Connect with Us

Shifrat e Universitetit Amerikan/ Ja sa viktima ka shkaktuar Covid 19 në botë, ku renditet Shqipëria

Bota

Shifrat e Universitetit Amerikan/ Ja sa viktima ka shkaktuar Covid 19 në botë, ku renditet Shqipëria

Publikuar

-

Sipas të dhënave zyrtare nga universitetit mjekësor John Hokins, Covid-19 ka prekur 329.275 persona dhe ka shkaktuar 14,376 viktima në të gjithë botën.

Sipas të dhënave zyrtare numrin më të madh të viktimave e ka Italia me 5.476 të vdekur nga 59,138 të prekur. Më pas vjen Kina me 3.144 jetë të humbura dhe Spanja 1.756 viktima. Një shifër mjaft e lartë kjo në raportin persona të prekur jetë të humbura. Në këtë raport vendin e parë e mban Italia ndërsa Kina dhe vendet e tjera e kanë raportin shumë herë më të ulët.

Aktualisht Gjermania ka 23.974 të prekur dhe 92 vikitima, Franca 14.485 të prekur dhe 562 vdekje, ndërsa Britania e Madhe 5.071 të prekur dhe 233 viktima.

Shqipëria ende ka një raport të ulët të prekurish vetëm 89 persona, dy jetë të humbura dhe tre të shëruar.

Të dhënat e universitetit amerikan sipas vendeve i gjeni më poshtë:

5,476 Italy

3,144 Hubei China

1,756 Spain

1,685 Iran

562 France

233 United Kingdom United Kingdom

179 Netherlands Netherlands

114 New York US

104 Korea, South

94 Washington US

92 Germany

85 Switzerland

75 Belgium

48 Indonesia

40 Japan

29 California US

25 Philippines

23 Georgia US

22 Henan China

21 Sweden

21 Turkey

20 Iraq

20 San Marino

20 Louisiana US

20 New Jersey US

18 Brazil

17 Algeria

15 Greece

14 Portugal

13 Heilongjiang China

LEXO EDHE:  Infektivi kthehet në karantinë/ Si paraqitet situata e 6 të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri

