet e drejtpërdrejta me mjediset mjekësore dhe grumbullimet në to… Mos haroni se ndryshimet në organet tuaja të sëmura janë të parikthyeshme dhe kërcënuese për jetën… Kjo situatë paniku kërkon viktima…!!

2. Mjekë të familjes jeni ju skalioni mbrojtës i jetës së shumë më tepër pacientëve se ata që kërcënohen nga pandemia… Situatat e panikut do kërkojnë nesër shumë më tepër viktima…, se po shpëtojmë sot… Ndonëse heronj të heshtur të këtij kaosi pandemik…, ruani veten, familjen dhe të sëmurët tuaj duke shmangur kontaktet e drejtpërdrejta me pacientë dhe duke shtrirë kontaktet telefonike përtej izolimit dhe fashave orare…. Në emër të jetës, le të kthehet telefoni juaj mbrojtësi kryesor i shëndetit dhe shmangies së komplikacioneve te të sëmurët kronikë dhe të moshuarit… Nëse coronavirusi ka ngritur në këmbë botën…, ju jeni heronj të vetëmuar, që në heshtje rrini në skalionin e mbrojtjes së jetës së atyre që kanë aq shumë nevojë për mjekësinë çdo ditë të jetës së tyre…

3. Mjekë specialistë sa më shumë të vihemi në dispozicion të telefonave të mjekëve të familjes me mendimin tonë profesional…, aq më pak komplikacione do kemi sot për hospitalizim dhe aq më pak viktima nesër, kur do dalim si triumfator mbi pandeminë që tronditi botën… Kujdesi i sotëm shmang dhjetëfishimin e viktimave në radhët e të sëmurëve kronikë nesër…

LEXO EDHE:  Presidenti Trump përshëndet shtetet që do të nisin rihapjen

4. Qeveri shqiptare kthe sytë nga skalioni i mjekëve të familjes…, që sot realisht kanë mbi shpinë gjithë barrën e shërbimit shëndetësor dhe janë mbrojtësit kryesorë të shëndetit dhe jetës… Shtrini fashën e parashkrimit të medikamenteve në receta elektronike edhe për medikamente që kanë nevojë për preskriptimin e specialistëve… Të sëmurët kronikë janë sot më tepër se kurrë në dorën e mjekëve të familjes… Këta mjekë, sot më tepër se kurrë, nuk janë thjeshtë noterë vulash siç ka tentuar t’i transformojë sistemi ynë problematik shëndetësor…, por janë ata që po ndeshen realisht me sëmundje që prodhojnë shumë më tepër viktima në periudha kaosi…, se sa coronavirusi dhe viruse më të fortë se ai…!!!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

“Asnjë i shtruar në 24-orët e fundit”/ Tritan Kalo: Dalja prej tunelit po afrohet shpejt

Publikuar

-

Nga

Mjeku infeksionist Tritan Kalo ka bërë me dije se gjatë 24-orëve të fundit nuk është regjistruar asnjë shtrim në spital me Covid-19.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kalo shprehet se nuk është momenti për të hapur shampanjat por duhet ruajtur ende vigjilenca.

Mjeku shprehet besimplotë se fundi i tunelit të pandemisë po afrohet më shpejtë.

Kohë kovidiane…. 10.05.2021…. Përsëri në 24 orët e fundit asnjë i shtruar në Covid-1/Shërbimin Infektiv të QSUNT….Ndërgjegjësimi, përkujdesja ndaj vetes dhe atyre që gjallojnë rreth nesh, MHD (Maskat, Higjena personale dhe kolektive, Distancimi fizik) dhe Vaksinimi në ritme të përshpejtuara, po na bëhen aleatë të fuqishëm në luftën tonë kundër armikut të padukshëm, “flamës mbarëbotërore” të Pandemisë nga virusi i Sars-Cov2/Covid-19….

Lehaqenët dhe gojët koprolale kundër vaksimit, vetëm ecuria pozitive e rasteve të pandemisë ua mbyll gojët…. NËSE për arsye të mos dijes, të mos dëshirës për jetën, të hatërmbetjeve politike yshteni të thoni ndoshta edhe ato që nuk i mendoni, SHOQËRISHT dhe PROFESIONALISHT JU LUTEM të mos na pengoni në misionin tonë fisnik e human të Mantelbardhit….Miq, kolegë e bashkëkombas, NUKU është ende momenti për të hapur shishet e shampanjave e për të brohoritur FITORE!!!…
Kemi ende udhë për të bërë në tynelin e Pandemisë, POR dalja prej tij po afrohet shpejt dhe kjo gjë na bën optimist e me flatra….

Ju duam, ju respektojmë dhe për asnjë dekikë nuku do ju mungojë Puna, Përkushtimi, Përkujdesja e Profesionalizmi ynë në betejën tuaj për t’u përballur me armikun e padukshëm….Syhapur e mëndjekthjellët deri në rastin e fundit të infektimit nga Sars-Cov2/Covid-19….Javë sa më të mbarë….Together forever!!!”, shkruan Kalo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kthjellime dhe vranësira të lehta/ Parashikimi i motit për sot

Publikuar

-

Nga

Shqipëria do të ndikohet nga kthjellime dhe alternime vranësirash në zonat malore.

Sipas MeteoAlb masat ajrore me origjinë Jugore do të diktojnë mot me kthjellime e vranësira të lehta deri në mesditë kur vranësirat bëhen më të dukshme në zonat malore. Edhe pasditja vijon me kthjellime e vranësira kalimtare në Ultësirën Perëndimore ndërsa mbeten të dukshme vranësirat në zonat përgjatë kufirit lindor.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes POR mbeten konstante në mesditë duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 11°C deri në 30°C.

LEXO EDHE:  “Nuk ka pasur asnjë investim në shëndetësi”/ Mediu: Qeveria e Ramës ka dështuar

LEXO EDHE:  Mjeku i njohur flet me shifra/ “Numri i personave të infektuar në Shqipëri mund të jetë mbi 400”

Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 30 km/h kryesisht nga drejtimi Jugor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kthjellime dhe vranësira / Parashikimi i motit për pesë ditët në vazhdim

Publikuar

-

Nga

Më poshtë po ju njohim me parashikimin e motit për javën që presim përpara!

Dy ditët e para të javës (Hënë dhe e Martë) parashikohet që moti të jetë i kthjellët por nuk do të mungojnë alternimet e vranësirave kalimtare kryesisht në orët e mesditës dhe pasdites në relievet kodrinore-malore.

Dita e Mërkurë parashikohet me mot të paqëndrueshëm, kryesisht të vranët dhe reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët. Në relievet kodrinore-malore këto reshje hera-herës në formën e shtrëngatave dhe intensitet deri mesatar.

Ditën e Enjte deri në orët e mesditës parashikohet mot me alternime vranësirash dhe kthjellimesh me vranësirat më të theksuara në zonën e veriut dhe qendrës. Në këto zona deri në orët e mesditës parashikohen reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët e në veriperëndim deri mesatar në formë shtrëngatash.

LEXO EDHE:  Meta ktheu buxhetin, Angjeli: Fondet për përballimin e pandemisë të mjaftueshme

LEXO EDHE:  Meta ktheu buxhetin, Angjeli: Fondet për përballimin e pandemisë të mjaftueshme

Java mbyllet me ditën e Premte e cila parashikohet me mot kryesisht të kthjellët në pjesën më të madhe të territorit. Përjashtim bën zona e veriperëndimit e cila deri në orët e mesditës parashikohet me mot të vranët dhe reshje shiu të herëpashershme dhe të dobta. Më pas mot i kthjellët./CNA.al

LEXO TE PLOTE