Connect with Us

Tëmet i fuqishëm në Kroaci/ Qindra banesa të dëmtuara

Bota

Tëmet i fuqishëm në Kroaci/ Qindra banesa të dëmtuara

Publikuar

-

Një tërmet i fortë është ndjerë mëngjesin e kësaj të diele në Zagreb të Kroacisë. Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane, EMSC tërmeti ishte me magnitudë 5.3 ballë të shkallës Rihter.

Epiqendra e tërmetit ishte 7 kilomenta në veri të Zagrebit.
Sipas të dhënave thellësia e tij ishte 10 kilometra. Nuk janë raportuar për të lënduar apo dëme materiale.

Nga raportimet e para nuk ka njerëz të lënduar, por ka patur shumë dëme materiale, pasi janë dëmtuar një numër i madh ndërtesash, duke i lënë njerëzit në rrugë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Pjesëtari i stafit të tij u infektua me Covid-19/ Del përgjigjia e analizave të nënpresidentit amerikan

Publikuar

-

Nga

Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara, Mike Pence, ka dalë negativ në testet për koronavirus, bëri të ditur një zëdhënëse e tij të shtunën.

“Ju raportojmë me kënaqësi se rezultatet e testimit për koronavirus kanë dalë negative për nënpresidentin Mike Pence dhe bashkëshorten e tij, Karen Pence”, shkroi në Tëitter zëdhënësja Katie Piller.
Pence deklaroi të shtunën se do të testohej për virusin Covid-19 pasi një pjesëtar i stafit të tij doli pozitiv për këtë sëmundje në orët e vona të së premtes.
“Ai nuk ka qenë në Shtëpinë e Bardhë që nga dita e hënë. As presidenti as unë nuk kemi pasur kontakte me atë pjesëtar të stafit”, tha Pence gjatë një konference për gazetarë para testimit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

LAJMI I MIRË nga Universiteti Amerikan/ Ja sa njerëz e kanë fituar betejën me COVID-19 në botë

Publikuar

-

Nga

Sipas të dhënave zyrtare nga Universitetit Mjekësor John Hokins Covid ka prekur 303,001 mijë persona deri në mbrëmjen e sotme ku 91,669 mijë njerëz e kanë fituar betejën me Covid 19 pra rreth 1/3 e të prekurve.

Covid ka shkaktuar 12,950 viktima në të gjithë botën, por shifrat flasin se shumë jetë kanë shpëtuar dhe dhjetra mijë njerëz janë rikuperuar.

Në krye të vendeve me jetë të shpëtuara është Kina me gati 58,946 nga  81,304 të prekur.

Irani ka mundur të shpëtojë 7,635 jetë nga 20,610 të prekur dhe Italia 6,072 jetë të shpëtruara nga 53,578 të prekur.

Të dhënat sipas vendeve i gjeni më poshtë:

58,946 -Hubei China

7,635 – Iran

6,072 -Italy

2,125 – Spain

1,540 – Korea, South

1,325 -Guangdong China

1,250 -Henan China

1,219 -Zhejiang China

1,014 -Hunan China

984 -Anhui China

934 -Jiangxi China

749 -Shandong China

631 -Jiangsu China

570 -Chongqing China

536 -Sichuan China

463 -Heilongjiang China

396 -Beijing China

327 -Shanghai China

325 -Diamond Princess Cruise Ship

310 -Hebei China

295 -Fujian China

263 – Belgium

250 -Guangxi China

239 -Shaanxi China

233- Germany

232 -Japan

172 -Yunnan China

171 -US US

161 -Hainan China

144 -Guizhou China

140 – Singapore

133 -Shanxi China

133 -Tianjin China

125 – Bahrain

122 -Liaoning China

114 – Malaysia

113 -Gansu China

98 -Hong Kong China

92 -Jilin China

LEXO EDHE:  “Njerëzit vazhdojnë të kërkojnë strehë për të kaluar natën”/ Basha i prerë: Duhet veprim i shpejtë

LEXO EDHE:  Bie tërmet në qytetin jugor të Shqipërisë

75-Ningxia China

74-Inner Mongolia China

73 -Xinjiang China

65 -United Kingdom

52 – Romania

51- Iraq

42 – Thailand

41 – Egypt

38 – United Arab Emirates

36 -Israel

32 – Algeria

28 -Taiwan*

27 – Kuwait

27 – Qatar

23 – India

22 -Iceland

19 – Greece

18 -Qinghai China

17 – Vietnam

16 – Saudi Arabia

16- Sweden

15 – Belarus

15 – Indonesia

15 -Switzerland

13 – Pakistan

13 – Philippines

12 -France

12 – Oman

12 – Russia

11 – Azerbaijan

10 -Macau China

10 -Finland

9 – Austria

8-Queensland Australia

8 -Victoria Australia

7 – Hungary

6 -Ontario Canada

6 – Chile

6 – Czechia

6 – French Guiana

5 – Burkina Faso

5 – Croatia

5 – Ireland

5 – Portugal

5 – Senega

4 -New South Wales Australia

4 -British Columbia Canada

4 – Lebanon

4- Mexico

4 – San Marino

3 – Argentina

3 -South Australia Australia

3 -Tasmania Australia

3 – Bangladesh

3 – Bulgaria

3 – Ecuador

3 -Morocco

2 -Albania

2 – Bosnia and Herzegovina

2 – Brazil

2 – Brunei

2 – Costa Rica

2 – Jamaica

2 – Malta

2 -Netherlands Netherlands

2 -Gibraltar United Kingdom

1- Afghanistan

1 -Andorra

1 – Armenia

1 – Cambodia

1 -Tibet China

1 – Colombia

1 – Cote d’Ivoire

1 -Denmark Denmark

1 – Estonia

1 – Georgia

1 -Jordan

1 – Latvia

1 – Lithuania

1 – Moldova

1- Nepal

1-Nigeria

1-North Macedonia

1 -Norway

1 – Peru

1- Poland

1 -Serbia

1 – Sri Lanka

1 – Togo

1- Trinidad and Tobago

1 – Ukraine

LEXO TE PLOTE

Bota

Shifrat e Universitetit Amerikan/ Rreth 300.000 të infektuar me COVID-19, ja sa persona kanë humbur jetën