13 Denmark Denmark

13 Florida US

10 British Columbia Canada

10 Egypt

10 Malaysia

9 Austria

8 Beijing China

8 Guangdong China

8 Diamond Princess Cruise Ship

8 Luxembourg

8 Michigan US

7 Shandong China

7 Ecuador

7 India

7 Norway

7 Poland

6 New South Wales Australia

6 Anhui China

6 Chongqing China

6 Hainan China

6 Hebei China

6 Colorado US

6 Illinois US

6 Texas US

5 Quebec Canada

5 Peru

5 Connecticut US

5 Indiana US

4 Argentina

4 Burkina Faso

4 Hong Kong China

4 Hunan China

4 Shanghai China

4 Hungary

4 Lebanon

4 Oregon US

4 Wisconsin US

3 Bulgaria

3 Ontario Canada

3 Shaanxi China

3 Sichuan China

3 Tianjin China

3 Xinjiang China

3 Dominican Republic

3 Ireland

3 Morocco

3 Pakistan

3 Panama

3 Tunisia

3 Ukraine

3 Kentucky US

3 Maryland US

3 Missouri US

3 Ohio US

3 Pennsylvania US

3 South Carolina US

3 Virginia US

2 Albania

2 Bahrain

2 Bangladesh

2 Gansu China

2 Guangxi China

2 Guizhou China

2 Liaoning China

2 Yunnan China

2 Colombia

2 Costa Rica

2 Mexico

2 Romania

2 Singapore

2 Taiwan

2 United Arab Emirates

2 Arizona US

2 Kansas US

2 Massachusetts US

2 Nevada US

2 Oklahoma US

2 Tennessee US

2Vermont US

1 Andorra

1 Western Australia Australia

1 Azerbaijan

1 Bosnia and Herzegovina

1 Alberta Canada

1 Chile

1 Fujian China

1 Inner Mongolia China

1 Jiangxi China

1 Jilin China

1 Zhejiang China

1 Congo (Kinshasa)

1 Croatia

1 Cuba

1 Cyprus

1 deaths

Finland

1 deaths

Gabon

1 Ghana

1 Guatemala

1 Guyana

1 Iceland

1 Israel

1 Jamaica

1 Lithuania

1 Martinique

1 Mauritius

1 Moldova

1 Curacao Netherlands

1 Paraguay

1 Serbia

1 Slovakia

1 Slovenia

1 Sudan

1 Thailand

1 Cayman Islands United Kingdom

1 District of Columbia US

1 Grand Princess US

1 Guam US

1 Minnesota US

1 Mississippi US

1 Puerto Rico US

1 South Dakota US

1 Utah US

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Shifrat e Universitetit Amerikan/ Ja sa njerëz kanë mundur COVID-19 në botë

Publikuar

-

Nga

Sipas të dhënave zyrtare nga Universitetit Mjekësor John Hokins Covid ka prekur 329,858 persona deri në mbrëmjen e sotme ku nga këta, 97,846 e kanë fituar betejën me Covid 19 pra pothuajse 1/3 e të prekurve.

Covid ka shkaktuar 14,376 viktima në të gjithë botën, por shifrat flasin se shumë jetë kanë shpëtuar dhe dhjetra mijë njerëz janë rikuperuar.

Në krye të vendeve me jetë të shpëtuara është Kina me gati 59,433 nga 81,397 të prekur.

Irani ka mundur të shpëtojë 7,931 jetë nga 21,638 të prekur dhe Italia 7,024 jetë të shpëtuara nga 59,138 të prekur.

Të dhënat sipas vendeve i gjeni më poshtë:

59,433 -Hubei China

7,931- Iran

7,024-Italy

2,909 -Korea, South

2,575 – Spain

1,329 -Guangdong China

1,250-Henan China

1,219 -Zhejiang China

1,014 -Hunan China

984 -Anhui China

934 -Jiangxi China

750 -Shandong China

631 -Jiangsu China

570 -Chongqing China

536 -Sichuan China

466 -Heilongjiang China

400 -Beijing China

328 -Shanghai China

325 -Diamond Princess Cruise Ship

310 -Hebei China

295 -Fujian China

266- Germany

263- Belgium

250 -Guangxi China

239-Shaanxi China

235 – Japan

176 -US US

172 -Yunnan China

161 -Hainan China

149 – Bahrain

144 -Guizhou China

144 – Singapore

139 – Malaysia

133 -Shanxi China

133 -Tianjin China

131 – Switzerland

124 -Liaoning China

LEXO EDHE:  Përhapja e koronavirusit/ Spahia: Mungon serioziteti, këmbana duhet të ishte alarmante

LEXO EDHE:  “Frikë jo, kujdes po!”/ Koronavirusi anullon seancën plenare në Kuvend

