Connect with Us

Mes “luftës” së koronavirusit dhe tërmetit/ Bushati publikon foton drithëruese nga Kroacia

Lajme

Mes “luftës” së koronavirusit dhe tërmetit/ Bushati publikon foton drithëruese nga Kroacia

Publikuar

-

Ish ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka publikuar një foto drithëruese nga Zagrebi, i cili u shkund nga një tërmet i fuqishëm mëngjesin e sotëm.

Në foto janë një numër i madh nënash, mjekesh dhe infermieresh të cilat me foshnja në duar kanë dalë në oborrin e maternitetit pas lëkundjeve të forta të tërmetit.
Bushati shprehet se kjo është një pamje tragjike, sidomos në kushtet e reja të luftës me virusin e padukshëm.

“Kohët e vështira zbulojnë se sa e madhe është dëshirja për jetën. Kjo është një foto nga materniteti në #Zagreb pak minuta pas tërmetit që goditi mëngjesin e sotëm #Kroacinë. Vështirë se na rrok imagjinata një pamje më tragjike se kjo, sidomos në kushtet e reja të luftës me virusin e padukshëm. Lutjet tona janë për popullin mik kroat, në këto çaste jashtëzakonisht të vështira!”, shkruan Bushati në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Berisha uron Sulltan Nevruzin/ Viti tjetër të na gjejë pa epidemi dhe pa Ramën

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha i ka uruar festën e Sulltan Novruzit besimtarëve bektashinj.

Berisha uron që Sulltan Novruzi tjetër të na gjejë më mirë, pa asnjë epidemi por edhe pa kryeministrin Rama.

“Gëzuar ditën e Sulltan Novruzit!
Të dashur miq, sot bektashinjtë shqiptarë festojne Sulltan Novruzin. Kjo është një ditë e madhe, ditë e bekuar, është ditëlindja e Imam Aliut. Kjo është një ditë besimi, mbarësie dhe shprese për të gjithë bektashinjtë por dhe mbarë besimtarët e Zotit. Ndaj dhe le t’i urojmë ne se bashku të gjithe ata; Gezuar Sulltan Novruzin, ditën e jetes, lindjes dhe shpresës së pashuar!
Le të urojmë që Sulltan Novruzi tjetër të na gjejë me mirë pa asnjë epidemi por edhe pa Sulltan Salep Surrelin dhe narkoshtetin e tij! Gëzuar!”, shkruan Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Ju marrtë e mira”/ Rama i përgjigjet akuzave për vjedhje ndihmash

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama, në një video live në Facebook tha se vijojnë operacionet humanitare për t’i qëndruar pranë të varfërve, pensionistëve të vetmuar, dhe personave të prekur nga tërmeti që janë ende në çadër.

Sipas Ramës, deri tani janë arritur të ndihmohen mbi 14 mijë persona teksa i ka ktheyr përgjigje edhe atyre që e akuzojnë se po vjedh ndihmat.

“Do të vazhdojmë përditë të trokasim në dyer e pensionistëve të vetmuar, në dyert e familjeve të prekura nga tërmeti që s’kanë as derë se jetojnë ende në çadra. Do bëjmë gjithçka mos t’i mungojë ushqimi, medikamentet.
Disa prej jush që zakoni i keq i mllefit politik nuk iu ndalen as në këtë kohë kolere, nuk ndalen duke shkruar komente të ulëta të turpshme, për ata që janë rrugëve dhe nuk rrinë në shtëpi, shohin videot informative nga operacioni humanitar dhe flasin për shoë, po çfarë shoë ore ju marrtë e mira. Flasin për vjedhje ndihmash dhe selektivitet, po ku e partë vjedhjen me dylbitë e syve që nuk duan të shohin.
Më shani mua por jo punonjësit e operacionit humanitar.
Ne po bëjmë të pamundurën, nuk duam lëvdata, por në këtë kohë të mallkuar duhet mirënjohje për luftëtarët e vijës së parë, që nga mjekët, ushtarakët dhe punonjësit që po ndihmojnë më të dobëtit, më të varfrit të përballojnë vështirësitë”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Foto që po bën xhiron e rrjetit/ Radha në supermarket, për tu marrë shembull

Publikuar

-

Nga

Një foto e shkrepur në Itali po bën xhiron e rrjetit.
Fotoja e shkrepur në qytetin Prato tregon se si italianët mbajnë radhë për të hyrë në një supermarket.

Gazeta ‘Corriere della Sera’ thotë se kjo foto mund të futet në histori.

Kjo foto duhet të bëhet shembull për të gjithë qytetarët të cilët duhet të respektojnë masat e marra nga qeveria për parandalimin e përhapjes së koronavirusit./CNA.al

LEXO TE PLOTE