Connect with Us

Koronavirusi “zbraz” burgjet/ Ja kush përfiton nga akti normativ

Kronika

Koronavirusi “zbraz” burgjet/ Ja kush përfiton nga akti normativ

Publikuar

-

Qeveria shqiptare ka hartuar një akt normativ me anë të të cilit urdhëron qëndrimin e përkohshëm në shtëpi të të dënuarve, si një leje e veçantë, gjatë kohëzgjatjes së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19.

Sipas këtij vendimi, të dënuarit që mund të përfitojnë leje të veçantë qëndrimi të përkohshëm në shtëpi për një periudhë 3-mujore duhet të përmbushin disa kritere, si: t’ju ketë mbetur pa vuajtur nga dënimi i dhënë deri në tre vjet burgim, nuk ka kritere ndaluese në bazë të nenit 5 të këtij akti normativ, etj.

Kriteret për përfitimin e lejes së veçantë:

I  dënuari  mund  të  përfitojë  leje  të  veçantë qëndrimi të përkohshëm në shtëpi për një periudhë 3-mujore,  në  rast  se  në  datën  e  hyrjes  në  fuqi  të këtij akti normativ:

a) është i dënuar me vendim gjyqësor të formës së prerë dhe   përmbush   të   dyjakushtet   e mëposhtme:i. I ka mbetur pa vuajtur nga dënimi i dhënë deri në tre vjet burgim;ii. Nuk është në kriteret ndaluese të parashikuara në nenin 5, të këtij akti normativ.

b) është i dënuar me vendim gjyqësor të formës së prerë dhe   përmbush   të   gjitha   kushtet   e mëposhtme:

I ka mbetur pa vuajtur nga dënimi i dhënë deri në pesë vjet burgim;

LEXO EDHE:  Mali i Zi mbyll kufirin me Shqipërinë

Është baras ose mbi moshën 60 vjeç;

iii. Vuan nga një sëmundje kronike e rrezikshme për  jetën,  e  vërtetuar  me  dokumentet  mjekësore përkatëse,  sipas  përcaktimeve  të  legjislacionit  në fuqi;

Nuk    është    në    kriteret    ndaluese    të parashikuara në nenin 5, të këtij akti normativ.

Periudha e  qëndrimit  të   përkohshëm   në shtëpi,  sipas  përcaktimeve  të  këtij  neni,  përfshihet në kohën e vuajtjes së dënimit.

Nëse gjatë periudhës  së  zbatimit  të  lejes  së veçantë  të  qëndrimt  të  përkohshëm  në  shtëpi, gjykata  vendos  ekzekutimin  e  vendimit  të  dënimit me  një  dënim  alternativ,  sipas  parashikimeve  të Kodit   Penal,   leja   e   veçantë,   sipas   këtij   akti normativ, shfuqizohet

Nuk përfitojnë leje të veçantë për qëndrim në shtëpi, personat e dënuar për:

a) krime kundër  njerëzimit,

b) krime kundër jetës,  të  kryera  me  dashje

c) veprat penale  të  kryera  me  dashje  kundër shëndetit

ç)krime seksuale

d) vepra penale  kundër  lirisë  së  personit

dh) vepra penale kundër fëmijëve, martesës dhe familjes

e) vepra penale  kundër  pasurisë  dhe  në  sferën ekonomike

ë)  krime  kundër   pavarësisë   dhe   rendit kushtetues,

f) vepra me qëllime terroriste

g) krime kundër   autoritetit   të   shtetit,

gj) vepra penale   të   kryera   nga   banda   të armatosura dhe organizata kriminale.

 

foto galeri foto galeri

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Droguan e abuzuan me 17 vjeçaren nga Fushë Kruja/ Dorëzohet një nga 7 të akuzuarit

Publikuar

-

Nga

Droguan e abuzuan me 17 vjeçaren nga Fushë Kruja/ Dorëzohet një nga 7 të akuzuarit

Dorëzohet në polici njëri nga 7 personat e akuzuar për abuzimin seksual të një 17-vjeçare nga Fushë-Kruja.

Mësohet se ai është Ameld Merlika ndërsa është vetëdorëzuar në policinë e Sarandës. Merlika ka qenë me pushime në Greqi dhe në momentin që ka mësuar se është shpallur në kërkim është kthyer edhe është vetëdorëzuar.

LEXO EDHE:  Shtohen sërish rastet me Covid-19/ Ja sa arrin në total numri i të prekurve në Shqipëri

LEXO EDHE:  Fitojnë betejën me Covid-19/ Rritet numri i të shëruarve nga stafi mjekësor

Me dorëzimin e 17-vjeçarit në kërkim nga grupi vijon që të mbetet vetëm Alket Brata, i cili është personi që dyshohet se hodhi pakon me tritol të shtëpia e 17-vjeçares ditën e djeshme në Fushë Krujë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident tragjik tek “City Park”/ Humb jetën shoferja 30 vjeçare

Publikuar

-

Nga

E rëndë në Tiranë/ Autobuzi përplas 17 vjeçaren

Një aksident i rëndë ka ndodhur mesditën e sotme në rrugën dytësore Durrës-Tiranë, tek City Park, kur një 30 vjeçare në timon ka humbur kontrollin e mjetit dhe ka dalë nga rruga.

Bëhet me dije se si pasojë e përplasjes e reja ka humbur jetën.

“Më datë 14.07.2020, rreth orës 12:35, në rrugën dytësore Durrës-Tiranë, tek City Park, mjeti me drejtuese shtetasen E.D., 30 vjeçe ka humbur kontrollin e mjetit dhe ka dal nga rruga dhe për pasojë ka humbur jetën.
Grupi hetimor dhe shërbimet e Policisë ndodhen në vendngjarje dhe vijon puna për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes”, njofton policia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Pas Zani Çaushit, një tjetër “i fortë” ka kërkuar ulje dënimi

Publikuar

-

Nga

Pas Zani Ccaushit, një tjetër “i fortë” ka kërkyuar uljen e dënimit.

Gazmend Brakaj i njohur si “Gaxhai” është i dënuar me burgim të përjetshëm dhe vuan dënimin në burgun e Peqinit.

Por ndryshe nga Zani, Gaxhai ka dy dënime me burg përjetë, i pari i është dhënë për vrasjen e Ilir Pajës dhe Arben Xhungës, dy shokëve të Lulzim Berishës në Durrës.

LEXO EDHE:  Ahmetaj tregon shifrën/ Ja sa para kemi humbur deri tani nga koronavirusi

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Uria për para pa punë po rritet!

“Gaxhai” i është drejtuar gjykatës së Elbasanit me një kërkesë për ulje dënimi në masën 90 ditore. Kërkesa është depozituar në 6 mars 2020 dhe në datën 8 korrik 2020, gjyqtarja e çështjes Miranda Çekrezi, ka vendosur të pushojë gjykimin për uljen e dënimit të “Gaxhait”, për shkak se nuk ishte paraqitur avokati i tij mbrojtës./CNA.al

LEXO TE PLOTE