Publikuar

-

Nga

Universiteti mjekësor John Hokins ka publikuar të dhënat zyrtare të të prekurve me Covid-19 numri i të cilëve ka shkuar në 303,180 në të gjithë botën.

Nga të dhënat vihet re se vendin e parë për numrin më të madh të të prekurve e mabn Kina 81,304 persona, duke u pasuar nga Italia me 53,578 të infektuar dhe Spanja 25,374 raste.

Ndërkohë, sipas të dhënave zyrtare Italia ka kaluar Kinën duke shënuar numrin më të madh të viktimave, i cili ka shkuar deri më tani në 4,825. Më pas vjen Kina me 3,139 jetë të humbura e në vend të tretë Irani me 1,556 të vdekur.

Këto shtete pasohen nga Spanja me 1,375 vdekje, Franca me 562 dhe Mbretëria e Bashkuar me 233. Deri më tani numri i viktimave në total të shkaktuar nga COVID-19 ka shkuar në 12,944.

Shqipëria ende ka një raport të ulët të prekurish me vetëm 76 persona dhe dy jetë të humbura e dy të shëruar.

Të dhënat e universitetit amerikan sipas vendeve i gjeni më poshtë:

81,304 China
53,578 Italy
25,374 Spain
24,148 US
22,213 Germany
20,610 Iran
14,308 France
8,799 Korea, South
6,575 Switzerland
5,067 United Kingdom
3,640 Netherlands
2,815 Belgium
2,814 Austria
2,118 Norway
1,763 Sweden
1,420 Denmark
1,280 Portugal
1,278 Canada
1,183 Malaysia
1,071 Australia
1,021 Brazil
1,007 Japan
995 Czechia
883 Israel
785 Ireland
730 Pakistan
712 Cruise Ship
670 Turkey
670 Luxembourg
537 Chile
536 Poland
530 Greece
523 Finland
506 Ecuador
481 Qatar
473 Iceland
450 Indonesia
432 Singapore
411 Thailand
392 Saudi Arabia
383 Slovenia
367 Romania
330 India
318 Peru
307 Philippines
306 Russia
306 Estonia
305 Bahrain
294 Egypt
240 South Africa
214 Iraq
206 Croatia
203 Mexico
200 Panama
196 Colombia
187 Lebanon
178 Slovakia
176 Kuwait
171 Serbia
163 Bulgaria
160 Armenia
158 Argentina
153 United Arab Emirates
153 Taiwan*
144 San Marino
139 Algeria
124 Latvia
117 Costa Rica
112 Dominican Republic
110 Uruguay
103 Hungary
96 Morocco
94 Vietnam
93 Bosnia and Herzegovina
88 Andorra
85 North Macedonia
85 Jordan
84 Cyprus
83 Lithuania
83 Brunei
80 Moldova
77 Sri Lanka
76 Albania
76 Belarus
73 Malta
70 Venezuela
64 Burkina Faso
60 Tunisia
53 Cambodia
53 Azerbaijan
53 Kazakhstan
53 Guadeloupe
52 Oman
52 New Zealand
49 Georgia
49 Trinidad and Tobago
47 Ukraine
47 Senegal
45 Reunion
43 Uzbekistan
37 Liechtenstein
32 Martinique
27 Cameroon
25 Bangladesh
24 Afghanistan
24 Honduras
23 Congo (Kinshasa)
22 Nigeria
21 Cuba
19 Bolivia
19 Ghana
18 French Guiana
18 Paraguay
17 Guatemala
17 Rwanda
16 Jamaica
16 Togo
14 Montenegro
14 Mauritius
14 Cote d’Ivoire
14 Kyrgyzstan
13 Maldives
11 Monaco
10 Mongolia
9 Ethiopia
7 Kenya
7 Seychelles
7 Mayotte
7 Guyana
6 Tanzania
6 Barbados
6 Equatorial Guinea
4 Gabon
4 Bahamas, The
4 Suriname
3 Liberia
3 Cabo Verde
3 Congo (Brazzaville)
3 Central African Republic
3 Madagascar
3 El Salvador
3 Namibia
3 Zimbabwe
2 Saint Lucia
2 Benin
2 Angola
2 Guinea
2 Haiti
2 Kosovo
2 Bhutan
2 Sudan
2 Zambia
2 Mauritania
2 Nicaragua
1 Saint Vincent and the Grenadines
1 Eritrea
1 Somalia
1 East Timor
1 Fiji
1 Niger
1 Chad
1 Djibouti
1 Antigua and Barbuda
1 Eswatini
1 Nepal
1 Holy See
1 Papua New Guinea
1 Gambia, The

LEXO TE PLOTE