Connect with Us

Meta uron Sulltan Nevruzin/ Festimet të kthehen në lutje për shëndetin e shqiptarëve

Lajme

Meta uron Sulltan Nevruzin/ Festimet të kthehen në lutje për shëndetin e shqiptarëve

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta ka uruar sot besimtarët bektashinj për Festën e Sulltan Nevruzit.

Meta shprehet se festimet e këtyre besimatarëve le të kthehen në lutje drejt Zotit për shëndetin e çdo shqiptari.

“Gëzuar Festën e Sulltan Nevruzit dhe Pranverë në zemrën e çdo shqiptari dhe besimtari bektashian!Festimet Tuaja në këto momente të vështira, por në një ditë që përkon me lindjen e Imam Aliut dhe që simbolizon lindjen e shpresës e rigjallërimit të natyrës, le të kthehen në lutje drejt Zotit për shëndetin e çdo anëtari të familjes Tuaj dhe të gjithë shqiptarëve!
Së bashku do t’ia dalim! Zoti qoftë me ne gjithmonë! Zoti e bekoftë Shqipërinë dhe kombin shqiptar!”, shkruan Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Nuk respektuan oraret kufizuese/ Policia bën “namin” me gjoba për të pabindurit

Publikuar

-

Nga

Strukturat e Policisë kanë vijuar kontrollet në të gjithë territorin, në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19.

Në këtë kuadër, në të gjithë vendin, por kryesisht në Tiranë, janë shoqëruar 41 shtetas në ambientet e komisariateve, pasi nuk respektuan oraret kufizuese dhe nuk iu bindën urdhrit të Policisë për t’u futur në banesa, të cilët në përfundim të veprimeve janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë.

Në Tiranë, shërbimet e Policisë kanë arrestuar në flagrancë 2 shtetas, konkretisht shtetasin A. R., 42 vjeç, pasi ka kundërshtuar me dhunë punonjësit e policisë për moszbatimin e urdhrit për të qëndruar në banesë, si dhe shtetasin D. T., 26 vjeç, pasi ka shkelur urdhrin për të qëndruar në banesë, të cilit gjatë kontrollit fizik iu gjetën 8 gr. lëndë narkotike dhe dyshohet se përdorte një minoren për të shpërndarë lëndën narkotike.

Në të gjithë vendin janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, 154 shtetas, të cilët u konstatuan nga shërbimet e policisë duke lëvizur në këmbë apo me biçikleta, pa ndonjë arsye apo emergjencë.

Po gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin, janë evidentuar 129 drejtues mjetesh që kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit, të cilët janë ndëshkuar me heqje të lejes së drejtimit dhe bllokim mjeti, në zbatim të Aktit Normativ Nr. 3, datë 15.03.2020 ”Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga virusi COVID-19″.

LEXO EDHE:  Ilir Meta inauguron fabrikën e prodhimit të konfeksioneve “Citytex” në Cërrik

LEXO EDHE:  Ilir Meta inauguron fabrikën e prodhimit të konfeksioneve “Citytex” në Cërrik

Në të gjithë vendin janë konstatuar 17 subjekte tregtie që nuk kanë respektuar orarin për mbylljen në orën 13:00 dhe ndaj administratorëve është marrë masë administrative 100.000 lekë për secilin.
Gjithashtu, në Shkodër, në zbatim të Aktit Normativ Nr. 3 datë 15.03.2020, është ndëshkuar me masë administrative 700.000 lekë, shtetas E. Ç., i cili ka thyer rregullin e vetëkarantinimit.
Strukturat e Policisë vijojnë kontrollet dhe monitorimet pa ndërprerë, me qëllim zbatimin e masave në funksion të parandalimit të COVID-19./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Basha uron besimtarët bektashinj/ Dielli i shpresës shndritë të sotmen dhe të nesërmen

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha ka uruar besimtarët bektashinj për festën e Sulltan Nevruzit.

Basha shprehet se me forcën që na ka bërë të pamposhtur në historinë tonë dhe besimin në Zot, do ta kalojmë këtë sfidë!

“Ju uroj nga zemra të gjithë besimtarëve bektashinj dhe të gjithë shqiptarëve, Gëzuar Sulltan Nevruzin, këtë ditë hyjnore të shpresës dhe të dritës!
Me forcën që na ka bërë të pamposhtur në historinë tonë dhe besimin në Zot, do ta kalojmë këtë sfidë! Dielli i shpresës dhe mirësisë shndritë të sotmen dhe të nesërmen e çdo familje shqiptare!
Zoti e bekoftë Shqipërinë dhe shqiptarët!”, shkruan Bashan ë një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Gjithçka mbyllur/ Sot gjithë Shqipëria në izolim total

Publikuar

-

Nga

Që prej orës 13:00 të ditës së djeshme deri nesër në orën 05:00 të mëngjesit, e gjithë Shqipëria është në izolim total.

Asnjë person nuk lejohet të dalë nga shtëpia. Gjithçka është mbyllur, duke filluar nga supermarketet, farmaci e çdo biznes tjetër.
Nëpër rrugët e Shqipërisë të vetmit që janë në krye të detyrës janë forcat e policisë dhe të ushtrisë për të garantuar se askush nuk thyen shtetrrethimin, pjesëtarët e mediave dhe personeli mjekësor.

Shqipëria deri tani ka 76 të prekur, prej të cilëve 2 viktima. Ndërkohë, nga ora 05:00 e mëngjesit të së hënës do të vihet sërish në fuqi orari i lejimit të qarkullimit të këmbësorëve deri në orën 13:00./CNA.al

LEXO TE PLOTE