114 -Gansu China

100 -Hong Kong China

92 -Jilin China

75 -Ningxia China

74 -Inner Mongolia China

73-Xinjiang China

70 -Victoria Australia

65 – Algeria

65-United Kingdom

64 -Romania

57 -Iraq

44 – Thailand

42 – Egypt

38 – United Arab Emirates

37 – Israel

36 -Iceland

29 – Indonesia

28 -Taiwan*

27 – India

27 – Kuwait

27 – Qatar

19 – Greece

18 -Qinghai China

17 -Philippines

17 – Vietnam

16 -Austria

16 -Russia

16-Saudi Arabia

16 -Sweden

15 -Belarus

15 -Venezuela

12 -France France

12 – Oman

10 -Azerbaijan

10 -Macau China

10 – Finland

8 -Queensland Australia

8 – Chile

8- Lebanon

7 – Hungary

6 -Ontario Canada

6 -Czechia

6 -French Guiana

6 – Luxembourg

5- Burkina Faso

5- Croatia

5 – Ireland

5 -Pakistan

5 -Portugal

5 – Senegal

4 -New South Wales Australia

4 -British Columbia Canada

4 – Ethiopia

4 -Mexico

4 – San Marino

3 -Argentina

3 -South Australia Australia

3 -Tasmania Australia

3 -Bangladesh

3 – Bulgaria

3 -Colombia

3 -Cyprus

3 -Ecuador

3 -Georgia

3 -Morocco

3 -Sri Lanka

2 -Albania

2 – Armenia

2 -Bosnia and Herzegovina

2 -Brazil

2 -Brunei

2 – Costa Rica

2 – Estonia

2 -Jamaica

2 – Malta

2 -Netherlands Netherlands

2 -Nigeria

2 -Gibraltar United Kingdom

1 -Afghanistan

1-Andorra

1 – Cambodia

1 -Tibet China

1- Cote d’Ivoire

1-Denmark Denmark

1 -Jordan

1-Latvia

1 – Lithuania

1- Moldova

1 -Nepal

1 -North Macedonia

1 – Norway

1 – Peru

1 -Poland

1 – Serbia

1 – Togo

1 -Trinidad and Tobago

1 -Ukraine

LEXO TE PLOTE

Bota

Macron kërcënon Johnsonin/ “Mbyllim kufirin nëse nuk forconi masat ndaj koronavirusit”

Publikuar

-

Nga

Presidenti francez Emmanuel Macron kërcënon të mbyllë kufirin e Francës me Britaninë nëse Kryeministri Boris Johnson nuk arrin të marrë masa më të rrepta për të kontrolluar shpërthimin e koronavirusit, shkruan gazeta franceze “Libertation”.

Britania është vendi i cili ka marrë më pak masa nga fuqitë e mëdhaja të prekura nga koronavirusi.

Fillimisht Johnson nuk mori asnjë masë ndërkohë të premten në mbrëmjen vendosi disa masa si mbyllja e lokaleve apo restoranteve si dhe anulimi i eventeve dhe aktiviteteve sportive.

Vendimi edhi pasi udhëheqësi francez i dha një ultimatum të premten në mëngjes, Jonson duke kërcënuar një ndalim hyrje për udhëtarët nga Britania e Madhe nëse nuk kishte masa të reja.

Qeveria britanike ka thënë se po vepron në bazë të këshillave të këshilltarëve të saj shkencorë ndërsa rrit përpjekjet për të kufizuar shpërthimin.

LEXO EDHE:  Nga Bledi Mane/ Katranovirusët…

LEXO EDHE:  Letra e mjekut italian/ Të dashur fëmijë, ja pse nuk duhet të keni frikë nga koronavirusi

Macron urdhëroi kufizime të rrepta në lëvizjen e njerëzve në Francë të hënën. Restorantet, baret dhe shkollat ​​janë mbyllur në të gjithë vendin dhe njerëzve u është urdhëruar të qëndrojnë në shtëpi përveç se të blejnë ushqimet, të udhëtojnë për në punë, ose për kujdes mjekësor.

Macron gjithashtu shtyu që vendet anëtare të Bashkimit Evropian të mbyllnin kufijtë e jashtëm të bllokut në fillim të kësaj jave.

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi hyn dhe në Senatin amerikan/ Rand Paul rezulton pozitiv

Publikuar

-

Nga

Senatori amerikan Rand Paul ka rezultuar pozitiv me koronavirus.

Me një postim në rrjetet sociale ai shprehet se ishte asimptomatik por për shkak të udhëtimeve do të ketë kontaktuar me ndonjë të infektuar.

Ai tashmë është në gjendje të mirë shëndetësore në karantinë. Por më parë edhe anëtarë të Kongersit të SHBA republikanët  Mario Diaz-Balart dhe Ben McAdams rezultuan pozitivë teksa 4 të tjerë u vetëkarantinuan, shkruajnë mediat amerikane.

Virusi vazhdon të përhapet me shpejtësi në të gjithë vendin, ndërsa ekziston shqetësimi në rritje se më shumë udhëheqës qeveritarë do të infektohen.

LEXO EDHE:  Letra e mjekut italian/ Të dashur fëmijë, ja pse nuk duhet të keni frikë nga koronavirusi

LEXO EDHE:  Nga Bledi Mane/ Katranovirusët...

Kujtojmë që presidenti Donald Trump rezultoi negative disa ditë më parë, pas kontaktit me sekretarin e shtypit të Presidentit Brazilian Jair Bolsonaro, i cili rezultoi pozitiv.

LEXO TE PLOTE